Maltepe Üniversitesi öğrencileri Sürü İHA Simülasyon Yarışmasında finale yükseldi
Maltepe Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu MERGEN ekibi Teknofest Gaziantep Yarışması Sürü İHA alanında final turuna kalmayı başardı. Ekip son sürat çalışmalarına devam ediyor.

14 Eylül 2020 - 15:15:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Maltepe Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu MERGEN ekibi Teknofest Gaziantep Yarışması Sürü İHA alanında final turuna kalmayı başardı. Ekip son sürat çalışmalarına devam ediyor.
Teknofest Gaziantep Yarışması Sürü İHA alanında final turuna kalmayı başaran MERGEN ekibi hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Takımın akademik danışmanlığını Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünde (İngilizce) Araştırma Görevlisi Uğur Osman Yücel yaparken MERGEN ekibi üyelerinin görev alanını “Mergen takımı, Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği (İngilizce) bölümü 4. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Takım üyeleri, veritabanı, linux sistemler, bilgisayar mimarisi gibi alanlarda bilgi sahibi olmakla beraber sıkça fikir alışverişinde bulunmaktadır. Takım üyelerinden; takım lideri Tevhit Karslı mobil uygulama projelerinde yer almıştır, Burak Aktepe gömülü sistemler üzerine projeler geliştirmektedir, Yahya Mehmet Sağdur C#’da çeşitli projeler geliştirmiştir, Bilal Gelik yapay zekâ alanında araştırmalar yapmaktadır, Fatmanur Akbaş ve Nihan Nur Şıngır ise C ve Java dillerinde çeşitli projeler gerçekleştirmiştir” şeklinde anlattı.
Yarışma için sıkı bir kampa giren ekip üyeleri hedeflerini ve çalışma sistemlerine ilişkin “Otonom sistemlere ve sürü algoritmalarına ilgi duyan, yazılım mühendisliği öğrencileri olarak Teknofest’in Sürü İHA Simülasyon Yarışmasına katılmaya karar verdik. Yarışmanın amacı sürü halindeki İHA’ların tanımlanan görevlerini en iyi şekilde paylaştırıp, en yetkin şekilde yerine getirmeleridir. Yarışmanın senaryosu ise insansız hava araçlarıyla deprem sonrası enkaz bölgesindeki kazazedelerin hastaneye taşınmaları ve telekomünikasyon hizmeti sağlamaya odaklanmıştır. Ülkemiz 3 fay hattı grubunun bulunduğunu bir deprem ülkesidir. Biz de depremden alınan yaraları en hafife indirmeye yönelik bu yarışmaya katılıp, takımımızla beraber yazılım algoritmaları geliştirmeye karar verdik” dedi.
Yarışmanın Final turu öncesi iki zorlu etabı geride bırakan ekip öncelikli hedeflerinin Maltepe Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil etmek olduğunu belirtti. Yarışmanın en zorlu etabının final turu olduğunun bilincinde olan MERGEN ekibi yarışmayı birinci olarak tamamlamak konusunda da iddialı konuştular.
Yarışmada finale kalmadan önce 2 aşamadan geçtiklerini hatırlatan Uğur Osman Yücel o süreçleri şu şekilde anlattı: “Ön Tasarım Raporu (Ön Eleme): Ön tasarım raporu oluşturduk, özet olarak bu raporda yapmamız gereken görevleri çıkardık ve bu görevleri nasıl gerçekleştireceğimizi, ne tür algoritma adımları izleyeceğimizi bu raporda ilettik.
Video ve Kaynak Kodlar: Raporda belirttiğimiz algoritma adımlarını geliştirdik ve ön elemeyi geçen 48 takım arasından 5. olarak finale çıkmaya hak kazandık. Şimdi hedefimiz finalde birinci olarak kendimizi ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek.”
