Pandemi nedeniyle Gürcü çay işçileri Rize gelemeyince ’Yevmiyecilik’ bir sektör haline geldi
Rize’de genç girişimcilerin geliştirdiği sistem ile çay üreticileri çalışan bulmakta zorluk çekmiyor.

14 Eylül 2020 - 09:30:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Rize’de genç girişimcilerin geliştirdiği sistem ile çay üreticileri çalışan bulmakta zorluk çekmiyor.
Her yıl çay toplamak için Rize’ye gelen Gürcistan uyruklu vatandaşlar Korona virüs pandemisi nedeniyle sınır kapılarının kapalı olduğu için bu yıl gelemedi. Rizeliler ise kendi çay bahçelerine girip çay toplamak zorunda kaldı. Gürcistanlı çay işçilerinin Türkiye’ye gelemeyişi ise imece ve yevmiyecilik sistemine yaradı. Bazı çay üreticileri kendi aralarında imece yaparak çaylarını toplarken, bazı üreticiler ise günlük işçi yani yevmiyeci çalıştırarak çayını topladı. Rize’de genç girişimciler ise yevmiyecilik işini sektöre çevirerek hem çay üreticilerine, hem de yevmiyecilerin işlerine yarayacak bir sistem geliştirdi.
Çay toplamak için kendilerinden istenen işçileri her gün evlerinden alıp çay bahçelerine kadar getirdiklerini dile getiren genç girişimci Mesut Yılmaz "Biz çay toplama işçilerini sabah evinden alarak işe bırakan, daha sonra yeniden işten alarak evine döndüren bir aracı sistemi kurduk. Vatandaşlar internet ve telefon üzerinden bizlere ulaşarak yevmiyeci aradığını söylüyor. Bizde çayına göre kaç yevmiyeci istiyorsa bu hizmeti çay üreticilerine sunuyoruz. Tabi herkes yevmiyeci istemiyor, bazen ’yarıcılık yapın’ diyen de oluyor. Vatandaş arıyor ’3 ton çayım var gelin bunu toplayın’ diyor. Biz de ona göre gidip çaya bakıyoruz. Nasıl toplanabilir, toplama zamanı geldi mi diye inceliyoruz. Sonra da topluyoruz" ifadelerini kullandı.
Genç Girişimciler Kurulu olarak Rize Valisi Kemal Çeber’den randevü isteyip projeyi anlattıklarını belirten Yılmaz "1,5 yıldır her toplantımızda bu projemizi konuşuyorduk. Başkanımız Muhammet Akkuş bey ile birlikte sürekli istişare edip gecelere kadar çalıştık. Bu işi faaliyete soktuk, şimdi iyide bir hizmet veriyoruz. Pandemiden dolayı Rize’ye çay toplamaya yabancı uyruklu işçiler gelemeyince bu işte bize rast geldi. Projemizi Vali beye anlattık o da sağ olsun çok ilgilendi ve ’Hemen başlatın’ çağrısında bulundu" dedi.

