Künye
Menü
Tırcılardan Azerbaycan'a geçiş ücreti tepkisi! | Dünya Haberleri

Tırcılardan Azerbaycan'a geçiş ücreti tepkisi!

Tırcılardan Azerbaycan'a geçiş ücreti tepkisi!

Azerbaycan'ın Türk plakalı araçlardan yüksek geçiş ücreti alması, Türk nakliyecilerini isyan ettirdi. Trabzon merkezli Özer Uluslararası Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özer, "Gardaş, gardasın önüne geçmez!. Aç yolları, bayram edelim." dedi.

Uluslararası nakliyeciler, Azerbaycan'ın aldığı yüksek geçiş ücretleri nedeni ile alternatif yollara yöneldi. Türk TTR sürücüleri alternatif olarak Rusya üzerinden geçiş sağlarken, burada da zaman kaybı yaşıyor. Olay karşısında Türk bürokrasisi ve bakardan baka kalırken, nakliyeciler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sorunun çözülmesi için talimat vermesini bekliyor.Türk nakliyecisinin ülke ekonomisine döviz kazandırdığını dile getiren Abdullah Özer, "Türk nakliyecilerimiz kardeş ülke Azerbaycan'ın aldığı yüksek geçiş ücretleri nedeni ile Azerbaycan'ı transit geçişte kullanamazken Gürcistan'daki Kazbegi Dağındaki yolu kullanarak Rusya üzeri taşımalannı gerçekleştirmeye çalışıyor. Kazbegi Dağı'nm, kışın kar ve çiğdan dolayı ile sık sık kapanması nedeniyle hem gidişteki hem de dönüşte gelmek için bekleyen Türk plakalı TIRTanmıza, Rus polisi millet ayrımı yapıyor. Hal böyle olunca araçlarımız Rusya'da günlerce yollarda mahsur kalıyor. Sorun büyük, çözüm basit!. Nakliyecilerin çatı örgütü UND ise, o da bu konuda adım atacak ve masaya yumruğunu vuracak. Biz çözüm istiyoruz, sorun değil", dedi.

Durumun çok acil olduğuna dikkat çeken Abdullah Özer, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı: "Gardaşımız olan Azerbaycan'ın birçok ülkeden almadığı geçiş ücretlerini Türk nakliyecilerden de almamalarını talep ediyoruz. Türk şoförlerimiz, Kazbegi Dağından geçiş yapmak için uzun süre Rusya içinde beklemelere maruz kalıyor. İhracatlarımız, ithalatlarımız zamanında hedefe varmıyor. Bu sorunların yaşanmasının tek nedeni alternatif yol Azerbaycan'ın sadece Türk plakalı ITRTardan aldığı yüksek geçiş ücretleridir. İki devlet tek millet söylemine uymayan bu uygulamaya bir an önce son verilmelidir. İki ülke devlet başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve İlhan Aliyev'den kaldırıldığına dair müjdeyi bayrama kadar vermelerini arzuluyoruz. Madem gardaşız, kucak açmasını bekliyoruz."        YORUMUNUZU PAYLAŞINYAZARLAR

Tümü