’Tarım, Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni Bakan Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleşti
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl 11’incisi düzenlenen ’Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nın ödül törenine videokonferans yöntemiyle katıldı.

14 Eylül 2020 - 13:45:12

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl 11’incisi düzenlenen ’Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nın ödül törenine videokonferans yöntemiyle katıldı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, törende yaptığı konuşmada bir gelenek haline gelen bu yarışma sayesinde, tarım ve ormanın pek de görünmeyen arka planının paylaşıldığına vurgu yaparak "Hepimiz pazardan marketten gıda ürünleri alıyoruz ama aldığımız o sütün, o ekmeğin, o meyve ve sebzenin markete geliş öyküsünü, bu öyküdeki emeği, sabrı, heyecanı bazen unutabiliyoruz. Tüm mesai arkadaşlarımla bu üretim hikayesini halkımıza anlatmaya, duyurmaya çalışıyoruz. Ama bazen sözlerin, kelimelerin kifayetsiz kaldığı durumlarda bir görüntü, bir resim, bir fotoğraf bize gerçek hikayeyi daha net sunabiliyor. İşte Tarım Orman ve İnsan, bu hikayeyi çok iyi anlatan bir yarışmadır” diye konuştu.
11 yılda toplam 31 bin 418 fotoğrafın bu yarışmaya katıldığını belirten Pakdemirli, “Her birinde ayrı bir emek, her birinde ayrı bir hikaye gizli. Türkiye’nin dört bir yerinden gelen fotoğraflar tarım ve ormanı, objektifin dilinden bize anlatıyor. Her bir fotoğraf; o anı, o anki duyguları, yaşanan heyecanı kayıt altına alıyor. Her kayıt, yani her bir fotoğraf, hayatın resmini geleceğe taşıyor. Tabi geleceğe taşımak her zaman bir destekle ya da yatırımla olmuyor. Biz bu sektörlerin önemini ve değerini gelecek nesillere ne kadar güçlü aktarırsak, geleceğimiz de o kadar güçlü olacaktır. Bunu, sanatsal bir bakış açısıyla aktarmanın da, ayrı bir etkisinin olduğuna inanıyorum. Buradan hareketle sizlere, tarım ve ormanın önemini ve yaptığımız çalışmaları 11 yıla sığan bu eşsiz fotoğraflarla harmanlayarak anlatmaya çalışacağım. O zaman çiftçinin emeğini, üretimin değerini, bizlerin gayretini daha iyi anlayabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

"18 yılda çiftçimize toplam 310 milyar lira tarımsal destek ödedik"
11 yıla sığan bu fotoğrafların tarım ve ormandaki zenginliğimizi bize net olarak gösterdiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:
“12 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapan, nadir biyoçeşitliliğe sahip ülkelerden biriyiz. Dünyanın tam merkezinde yaşıyoruz ve önemli avantajlara sahibiz. 4 saatlik bir uçuş mesafesi ile dünya nüfusunun yüzde 40’ına ulaşma imkanımız var. Avrupa’da 55,1 milyon küçükbaşla birinci sırada, 18,7 milyon büyükbaşla ikinci sıradayız. Süt üretiminde de üçüncü sıradayız. Tarımsal alan bakımından dünyada 17’nci sırada olmamıza rağmen tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ilk 10 arasında yer alıyoruz. Son 18 yılda tarım ve ormana sağladığımız desteklerle güçlü bir üretim altyapısı oluşturduk. 18 yılda çiftçimize toplam 310 milyar lira tarımsal destek ödedik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile son iki yılda tarımsal desteği yüzde 52 artışla 22 milyar liraya çıkardık. Bütçemizin yüzde 55’ini çiftçimize, yani tarımsal desteklere ayırdık. Tarımsal desteklerin bugün itibariyle 17 milyar lirası çiftçilerimizin hesaplarına yattı. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nın birçok fotoğrafında, desteklerle gayretini artıran çiftçimizi, üreticimizi ve yetiştiricimizi görüyoruz. Hiç merak etmeyin biz her zaman üreten, üretime destek veren herkesin yanındayız, olmaya da devam edeceğiz.”

"Bugün tarımsal hasılada Avrupa’da birinciyiz"
Son iki yılda tarımsal hasılanın yüzde 45 gibi önemli bir artışla 275 milyar liraya ulaştığını ifade eden Bakan Pakdemirli, “Bugün tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, Dünyada ilk on içinde olduğumuzu yeniden ifade etmek istiyorum. Üretmenin bereketini en iyi çiftçilerimiz biliyor. Bu vesileyle başta çiftçilerimiz olmak üzere, bütün paydaşlarımızın, eline, emeğine sağlık diyorum” dedi.
18 yılda orman varlığını 2 milyon hektar arttırdıklarını ve 5,4 milyon hektar alanda 4,7 milyar fidan diktiklerini belirten Pakdemirli, “2 yılda 404 bin hektar alanda, 600 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, 11 Kasım günü ’Milli Ağaçlandırma Günü’ ilan edildi. Geçen yıl 11 Kasım’da ’Geleceğe Nefes’ kampanyasında halkımızla birlikte 13,8 milyon fidan diktik. Yangınlara müdahale süresini 18 yılda 40 dakikadan 12 dakikaya düşürdük. 2023 hedefimiz ise bu süreyi 10 dakikaya indirmektir. İlk defa İHA’ları orman yangınlarını izleme amacıyla kullanmaya başladık. Öncekilerden 3 kat daha fazla su taşıyan amfibik uçakları devreye aldık. İnşallah geleceğe nefes olmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