"Çalışan bulmakta zorlanıyoruz"
Kurdukları sistem gayet güzel işlese de genç çalışanları bulmakta zorlandıklarını dile getiren Yılmaz "Çalışan bulmak biraz zor. Şuan mesela sadece yerli ablalarımız çalışıyor. Bizim yaş grubumuzda, mesela 25 ile 35 arası kolay kolay çalışan bulamıyoruz. 3-5 kişi var. Bunların içerisinde üniversite öğrencileri de var. Hiç çay toplamasını bilmiyorlardı. şimdi çok güzel çay topluyorlar. İş olmadığı zaman da arıyorlar ’Mesut bey yarın çay var mı?’ diye soruyorlar bu da bizi çok mutlu ediyor. Biz aslında müstahsil ile personel arasında bir köprü olduk. ’Çalışıyorduk ama hakkımızı vermiyorlar’ gibi şeyler duyuyorduk. Müstahsiller işçi bulamıyordu. biz böyle bir hizmet verelim dedik ve bunu başardık Allah’ın izniyle" diye konuştu.
47 kişilik ekip ile sürdürdükleri yevmiyecilik sisteminde sayıyı daha da arttırıp topladıkları çay miktarını katlamak istediklerini ifade eden Yılmaz "Şuan 47 çalışanımız, 50’nin üzerinde müstahsilimiz var. 250-300 ton civarında bir çay toplatıyoruz. Şuan sistem bu şekilde ilerliyor ama dediğim gibi biz isteriz ki çalışan sayımı 47 değil, 470 olsun, daha çok çaylıklara girelim. Bir de bizim çalışanlarımız, yani ablalarımız Rizeli olduğu için bu çaylıkları ne aşağıdan topluyor, ne yukarıdan topluyor. Müstahsil de bu durumdan çok memnun. Arayan müstahsiller ’sizin sayenizde çok kaliteli çay sattık’ diyor ve bu da bizi çok mutlu ediyor. Çay Türkiye’nin yerli ürünü olduğu için müstahsilin mutluluğu bizim mutluluğumuz oluyor" şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Boyun fıtığını tetikleyen faktörlere dikkat
Günümüzde boyun fıtığının görülme sıklığı giderek artmaya başladığını belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır, orta bölümden çıkan fıtıklarda kişi ağrıyı; omuzlarda, boynunda ve kürek kemiklerinde veya sırtta hissedebileceğini söyledi.
29.06.2020
FIBA, Birleşmiş Milletler İklim için Spor Hareketi’ne katıldı
Uluslararası Basketbol Federayonu (FIBA), Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) İklim için Spor Hareketi’ne katıldı.
29.06.2020
Küçükçekmece Gölü’nden numune alındı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Küçükçekmece Gölü’nde yaşanan balık ölümleri sonrası harekete geçti. Sabah erken saatte göle gelen bakanlık çalışanları, balık ölümlerinin nedeninin araştırılması için numune aldı.
29.06.2020
Maske kullanımı tüketicileri kişisel bakım ürünlerine yöneltti
Maske kullanımı nedeniyle renkli kozmetikten uzaklaşan tüketicinin kişisel bakım ürünlerine yöneldiğini kaydeden Estetik ve Güzellik Uzmanı Tevfik Bozdağ, “Her krizde en çok tercih edilen ürün rujken koronavirüs sürecinde oje oldu” dedi.
29.06.2020
Ünlü isim, yardım isteğine kayıtsız kalmadı
Sosyal medyada yaptığı yemek videoları ile tanınan Burak Özdemir (CZN Burak), Yüksekovalı çoban Remzi Kartal’ın yardım isteğine kayıtsız kalmadı.
29.06.2020
İstanbul’da vatandaşların geride bıraktığı manzara isyan ettirdi
İstanbul’da dün akşam sahile akın eden vatandaşların arkalarında bıraktığı manzara isyan ettirdi. Sahil şeridindeki kayaların arası çöplerle dolarken bir vatandaşın taşlar üzerinde battaniye unuttuğu görüldü. Çimlerdeki çekirdek kabukları ve plastik atıklar ise çirkin bir görüntü oluşturdu.
29.06.2020
BAKAN KOCA’DAN AZERBAYCAN’A DESTEK MESAJI
TÜRKİYE’DE SON 24 SAATTE BİN 467 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU. KORONA VİRÜS NEDENİYLE 68 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN, BİN 116 KİŞİ İSE İYİLEŞTİ.
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, "UZUN BİR ARADAN SONRA AĞIR HASTA SAYIMIZ AZALDI. BUGÜN BİN 583 AĞIR HASTAMIZ VAR. ZATÜRRE ORANI DA DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR. YENİ HASTA SAYISI AZALMA EĞİLİMİNDE. TEDBİRLERİN NETİCE VERDİĞİ TARTIŞMASIZ BİR GERÇEK. BİRLİKTE TEDBİRLERE UYARAK VİRÜSÜ YENELİM" DEDİ.
TÜRKİYE’DE SON 24 SAATTE BİN 467 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
YERLİ AŞI ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ GELİŞME
RİSKLİ GRUPLARA ZATÜRRE AŞISI YAPILMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
GAZLI İÇECEKLER KADINLARDA KEMİK ERİMESİNE NEDEN OLUYOR
“GÜNEŞİN HASARINI KİMYASAL PEELİNGLE SİLEBİLİRSİNİZ”
DARP EDİLEN HASTANE PERSONELİ GÖRME YETİSİNİ KAYBEDEBİLİR
SAĞLIK BAKANLIĞI SAHTE TELEFON UYGULAMALARINA KARŞI UYARDI
“KAŞINTININ ALTINDAN DİYABET ÇIKABİLİR’’
(ÖZEL) BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ UYARDI: “ZATÜRRE VE GRİP AŞISI SİZİ COVİD-19’UN YAPTIĞI ZATÜRREDEN KORUMAZ”

EN ÇOK OKUNANLAR