Künye
Menü
Trabzon’dan Sochi’ye izlenimlerim... | Sercan Güven
Sercan Güven

sercanguven@gmail.com

Trabzon’dan Sochi’ye izlenimlerim...

2012 yılının  12 Nisan perşembe  gününün bol iyot kokulu puslu bir havasında Trabzon limanında  heyecanlı bir şekilde  Sochi'ye  kalkacak olan gemi seferini beklemekteydim.

Nasıl heyecanlı olmamayım ki; dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olan Rusya’yı keşfetmeye çıkıyordum sadece beş saat uzağımda olan bir ülke beni beklemekteydi.  Geminin yolcu alımı başlamasıyla hiç vakit kaybetmeden sıramı aksatmadan pasaport işlemlerini yapıp güverteye adımımı atıp yerimi aldıktan sonra heyecanım daha da artmıştı. Neyse ki gemi yavaşça demir aldı Trabzon limanından bir anda kendimi 1890’lı yılların gurbete giden Karadeniz insanı gibi hissetmiştim biz Karadenizlilerde gurbet kavramı 1930’lu yıllara kadar Sochi, Moskova, Kırım, Yalta, Batum,  Bakü diye bilinirdi ne zamanki yolcu ve yük ihmal hatları kesilince İstanbul İzmir Ankara olmuştur…

Neyse bu konu ayrı bir sosyoloji konusu biz Karadenizliler için başka zaman değinmek ümidiyle diyerekten yolculuğumuza devam edelim.

Gemide Türkçe Rusça Gürcüce Çerkezce Ermenice dil kültürlülüğü vardı.  Ticaret ve turizm için Sochi’den Trabzon’a günde 2 gemi geliyordu. Keza Trabzon’dan Sochi'ye de 2 gemi gidiyordu.  Kısacası etkileşim oldukça hat safhadaydı. Gemide Türk olarak turizm ticaret için gidenler vardı Restoran bölümünde Rusya’nın önemli bir pazar oluşundan ve geleceğin bu bölgelerde şekilleneceğinden sürekli bahsedip duruyorlardı ben ise sessiz sedasız çevremi analiz ederek kafamdaki "Rusya ana'yı " hayal ediyordum sohbet oldukça koyulaşmıştı ben kendimi bir anda güverte bölümüne atarak Sochi'ye doğru bakıyordum. Belki şehri görürüm diye lakin Karadeniz’in poyrazı ve hırçın dalgaları buna pek izin vermiyordu yavuz midillisi gibi gemi dalgaları yararak ilerliyordu tekrardan Kamarot bölümüne geri döndüm sohbeti kaldığım yerden dinlemeye karar verdim aradan iki saat geçtikten sonra Sochi limanına geldiğimizi kısa bir anons ile geçmişlerdi.

Sırt çantamı alıp gemiden inerken karşımda Sochi duruyordu; hafif tebessüm ettikten sonra kalacağım otele doğru yola koyuldum otele varır varmaz resepsiyonda Sürmeneli Ahmet adında bir arkadaş beni karşıladı. Tanışma faslını geçtikten sonra 2 günümü Sochi'ye ayırdığımı belirtim bana gezilecek listesini çıkardı hafif kısa ön bilgi aldıktan sonra odama koyduktan sonra kendimi sokaklara atmam bir oldu sizleri bilmem ama ben bir yeri keşfetmeye gittiğimde genelde toplu taşıma veya yürümeyi tercih ederim hem daha iyi gezilen yeri soluyorsun hem daha iyi analiz etmiş oluyorsun. 

Gezimin ilk durağı Sochi merkezinde bulunan işletme sahibi Trabzonlular oluyor  genelde buradaki Trabzonlular  vilayette yaşayan Trabzonlulardır bir çoğu  ticari amaçlı buraya gelip yerleşmişler  ve Rusya hinterlandından evlilik yapmışlardır.  Narenciyesinden tutun Trabzon işi hasır bilezik yapan olsun fırıncılık üzerine olsun inşaatlarda çalışanı olsun bir şekilde  "Rusya Ana"nın koynunda hayata tutunma çabasındalar. Sochi merkezde Türkiye cumhuriyeti vatandaşı temsili olarak Trabzon ve Hopalılar oldukça mevcut hatta kendi aralarında Moskova’daki Duma’ya vekil yollamak akıllarından bile geçiyordu ki neden olmasın Azeri Ermeni Kazak Çerkez vekil var bunların içinde Anadolu menşeli Trabzonlu ve Hopalı olmalı ciddi bir lobileri var.

İkinci günümde kendimi tamimiyle şehre gezmeye vermiştim Sochi aslen Çerkez halklarının memleketidir. Çerkezler arasında Kızılbayır diye söylenir Çarlık Rusya tarafından ilhak edildikten sonra demografik yapısı değişmiştir.  Şehir olarak oldukça güzel ve düz bir alan üzerine dizayn edilmiştir. zaten Karadeniz bölgesinin engebeli sarp tarafı Anadolu’ya kalan bölgedir.  Sarp sınır kapısından itibaren Karadeniz daha düzgün bir hal alamaya başlar. Sochi klasik bir yazlık kasabadır. Lakin stratejik bir yerdir hem Rusya'nın Kafkaslara açılan kapısıdır  hem Anadolu’ya beş saat uzaklıktadır   müthiş bir ormanlık alan  ve yeni yeni domates  buğday yetiştirilmeye başlanan yerdir  küresel ısınma nedeniyle dünyadaki en önemli şehirler arasında yerini alacak bir yerdir....

Kendimce Sochi izlenimlerim bunlardır bu gece burada son günüm az önce Elli ruble karşılığında Tren bileti aldım Moskova ' ya baya uzun bir tren yolculuğu beni bekleyecek yeni izlenimler heyecanlar ve keşifler için yarın akşam sekiz de Moskova treni beni bekler…


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN