Künye
Menü
Arsin'de Kitapla Buluşma... | Yakup Tiryaki
Yakup Tiryaki

yakuptiryaki@hotmail.com

Arsin'de Kitapla Buluşma...

Arsin’imizde gençlere yönelik neler yapılmalı sorusunu düşünürken karşımıza birçok fikir çıkıverdi. Bunlardan en güzel ve belki de en anlamlı olanı gençlerimizi “kitapla buluşturma” konulu olanı oldu. Neden mi kitapla buluşma? Hemen bu mevzuyu ulu önder Atatürk’ün şu hikâyesiyle açıklayalım: Atatürk, zaman, mekân fark etmeksizin okuyor, üstelik okunmakla yetinmiyor, savaş demeden okuduklarını tavsiye de ediyordu. Örneğin Büyük Taarruz öncesi yaverlerine o sıralar bitirmek üzere olduğu Reşat Nuri’nin (Güntekin) Çalıkuşu’ndan şu cümlelerle bahsediyordu: “Biliyor musunuz, gece Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanını okumaya başladım. Çok beğendim. Geç kalınmış Anadolu’yu, genç bir hanım öğretmenin yaşadığı zorlukları ne güzel anlatmış. Bitirince İsmet’e vereceğim. Sonra da sizler okuyun”.

Bugün gençlerimiz ve buna bizler de dâhil olmak üzere teknolojinin esiri olmuş durumdayız ve kendimizi bu bitirici beladan uzak tutamıyoruz. Sosyal medya ( facebook, twitter, instagram…) bizi çepeçevre sarıp sarmalamış durumda. İyi tarafları yok mu? Elbette ki var. Ancak kullanamıyoruz.

Bu vesile ile ilçemizde kitap okuma kampanyaları başlatmalıyız. Bu öyle sıradan bir okuma kampanyası değil planlı programlı, saatli işleyecek bir süreç olmalıdır. Yapılan programın gereği yerine getirilmeli, belki de o gün bütün ilçe- esnafından tüccarına, kamu görevlilerinden belediye çalışanlarına, polisinden askerine- belirlenen saatlerde kitap okumalıdır. Bu geleceğimizi kontrol altına almanın yollarından biri.

İkinci bir fikir olarak kitap okumayı nasıl sevdirmeliyiz sürecinde şöyle yapılabilir: Geçenlerde bir iş dolayısıyla gittiğim bir ilde otogarda otururken bankta bir kitap gördüm. Merak edip alıp inceledim. Kitabın ilk sayfasında yazılanları aynen aktarıyorum. “Merhaba sevgili okur, bu kitabı roman okumak istersin diye düşündüm ve geçici bir süreliğine sana hediye ediyorum. Lütfen, sen de bu geleneği sürdür ve kitabı okuduktan sonra yaşadığın şehrin herhangi bir yerine bırak ki roman okumak isteyen başka dostlarımız da faydalanabilsin. Ayrıca, temiz okumaya çalış lütfen. Seni seviyorum, keyifli okumalar…(umarım şehir şehir dolaşır).”

Evet, ilçemizin güzel insanları neden biz de böyle bir girişimde bulunup ilçemizin çeşitli yerlerine okuduğumuz bir kitabı bırakmayalım ki. İşin içinde “ben de varım” diyorsanız kapımız sizlere her daim açık.


        YORUMUNUZU PAYLAŞIN