Künye
Menü
Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sokak Köpekleri Hakkında Gerekeni Yapacağız” | Gündem Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sokak Köpekleri Hakkında Gerekeni Yapacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sokak Köpekleri Hakkında Gerekeni Yapacağız”

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya'da düzenlenen G20 Zirvesi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz günlerde Bitlis'te 10 yaşındaki bir çocuğun sokak köpeği tarafından ısırılmasının ardından kuduz olup hayatını kaybetmesi derin üzüntüye neden olmuştu. Sokak köpekleri hakkında çalışma olup olmayacağı sorusuna Başkan Erdoğan, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız" dedi.
Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul'da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor.

Ayrıca mesela İstanbul'da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var. Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonra dernekler tarafından bunların bakımının üstlenilebileceği bir uygulamayı müştereken çalışıyorlar. Daha sonra da bunu bütün illere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü bu hayvanlar için uygun yerler ve hayvan severlerin de gelip ilgilenebilecekleri mekanlar oluşturmaya çalışıyor. Epey bir ilerleme de kaydedildi.        YORUMUNUZU PAYLAŞINYAZARLAR

Tümü