Pandemi döneminde antioksidan içeriği yüksek besinlerin önemi
Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, "Bağışıklık sistemimizin güçlü olması bu dönem için en önemli kalkanımız. Eğer vücudumuzun savunma sistemi güçlü ise viral enfeksiyonlara yakalanma ihtimalimiz de bir o kadar düşük. Bunun için de, antioksidan içeriği yüksek besinlerin beslenme planına dahil edilmesi kendimiz ve sevdiklerimiz için yapacağımız en büyük iyilik. Antioksidan açısından en zengin doğal gıdaların başında propolis geliyor. Bunun yanı sıra; arı sütü, ham bal, arı ekmeği, polen, kırmızı ginseng, soğan, sarımsak, zencefil, zerdeçal da bağışıklığı destekleyen önemli besinler"" dedi.

15 Eylül 2020 - 10:30:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, "Bağışıklık sistemimizin güçlü olması bu dönem için en önemli kalkanımız. Eğer vücudumuzun savunma sistemi güçlü ise viral enfeksiyonlara yakalanma ihtimalimiz de bir o kadar düşük. Bunun için de, antioksidan içeriği yüksek besinlerin beslenme planına dahil edilmesi kendimiz ve sevdiklerimiz için yapacağımız en büyük iyilik. Antioksidan açısından en zengin doğal gıdaların başında propolis geliyor. Bunun yanı sıra; arı sütü, ham bal, arı ekmeği, polen, kırmızı ginseng, soğan, sarımsak, zencefil, zerdeçal da bağışıklığı destekleyen önemli besinler"" dedi.
Ofislerde temizlik protokolleri oluşturulması gerektiğini ifade eden Samancı, bu protokollerin uygulanıp, uygulanmadığına dair kontrollerin yapılmasının çok büyük önem taşıdığını belirtti. Belirlenen kuralların yeni normale uygun olması gerektiğini dile getiren Samancı, "Gıda sektöründe zaten hali hazırda uygulanan hijyen tedbirlerimiz uzun yıllardır var. Ancak içinde bulunduğumuz süreçte ekstra tedbirlere ihtiyacımız var. Bunların başında sosyal mesafe ve sürekli maske uygulaması geliyor. Bu iki çok önemli kuralı hayatımızın temel prensibi haline getirmek zorundayız. Ayrıca el hijyenimize ekstra önem göstermemiz gerektiği de aşikar. İş yerlerinde bu kuralları sürekli hatırlatan uyarılar bulunmalı ve çalışanlarında birbirlerini bu kurallar konusunda uyarması gerekiyor" dedi.

"Alanların havalandırılması çok önemli"
Bir odada aynı anda sınırlı sayıda kişinin bulunması gerektiğini anlatan Samancı, "Ofis düzeninin bu kişilerin arasında da en az 2 metre mesafe olacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Ek olarak, sosyal mesafe ve az kişi kuralını korumak adına vardiyalı çalışma sistemi de çözüm olabiliyor. Girişlerde çalışanların ateşlerinin ölçülerek maske takılması zorunluluğu getirilmesi, ofisteki herkesi korumak adına önem arz ediyor. Kendini hasta hisseden ya da hastalık belirtisi gösteren çalışanların ise ofise kesinlikle gelmemesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda ise şirketin çalışana izin vermek konusunda esnek olması en önemli önceliklerden. Ofislerin ve şirket araç ve servislerinin her gün mutlaka dezenfekte edilmesi, hijyenin sürekliliği açısından gerekli hale geldi. Ofisin her köşesine el dezenfektanları yerleştirilmesi ve çalışanların sık sık kullanıma teşvik edilmesi önemli. Ofislerde ortak alanlarda devamlı temas edilen kahve makinesi, asansör düğmeleri, kapı kolları gibi noktalara temas sonrası el hijyeni mutlaka sağlanması gerekiyor. Ofis alanlarının düzenli olarak havalandırılması da ayrıca çok önemli" diye konuştu.