Zorlu bir hazırlık sürecinde bulunan Yücel yarışmaya dair ise teknik bilgi de verdi. Yücel, “Yarışmanın asıl amacı geleceğin teknolojisi olarak kullanılacak İHA’ların bir ekip, sürü olarak uçmasını sağlayarak sürü uçuşuyla daha çok yarar sağlamayı amaçlamaktadır. Yarışmayı anlatmamız gerekirse yarışmanın ilk gününde takımlar yazdıkları algoritmaları ve kodları jüri üyelerine anlatarak sunum yapmakta ve jüri üyelerinin sorularına cevap vermektedir. İlk gün herhangi bir eleme durumu olmamaktadır. İkinci gün simülasyon ortamında gerçekleştirilen yarışmada yazılan algoritmalar ve kodlar senaryo senaryo koşturularak oynatılmakta ve her senaryo sonu puan tablosu açıklanmakta ve yarışmacılarla paylaşılmaktadır. Her gün puan durumuna göre elemeler yapılarak final gününe kadar gelen yarışmacılar arasından ilk 3 belirlenmektedir. Yarışmanın içinde bizden beklenenler verilen formasyon uçuşunun eksiksiz ve hatasız bir şekilde uygulanarak İHA’ların bir düzen içinde uçması sağlanmaktadır. İHA’lar buradaki durumlarına göre puan toplamaya başlamakta; formasyon uçuşu tamamlandıktan sonra kaza kırım alanına varan İHA’lar arama algortimalarını uygulayarak yaralı kazazede ve Telekom bekleyen kazazedeleri bulmaya çalışmaktadır. İHA’lar yaralı kazazedeyi bulduğunda uygun ve boş bir hastane belirleyerek İHA’ları buraya taşımakta ve hastayı hastaneye bırakmaktadır. Buna göre puan toplamaktadır. İHA’lar yarası bulunmayan kazazedelere Telekominikasyon sağlayarak telekominikasyon altında ayrı bir puan toplamaktadır. Bu şekilde senaryo puanları hesaplanmakta ve sıralamalar belirlenmektedir” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Üsküdar sahillerinde çekirdek yerine dondurma yendi
Üsküdar Belediyesi çekirdek kararına destek veren Üsküdarlılara dondurma dağıtarak teşekkür etti.
27.07.2020
Borsa İstanbul, endekslerden iki sıfır atıyor
BIST 30 ve BIST 100 endeksleri başta olmak üzere Borsa İstanbul tarafından hesaplanan BIST Pay Endekslerinden bugün itibarıyla iki sıfır atılıyor.
27.07.2020
Ambulans uçakla Van’dan getirilen hasta, şehir hastanesinde tedavi edildi
Kalp yetmezliği olan 25 yaşındaki hasta kalbindeki ritim bozukluğuna yönelik tedavi için Van’dan ambulans uçakla İstanbul’a getirildi. Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde uygulanan başarılı tedavinin ardından genç, taburcu edildi.
27.07.2020
Sonuçlar açıklandı, sıra tercihte
2,5 milyonu aşkın adayın merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Tercih maratonu ise 29 Temmuz’dan itibaren başlıyor. Aday öğrenciler, yaşamlarına yön verecek, mesleklerini belirleyecek ilk adımı, yaptıkları bu tercihle atacak.
27.07.2020
Serbest piyasada döviz fiyatları
Dolar 6,8480 liradan, euro ise 8,0120 liradan haftaya başladı.
27.07.2020
Fenerbahçe savunmayı oturtamadı!
Fenerbahçe, bu sezon savunmada yaşadığı sıkıntıları bir türlü aşamadı. Sarı-lacivertliler sadece 6 maç üst üste savunma dörtlüsünde istikrar yakalayabildi.
28.07.2020
TİKA’DAN SOMALİ’DEKİ DEVLET HASTANESİNE EKİPMAN DESTEĞİ
’’SOSYALLEŞMENİN AZALMASI YAŞLI BİREYLERDE DEPRESYON VE KAYGI RİSKİNİ ARTTIRIYOR’’
DİZ KİREÇLENMESİNDE KÖK HÜCRE İLE AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMİ
TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
GELECEĞİN YAZARLARI “YAZARLIK ATÖLYESİ”NDE YETİŞECEK
UNUTKANLIK NEDENLERİNE DİKKAT
PURSAKLAR BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN’DEN VATANDAŞLARA KORONA VİRÜS UYARISI
SERİN HAVALAR İÇİN İNCE CEKET VE YAZLIK TRİKOLAR RAFLARDA YERİNİ ALDI
SAĞLIK ÇALIŞANI KORONA VİRÜSÜ YENDİKTEN SONRA CEPHEYE GERİ DÖNDÜ
DALDAN KAVANOZA KUŞBURNUNUN HİKAYESİ
“BEYİN PİLİ İLE PARKİNSON HASTALIĞININ ZAMANI GERİ ALINIYOR”
ARTVİNLİ YAZAR EVİNİ FOTOĞRAF MÜZESİNE ÇEVİRDİ

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR