Künye
Menü
Suriye ordusu, hava savunmasının Şam üzerindeki 'İsrail saldırganlığını' engellediğini söyledi | Dünya Haberleri

Suriye ordusu, hava savunmasının Şam üzerindeki 'İsrail saldırganlığını' engellediğini söyledi

Suriye ordusu, hava savunmasının Şam üzerindeki 'İsrail saldırganlığını' engellediğini söyledi

Suriye ordusu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin hava savunmasının son iki aydır ülke içinde İran hedeflerine yönelik en son hızlandırılmış bombardımanda başkent Şam üzerindeki "İsrail saldırganlığını" engellediğini söyledi.

Bir sözcü, ülkenin kuzey sınırında sürpriz bir hava kuvveti tatbikatı başlatan İsrail ordusunun, "dış haberler hakkında yorum yapmadığını" söyledi. Suriye devlet medyası İsrail hava kuvvetlerinin vurduğu şeyin ayrıntılarını vermedi. İsrail askeri uçakları, başkentin kenarındaki hedefleri vurmak için Golan Tepeleri üzerinden uçtu, bir ordu bildirisinde, kayıplardan bahsetmeden, ancak hava savunmalarının füzelerin çoğunu düşürdüğünü söyledi. Suriye ordusu yaptığı açıklamada, "Hava savunmalarımız, İsrail'in başkentin göklerine yaptığı füze saldırılarını püskürtmeye devam ediyor" dedi. Suriyeli bir askeri sığınmacı, İran destekli milislerin baskın olduğu bir bölgede, başkentin neredeyse 14 km (8,7 mil) güneyindeki Kiswa kasabasında bombalı saldırıların büyük bir ordu tümenini vurduğunu söyledi.

Bölge sakinleri, İran destekli milislerin yerleştiği bir bölge olan Şam'ın güney ucunda büyük patlamalar duyduklarını söyledi. İsrailli yetkililer, Tahran'ın Suriye'deki yerleşik askeri varlığını sona erdirmek amacıyla Suriye içinde saldırılar düzenlediğini kabul ettiler. Genelkurmay başkanı Aviv Kochavi geçen yılın sonunda yaptığı açıklamada, İsrail'in füze saldırılarının 2020'de 500'den fazla hedefi vurarak "İran'ın Suriye'deki yerleşimini yavaşlattığını" söyledi. Ordu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, çarşambaya kadar sürecek sürpriz tatbikatta ülke genelinde hava trafiğinin artacağını ve kuzey İsrail'de patlamaların duyulabileceğini söyledi. "Tatbikatın kuzey cephesindeki savaş senaryolarını simüle ettiğini ve hava üstünlüğünü sürdürmek, ülkenin gökyüzünü korumak, saldırmak ve istihbarat toplamak da dahil olmak üzere (hava kuvvetlerinin) çekirdek görevlerindeki tüm bileşenleri test edeceğini" söyledi.

Batılı istihbarat kaynakları, İran'ın son yıllarda Suriye'deki askeri etkisinin arttığını ve İsrail'in ezeli rakibinin sınırı boyunca büyük bir askeri dayanak kurmasını önlemek için kampanyasını hızlandırmasına neden olduğunu söylüyor. Lübnanlı Hizbullah liderliğindeki İran'ın vekil milisleri, şu anda Suriye'nin doğusu, güney ve kuzeybatısındaki geniş alanların yanı sıra Şam çevresindeki birkaç banliyöde de hâkimiyet kuruyor. Lübnan-Suriye sınır bölgelerini de kontrol ediyorlar. Son iki ayda Suriye'de henüz en büyük grevlerini gerçekleştiren İsrail, Bağdat-Şam otoyolundaki sınır kontrol noktasını kontrol eden Suriye şehri El Bukamal'a odaklandı. Genişleyen askeri harekat, İsrail generallerine ve bölgesel istihbarat kaynaklarına göre ABD tarafından zımnen onaylanan sözde "savaş içi harekatın" bir parçasıydı. Bölgesel istihbarat kaynakları, Tahran'ın Suriye'deki güç dengesini kendi lehine değiştirmesini önlemeyi amaçlayan operasyonların, düşmanlıklarda büyük bir artışa neden olmadan İran'ın geniş askeri gücünü kademeli olarak aşındırdığını söylüyor.        YORUMUNUZU PAYLAŞINYAZARLAR

Tümü