"Antioksidan içeriği yüksek besinler tüketilmeli"
Pandemi sürecinde teması arttıran faaliyetlerin yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Samancı, sözlerine şöyle devam etti: "Yeni normalde, artık hepimizin bireysel olarak birtakım kurallara uygun olarak yaşamamız zorunlu. Tokalaşmayı ve sarılmayı çok seven bir toplum olmamıza rağmen şu süreçte teması arttıran bu faaliyetleri yapmamak gerekiyor. Kalabalık ortamlara mümkün olduğu kadar girmemek ve her daim maske kullanmakta dikkat etmemiz gereken diğer önemli hususlar. Kolonya gibi bir el dezenfektanını sürekli çantamızda bulundurmamız da yarar var. Hapşırık ya da öksürük sırasında, maskeli ya da maskesiz fark etmeksizin, ağzı bir kağıt mendil ile kapatmak ve o mendili hemen çöpe atmak gerekiyor. Eğer mendile ulaşılamıyorsa ise ağzı dirsek içi ile kapatmak alternatif çözüm olarak kullanılabilir. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması bu dönem için en önemli kalkanımız. Eğer vücudumuzun savunma sistemi güçlü ise viral enfeksiyonlara yakalanma ihtimalimiz de bir o kadar düşük. Bunun için de, antioksidan içeriği yüksek besinlerin beslenme planına dahil edilmesi kendimiz ve sevdiklerimiz için yapacağımız en büyük iyilik. Antioksidan açısından en zengin doğal gıdaların başında propolis geliyor. Bunun yanı sıra; arı sütü, ham bal, arı ekmeği, polen, kırmızı ginseng, soğan, sarımsak, zencefil, zerdeçal da bağışıklığı destekleyen önemli besinler"
Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, güçlü bir bağışıklık sistemi için en az 10 oranında saf anadolu propolisi içeren propolis damladan tüketilmesi gerektiğini belirterek, "Yetişkinlerin günde en az 20 damla, çocukların ise günde en az 10 damla tüketmeleri tavsiye ediliyor. Hastalık ya da halsizlik durumunda bu miktarın 4 katına çıkarılması gerekiyor. Bunun yanı sıra, ham bal, arı sütü, ginseng, zencefil, zerdeçal içeren karışımlardan da her gün 1-2 tatlı kaşığı tüketilebilir. Ayrıca, yeterli su tüketimini de atlamamak gerekiyor. Yetişkin bir bireyin günde yaklaşık 2-2,5 litre su tüketmesi gerekiyor. Bu miktar, bireysel farklılıklar gösterdiği için kgx30 ml şeklinde hesaplanarak gün içerisinde ne kadar su tüketmemiz gerektiğini belirleyebiliyoruz" diye konuştu
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Maltepe’de Kaymakam’dan korona virüs denetimi
Maltepe Kaymakamlığı tarafından ilçe genelinde korona virüs denetimi yapıldı. İçişleri Bakanlığınca ülke genelinde başlatılan korona virüs tedbirleri kapsamında Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı da iş yerlerinde maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarını denetleyen ekiplere eşlik ederek denetimlere katıldı.
06.08.2020
Bağcılar’da amca yeğen arasındaki kavgada silahlar konuştu: 1 ölü, 1 yaralı
İstanbul Bağcılar’da amca ve yeğen arasında çıkan kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi ise yaralandı. Zanlı yakalanarak cezaevine gönderildi.
06.08.2020
Korona virüs nedeniyle tahliye isteyen mahkuma AİHM’den ret
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), korona virüs nedeniyle cezaevlerinde gerekli önlemin alınmadığını öne süren ve tahliyesini isteyen mahkum Fevzi Kayacan’ın başvurusunu reddetti.
06.08.2020
Çekmeköy’de maske ve sosyal mesafeyi ilçe protokolü denetledi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla yayınlanan genelgeyle birlikte yurdun dört bir yanında korona virüs salgını tedbirleri denetleniyor. Denetim noktalarından birisi de Çekmeköy oldu. İlçe protokolünün katıldığı denetimlerde esnafın ve vatandaşların maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edildiği görüldü.
06.08.2020
Numan Kurtulmuş: “Cinsiyetsizleştirmeye karşı uyanık olalım”
Radyo Başakşehir’de her hafta canlı olarak yayınlanan Murat Çiçek ile Gündem programının bu haftaki konuğu AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş oldu. Gündemdeki yerini koruyan “İstanbul Sözleşmesi” hakkında değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, “Aileyi önemsizleştiren, kadınla erkeği düşman yapan, toplumu cinsiyetsizleştirmeye karşı her türlü harekete karşı uyanık olmalıyız. Aileyi ayakta tutan toplumlar güçlü olur” dedi.
06.08.2020
Savunma Sanayii Başkanı Demir:
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Vuran Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlarının yenilerini Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettiklerini açıkladı.
06.08.2020
TİKA’DAN SOMALİ’DEKİ DEVLET HASTANESİNE EKİPMAN DESTEĞİ
’’SOSYALLEŞMENİN AZALMASI YAŞLI BİREYLERDE DEPRESYON VE KAYGI RİSKİNİ ARTTIRIYOR’’
DİZ KİREÇLENMESİNDE KÖK HÜCRE İLE AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMİ
TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
GELECEĞİN YAZARLARI “YAZARLIK ATÖLYESİ”NDE YETİŞECEK
UNUTKANLIK NEDENLERİNE DİKKAT
PURSAKLAR BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN VATANDAŞLARA KORONA VİRÜS UYARISI
SERİN HAVALAR İÇİN İNCE CEKET VE YAZLIK TRİKOLAR RAFLARDA YERİNİ ALDI
SAĞLIK ÇALIŞANI KORONA VİRÜSÜ YENDİKTEN SONRA CEPHEYE GERİ DÖNDÜ
DALDAN KAVANOZA KUŞBURNUNUN HİKAYESİ
“BEYİN PİLİ İLE PARKİNSON HASTALIĞININ ZAMANI GERİ ALINIYOR”
ARTVİNLİ YAZAR EVİNİ FOTOĞRAF MÜZESİNE ÇEVİRDİ

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR