Künye
Menü
Alexei Navalny iftira davası nedeniyle yeniden mahkemede | Dünya Haberleri

Alexei Navalny iftira davası nedeniyle yeniden mahkemede

Alexei Navalny iftira davası nedeniyle yeniden mahkemede

Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny, siyasi gerekçeli olarak nitelendirdiği iftira değişiklikleri davası için Salı günü mahkemeye döndü.

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli eleştirmeni Navalny, uydurma olduğunu söylediği şartlı tahliye ihlallerinden bu ay neredeyse üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Batı davayı kınadı ve Rusya'ya olası yaptırımları tartışıyor.

İftira davasında Navalny, geçen yıl anayasa reformlarını destekleyen tanıtım videosunda yer alan ve Putin'in isterse 2024'ten sonra Kremlin'de iki dönem daha yarışmasına izin veren İkinci Dünya Savaşı gazisini karalamakla suçlanıyor. Navalny videodaki kişileri hain ve yozlaşmış dalkavuklar olarak tanımladı. Yetkilileri, itibarını lekelemek için iftira suçlamalarını kullanmakla suçluyor.

Moskova'nın Büyük Vatanseverlik Savaşı olarak adlandırdığı gazilerin çoğu Rus tarafından saygı görüyor ve onlara yönelik eleştiriler sosyal olarak kabul edilemez ve aşağılayıcı olarak görülüyor. Devlet basınında çıkan haberlere göre, devlet savcılarının Salı günü mahkemeye Navalny için ne tür bir ceza aradıklarını söylemeleri bekleniyordu. İftira suçlaması kanıtlanırsa iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılsa da, avukatı Navalny'nin bu durumda hapis cezasına çarptırılamayacağını, çünkü iddia edilen suçun kanun değiştirilerek hapis cezasına çarptırılmadan önce işlendiğini söyledi.

Davadaki yargıcın bu analize katılıp katılmadığı belirsizliğini koruyor. Daha az cezaya para cezası veya toplum hizmeti dahildir. Navalny'nin tutuklanması ve hapse atılması Rusya'da ülke çapında sokak protestolarını ateşledi, ancak müttefikleri ilkbahara kadar ciddi gösterileri durdurduklarını söylüyorlar.


Editör: Reuters


        YORUMUNUZU PAYLAŞINYAZARLAR

Tümü