Künye
Menü
CHP İl Başkanı Canan Kaftacıoğlu'nun cezaları onandı! Hapis yolu göründü | Gündem Haberleri

CHP İl Başkanı Canan Kaftacıoğlu'nun cezaları onandı! Hapis yolu göründü

CHP İl Başkanı Canan Kaftacıoğlu'nun cezaları onandı! Hapis yolu göründü

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na açılan 5 davadan üçünü onarken 2 davayı ise düşürdü.

Canan Kaftancıoğlu'na siyasi yasak ve hapis yolu açılmış oldu. Kaftancıoğlu "Burada mesele Canan Kaftancı’na ne ceza verildi, nasıl verildi meselesinin ötesinde. Bu ülkede hukukun geldiği nokta ve hukuksuzluğun hepimize yaşattığı mağduriyet. ” dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Canan Kaftancıoğlu'na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı.

Kararı Fazıl Say'ın babası Ahmet Say'ın cenaze töreninde alan Canan Kaftancıoğlu videoyla görüşlerini paylaştı.

Kaftancığlu, kendisine verilen ceza ile ilgili şunları söyledi:
“Burada mesele Canan Kaftancı’na ne ceza verildi, nasıl verildi meselesinin ötesinde. Bu ülkede hukukun geldiği nokta ve hukuksuzluğun hepimize yaşattığı mağduriyet. İktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar 84 milyon için hukuku yeniden sağlayıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. Umudunuzu kaybetmeyin."

“Memleketime bahar gelmiş. Asla durmak, yılmak, yorulmak yok! Nerede olursak olalım çalışacak, çalışacak umudu örgütleyerek iktidardaki kötülüğü hep birlikte gönderecek, hukukun üstünlüğünü tesis ettiğimizde hep birlikte nefes alacağız…”

Kılıçdaroğlu'ndan talimat: Tüm milletvekilleri İstanbul'a gelin

CHP'de Canan Kaftancıoğlu şoku yaşanıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabı üzerinden tüm milletvekillerine talimat verdi. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabı üzerinden "Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın" paylaşımı yaptı.

Kaftancıoğlu'na siyasi yasak
Gazeteci İsmail Saymaz ise Kaftancıoğlu hakkında 4 yıl 11 aylık cezanın onandığını ifade eden bir paylaşım yaparak, "Cezanın yanı sıra siyasi yasak uygulanmasına karar verildi" dedi. Saymaz şöyle dedi: "CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 4 yıl 11 aylık cezanın yanı sıra siyasi yasak uygulanmasına karar verildi."

Neden yargılanıyordu?
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 27 Mayıs 2019 tarihinde, sosyal medya hesabı üzerinden attığı tweetler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açılmıştı. Hazırlanan iddianamede, Kaftancıoğlu’nun 27 Temmuz 2016 ve 12 Ekim 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘hakaret’ suçunu içeren paylaşımlarda bulunduğu aktarıldı. 6 Ekim 2012 ile 15 Mayıs 2014 tarihleri arasında attığı 11 tweette ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçunu işlediği belirtilmişti.

"Devlete katil dedi"
24 Nisan 2012 tarihinde Ermenilere ilişkin yaptığı paylaşım ve 2013 ile 2015 yılları arasında attığı tweetlerde ‘Türkiye Cumhuriyet Devletini Alenen Aşağılama’ suçunu içeren paylaşımlarda bulunduğu kaydedildi. Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği de aktarılan iddianamede, 11 Ocak 2013 tarihinde Sakine Cansız’ın ölümünden sonra yaptığı bir paylaşıma da yer verildi. İddianamede, kırmızı bültenle aranan bir PKK terör örgütü kurucusu Cansız’ın söyleminin topluma duyurulması ve ölümünün insanlığın kaybetmesi olarak nitelendirilmesinin ‘terör örgütü propagandası’ suçunu oluşturduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 8 kişinin müşteki olarak yer aldığı iddianamede, şüpheli Canan Kaftancıoğlu’nun “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “terör örgütü propagandası yapma” suçlarından toplamda 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

         YORUMUNUZU PAYLAŞINYAZARLAR

Tümü