"12’nci fotoğraf yarışmamızın ana teması Çiftçi Varsa Hayat Var"
Yıllardır tarım ve insanı aktaran fotoğrafların içerik yelpazesini genişleteceklerini dile getiren Pakdemirli, “Ormanın hayata yansımasını da bu yarışmaya dahil ediyoruz. Bundan böyle yolumuza Tarım Orman ve İnsan olarak devam edeceğimiz 12’nci fotoğraf yarışmamızın takvimini bugün başlatıyoruz. Tüm fotoğraf severleri önümüzdeki yılın yarışmasına bugünden davet ediyorum. 12’nci fotoğraf yarışmamızın ana teması ’Çiftçi Varsa Hayat Var.’ Bu temayı, bu yıl yaşadığımız pandemi sürecinde vatandaşlarımızın gıda ihtiyacını karşılamak için var gücüyle çalışan çiftçimizin, üreticimizin emeğini vurgulamak için seçtik. İnşallah bu üretim gayretini yeni fotoğraflarla milletimize göstermeye devam edeceğiz. Bu arada sanal fotoğraf sergimizi de online olarak www.tarimormaninsan.com adresinden ziyaret edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Fenerbahçe’de Isla kadro dışı bırakıldı
Fenerbahçe Yönetimi, maddi kaynaklı problemler nedeniyle Şilili savunmacı Mauricio Isla’yı Riva kampı kadrosuna almayarak, kadro dışı bıraktı.
28.05.2020
HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: “İstanbul, dünden bugüne bir cazibe merkezi ve pek çok kültürün bir arada yaşadığı bir medeniyet şehri olmuştur”
İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “İstanbul, dünden bugüne bir cazibe merkezi ve pek çok kültürün bir arada yaşadığı bir medeniyet şehri olmuştur. Bu topraklar tarih boyunca olduğu gibi bugün de bir dünya devleti olma özelliğini devam ettirmektedir” dedi.
28.05.2020
Türkiye, genç işsizlik oranında dünya beşincisi oldu
Ülkelere göre genç işsizlik oranları belli olurken, Türkiye’nin yüzde 22,8 genç işsizlik oranı ile beşinci sıraya yerleştiği saptandı. İlk sırada yer alan ülke ise yüzde 58,1 ile Güney Afrika olarak kayıtlara geçti.
29.05.2020
Camilerde son hazırlıklar tamamlandı
Korona virüs sebebiyle ibadete kapatılan camiler, yarın tekrar kapılarını cemaate açıyor. Kararla birlikte harekete geçen Sultangazi Belediyesi, Cuma namazı kılınacağı belirlenen ilçedeki 21 camide temizlik ve dezenfekte çalışması gerçekleştirdi.
28.05.2020
Maltepe’deki camiler dezenfekte edildi
Maltepe Belediyesi, 29 Mayıs Cuma günü açılacak olan ilçedeki 40 camide ve namaz kılınacak alanlarda dezenfeksiyon ve temizlik çalışması gerçekleştirerek, ibadete hazır hale getirdi.
28.05.2020
Türkiye’nin en yüksek barajı 205 metreye ulaştı
Tamamlandığında gövde yüksekliği bakımından Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nın gövde yüksekliği 205 metreye ulaştı. Baraj inşaatında çalışmalar kesintisiz 24 saat sürerken, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından son görüntüler paylaşıldı.
29.05.2020
TÜRKİYE’DE SON 24 SAATTE BİN 467 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU. KORONA VİRÜS NEDENİYLE 68 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN, BİN 116 KİŞİ İSE İYİLEŞTİ.
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, "UZUN BİR ARADAN SONRA AĞIR HASTA SAYIMIZ AZALDI. BUGÜN BİN 583 AĞIR HASTAMIZ VAR. ZATÜRRE ORANI DA DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR. YENİ HASTA SAYISI AZALMA EĞİLİMİNDE. TEDBİRLERİN NETİCE VERDİĞİ TARTIŞMASIZ BİR GERÇEK. BİRLİKTE TEDBİRLERE UYARAK VİRÜSÜ YENELİM" DEDİ.
TÜRKİYE’DE SON 24 SAATTE BİN 467 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
YERLİ AŞI ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ GELİŞME
RİSKLİ GRUPLARA ZATÜRRE AŞISI YAPILMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
GAZLI İÇECEKLER KADINLARDA KEMİK ERİMESİNE NEDEN OLUYOR
“GÜNEŞİN HASARINI KİMYASAL PEELİNGLE SİLEBİLİRSİNİZ”
DARP EDİLEN HASTANE PERSONELİ GÖRME YETİSİNİ KAYBEDEBİLİR
SAĞLIK BAKANLIĞI SAHTE TELEFON UYGULAMALARINA KARŞI UYARDI
“KAŞINTININ ALTINDAN DİYABET ÇIKABİLİR’’
(ÖZEL) BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ UYARDI: “ZATÜRRE VE GRİP AŞISI SİZİ COVİD-19’UN YAPTIĞI ZATÜRREDEN KORUMAZ”
BAKAN KOCA, 11 İLİN SAĞLIK MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜ

EN ÇOK OKUNANLAR