Künye Reklam
Menü
Daha Özgür Seçim İçin! | Prof.Dr. Fazıl Kırkbir
Prof.Dr. Fazıl Kırkbir

ehaber2008@hotmail.com

Daha Özgür Seçim İçin!

Türkiye’de demokrasinin gelişmesi genelde hep ileriye doğru oldu sadece Rahmetli ÖZAL bir dönem tercihli seçim yapmıştı ki şu an ki milletvekili seçiminden daha demokratikti. Artık değişen cumhurbaşkanlığı sistemi ile çok daha ileri bir demokrasi anlayışına geçip tüm dünyaya örnek olabiliriz.

Bundan önceki seçimlerde, tek partili düzeni ya da açık oy gizli tasnif saçmalığını saymazsak özellikle %10 barajından dolayı pek çok seçmen oyum boşa gitmesin mecliste karşılığı olsun düşüncesiyle ya da sırf hiç istemediği bir parti kazanmasın düşüncesi ile daha az istemediği bir partiye oy vermek zorunda kalabiliyordu.

 

Peki, artık ne oldu?

 

Değişen Cumhurbaşkanı sistemi ile birlikte artık cumhurbaşkanlığı için ayrı milletvekilleri için ayrı oy kullanıyoruz. Böylece ülkeyi yönetmesini istediğimiz lideri ayrı onu denetleyecek ve kanun yapacak (genel bütçe hariç) vekilleri ayrı seçiyoruz. Sistem değişikliğinden sonraki ilk seçimde bile bu özgürlüğün yansımasını gördük.

Daha önce siyaset pazarlaması ile ilgili makaleler yazmanın yanında konu ile ilgili bazı yüksek lisans ve  doktora tezlerine danışmanlık yapmamın sebep olduğu tecrübe ile söyleyebilirim ki;

Önümüzdeki seçimde eğer milletvekili seçim sistemi değişmez ise partilerin destekledikleri cumhurbaşkanı adayı ile partilerin aldıkları oy arasında çok farklar olacaktır. Çünkü artık insanlar kendilerine dayatılan milletvekili adaylarına oy vermek istemiyor. Sonuç olarak Cumhurbaşkanlığında gönlünden geçen adaya oy verirken milletvekilliğinde eğer sempati duyduğu parti istemediği adayları belirledi ise rahatlıkla oyunu başka bir partiden yana ya da bağımsız adaya hatta boş atmaktan kaçınmayacaktır. Ülkeyi yöneten kabineyi kuran cumhurbaşkanı olduğu için milletvekili seçiminde boş oy atmanın ya da bağımsız adaya oy vermenin bir zararı olmaz düşüncesinde olacaktır.

Dolayısı ile eğer milletvekili seçim sistemi değişmez ise Özellikle bazı partiler milletvekili seçimlerinde hüsrana uğrayabilir. Milletvekili adaylarını da halkın seçtiği ya da en azından halkın istediği milletvekili aday adayına oy verdiği bir sisteme geçiş yapılmalıdır ki zaten gerçek demokrasi için olması gereken de odur.

 

Gerçek demokrasi yani; milletvekillerini tamamen halkın seçtiği bir seçim sistemi.

 

Bu konuda uygun pek çok (dar bölgeden – kademeli seçime) model var. İşi en az maliyetle en basit ve en kısa zamanda şöyle hallede biliriz; (adımlar halinde anlatırsak)

 

Milletvekili aday adayları herhangi bir partiye başvururlar.

Parti tarafından kendilerine uygun olarak kabul edilen tüm adaylar istediği bölgeden sayı sınırlaması olmaksızın aday gösterilir. (her milletvekili adayına bir numara verilir. (örneğin Ahmet :1 Bünyamin:11 Ekrem:111)

Yani bir ildeki milletvekili sayısı kaç olursa olsun o ildeki aday sayısı sınırsız olacak.

Bu listeler ve numaralar seçim kuruluna bildirilip tüm kamuya ilan edilir.

Her aday kendi seçim bölgesinde kendi numarası ile çalışır.

Seçim zamanı vatandaş önce partiye oy verir sonra parti ambleminin altında o bölgede kaç milletvekili başvurusu varsa orda yazan rakamlardan bir tanesini yuvarlak içine alacak böylece hem partisini hem de adayını özgürce belirlemiş olacak.

Önce parti oyları sayılacak hangi partinin o bölgeden kaç tane milletvekili çıkardığı hesaplanacak sonra tercihli oylar sayılarak kimlerin milletvekili olduğu belli olacak. Örneğin A partisi Trabzon’dan 3 milletvekili çıkardı diyelim tercihli oylara bakılarak o partiden en fazla oyu almış ilk 3 kişi Trabzon’dan o partinin milletvekili olacak.

Oy pusulasında son sıra “bağımsız aday” başlığında olacak ve o bölgeden isteyen bağımsız aday olacak bağımsız adaya oy vermek isteyen önce parti amblemi gibi olan bağımsız amblemine mührü vuracak sonrada altında tercih etmek istediği bağımsız adayın numarasını yuvarlak içine alarak seçecek. Böylece bağımsızlarda bir parti gibi seçilebilecek.

Bu zamana kadar böyle sistemleri önerdik ama partilerdeki (hemen her partide az ya da çok mevcut) bazı kişiler sıcak bakmadı niye en önemli sebebi böyle bir seçim sisteminde parti yönetimi ve başkanı, aday belirleme noktasında etkisiz kalacak partinin değil halkın seçtiği vekil olacak.

 

Artık siyasi partiler bu ya da benzeri bir siteme geçmek zorundalar aksi takdirde halk kendisi geçer. Tahminim odur ki önümüzdeki seçimde milletvekili seçimlerinde sürpriz oy kaymaları yaşanabilir özellikle bağımsız adaylara….


        YORUMUNUZU PAYLAŞINBu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?

Bu yıl sizce hangi takım şampiyon olur?