(Özel) Tüm Kantin İşletmeleri İşveren Sendikası Genel Başkanı Okan Fırat:
Tüm Kantin İşletmeleri İşveren Sendikası Genel Başkanı Okan Fırat, “Bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz var. 6 aydır hiçbir gelirimiz yok. Çalışmıyoruz, işsiziz. Bu bizim mesleğimiz. Biz evimizi bu işle geçindiriyoruz” dedi.

11 Agustos 2020 - 23:15:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Tüm Kantin İşletmeleri İşveren Sendikası Genel Başkanı Okan Fırat, “Bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz var. 6 aydır hiçbir gelirimiz yok. Çalışmıyoruz, işsiziz. Bu bizim mesleğimiz. Biz evimizi bu işle geçindiriyoruz” dedi.
Tüm Kantin İşletmeleri İşveren Sendikası Genel Başkanı Okan Fırat, kantinci esnafının 2020-2021 eğitim ve öğretim senesinde tüm hijyen şartlarını uygulayarak göreve hazır olduğuna değindi.
Covid-19 önlemleri kapsamında Mart ayında başlayan uzaktan eğitimle birlikte zor günler geçirdiklerini belirten Okan Fırat, 6 aydır işsiz konumda olduklarını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘Yeni Normal Hayat’ ismini verdiği 1 Temmuz sonrası birçok iş yerinin açıldığının altını çizen Fırat, velilere de endişe etmemeleri yönünde mesaj verdi.

“Her şey normal ama konu eğitime gelince ‘Okullar açılmasın’ diyorlar”
Okulların açılması yönünde çıkan tartışmalarda velilerin de ikiye bölündüğünü ifade eden Fırat, velilerin endişelerinin yersiz olduğunu belirtti. Yeni normal hayata geçişle birlikte açılan; AVM, halı saha, kafe, oyun salonları, restoran gibi işletmelerde çocukların sosyal mesafe kurallarına pek fazla uymadığına da dikkat çeken Fırat, “ ‘Çocuğuma herhangi bir hastalık bulaşır mı?’ diyerek okullara öğrencisini yollamak istemeyen velilere şunu sormak istiyorum; ‘Normalleşme süreciyle birlikte; kafelerin, internet kafelerin, halı sahalar açıldı. Veliler çocuklarını bu noktada takip edebiliyor mu?’ Ben özellikle oyun konsolu bulunan kafelere gittim. Bir oyunu 4 kişi birlikte omuz omuza oynuyor. Her şey normal ama konu eğitime gelince ne hikmetse ‘Okullar açılmasın’ diyorlar. Ülkemizin eğitime ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi.

“Paketli ürünler şu ortamda daha sağlıklı”
Okul kantinlerinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, satışı yapılacak gıda ve içeceklerin kriterlerinin yeniden belirlendiğini hatırlatan Fırat, Kovid-19 dönemi dolayısıyla bu genelgenin de düzenlenmesi gerektiğine değindi. Fırat, “Tabii ki öncelikle çocuklarımızın sağlığı önemli. Bir esnaf olarak devletimizin bizim de yanımızda olmasını istiyoruz. Biz çalışırken geçmişte de; bone, maske ve eldiveni kural gereği kullanıyorduk. Velilerimiz çocuklarımızı okullara gönderirken biz kantinci esnaflarına ve okullarına güvensinler. Devletimiz zaten gerekli önlemleri aldı. 2016 yılında yayımlanan ‘Satışa Uygun Olmayan Ürünler’ konulu bir genelgemiz var. 2016 yılındaki genelgenin biraz daha esnek hale getirilmesini istiyoruz. Bu genelgede kaplamalı ve paketli ürünlerin satışa uygun olmadığı yazıyor. Biz şu anki süreçte kaplamalı ve paketli ürünlerin daha güvenilir olduğu düşüncesindeyiz. Paketli ürünler şu ortamda daha sağlıklı. Bu genelgenin tekrar düzenlenmesini talep ediyoruz” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Angola Büyükelçisi’nden SANKON’a ziyaret
Angola Büyükelçisi Jose Gonçalves Martins Patricio, Sanayici İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu ‘nu (SANKON) ziyaret etti.
15.05.2020
Bağcılar’da bir minibüsten taşıma sınırının  üzerinde 26 yolcu çıktı
Bağcılar’da, yeni tip koronavirüs salgınına aykırı şekilde fazladan yolcu taşıyan minibüsün sürücüsüne para cezası verildi. Ayakta giden yolcular polis tarafından minibüsten indirildi. Minibüste, taşıma sınırının üzerinde 26 yolcu olduğu öğrenildi.
15.05.2020
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç:
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: "Liglerin başlamasıyla ilgili federasyonun şimdilik yaklaşımına katılıyorum"
15.05.2020
VakıfBank, Ebrar Karakurt’un THY Spor Kulübü’ne kiralandığını açıkladı
VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, milli voleybolcu Ebrar Karakurt, önümüzdeki sezon Türk Hava Yolları Spor Kulübü’nde kiralık olarak forma giyeceğini açıkladı.
15.05.2020
AB’nin Doğu Akdeniz açıklamalarına tepki!
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının Doğu Akdeniz’deki sorunlara dair son açıklaması, kendini tekrar eden ve hiçbir amaca hizmet etmeyen kısır bir söylemin son örneğidir” dedi.
16.05.2020
Cumhurbaşkanı Atama Kararları Resmi Gazete’de
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası bulunan Atama Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.
16.05.2020
BÖBREK KANSERİNDE İMMÜNOTERAPİLERİN ÖNEMİ
(DÜZELTME) TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
GÜMÜŞHANE’DE VATANDAŞLAR YENİ COVİD-19 TEDBİRLERİNDEN MEMNUN
MİLLİON HAİR CENTER CEO’ SU FATİH KÖSE: ’’SAÇ EKİMİNİN EN ÖNEMLİ NOKTALARI ÖN SAÇ ÇİZGİSİ VE DOĞAL GÖRÜNÜMDÜR’’
RAHAT JEANLAR, 2020 SONBAHAR KOLEKSİYONU’NDA YERİNİ ALDI
TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
AHESEN YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ
KADIN MODASINDA SEZONUN KLASİKLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
GİRESUN’DA KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KURSİYERLERİNE BAKANLIKTAN İKİ ÖDÜL
ZATÜRRE ANİ BAŞLANGIÇLI VE GENELLİKLE TEDAVİYLE HIZLA İYİLEŞEN BİR HASTALIKTIR
‘LİDYA YAZITI’ ANKARA’DA

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR