’’Merdiven çıkarken tıkanıyorsanız KOAH olabilirsiniz’’
Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu ’’KOAH sinsi seyreden bir hastalıktır. Aslında aylar yıllar içinde yokuş gibi, merdiven gibi yüksek eforlar sırasında yaşanan sıkışıklık, hastayı bu eforları yapmaktan alıkoymuş ve sessizce alışmasını sağlamıştır. Hasta bu kaybın ve kısıtlamanın farkında değildir’’ dedi.

10 Agustos 2020 - 11:00:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu ’’KOAH sinsi seyreden bir hastalıktır. Aslında aylar yıllar içinde yokuş gibi, merdiven gibi yüksek eforlar sırasında yaşanan sıkışıklık, hastayı bu eforları yapmaktan alıkoymuş ve sessizce alışmasını sağlamıştır. Hasta bu kaybın ve kısıtlamanın farkında değildir’’ dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs hastalıklarından Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, Kronik Obstrüktif (Tıkanan) Akciğer Hastalığı yani KOAH’a karşı önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Akkoyunlu, öksürük, balgam ve nefes darlığı yaşayanların KOAH olma riski bulunduğuna dikkati çekerek, ’’KOAH, akciğerlerin tekrarlayan zarar verici maddelere maruz kalması ile akciğerleri fonksiyon yapamaz duruma götüren bir süreci tanımlar. Bu zarar verici maddelerin başında sigara gelir’’ dedi.

’’Sigara ve hava kirliliği tetikliyor’’
Neredeyse tüm KOAH hastalarının yüzde 85’inde sigaranın sorumlu olduğunu belirten Prof. Dr. Akkoyunlu, ’’KOAH hastalarının tamamına yakınının sigaraya bağlı ortaya çıkması sigaranın doğal bir sonucu olarak görülmesine neden olmuştur. En sık neden sigara olmakla birlikte dizel egzoz dumanları, odun-kömür gibi organik kökenli yakıtlar ve hava kirliliği de KOAH’a neden olan diğer faktörlerdir. Sigara gibi akciğere zarar veren partiküller ilk olarak hava yollarına ulaşıyor. Hava yollarında hasar oluşturuyor. Buradaki hasara bağlı olarak hava yolları daralıyor. Doğal olarak aldığımız nefesin akciğerde kanı temizleyen ve oksijenleyen bölgeye ulaşması engellenmiş oluyor. Ayrıca bu zararlı partiküller daha ileri giderek akciğerlerde kana oksijenin aktarıldığı bölgelere de hasar verir. Böylece daralan hava yollarından geçebilen temiz havanın da kullanılabilmesi de mümkün olmamaktadır. Yani hastalarımız nefes alamıyor, aldığı nefesi kullanamıyor ve kullandığı atık nefesi çıkartamıyor’’.

’’Yıllar içinde sinsice ilerliyor’’
Prof. Dr. Akkoyunlu, kronik ve ilerleyici olarak tabir edilen KOAH’ın erken dönemlerinde hastalar tarafından çok fark edilmediğine işaret ederek, ’’Mesela ilk zararlı dumanlar akciğere hasar vermeye başladığında, akciğerler öksürerek bu zararlıları uzaklaştırmaya çalışır. Ama hasta bunun sigara tarafından oluşturulan alerjik bir durum olduğunu düşünür. Hasar ilerler, akciğerler artık balgam kanallarını iyice açar. Balgam ile birlikte akciğerde oluşan hasarın atıklarını ve zararlı dumanları atmaya çalışır. Hastalar bu durumu sigaranın sabahları yaptığı azıcık balgam olarak tarifler. Sigara içmeye devam eder. Artık yavaş yavaş efor sırasında nefes tıkanmaya başlar. Bu durum çok yavaş geliştiğinden dolayı hastalar hareketlerinin kısıtlandığının farkına varmaz. Mesela “Nefesiniz daralıyor mu?” dediğimizde “yok 3 kilometre yürürüm” derler. “Peki yokuşta daralıyor mu” diye sorduğumuzda ya da “kaç kat merdiven çıkabiliyorsunuz” dediğimizde hastalar “merdivende biraz tıkanıyorum” ya da “yokuşta yürümeyi sevmiyorum” derler. Aslında aylar yıllar içinde yokuş gibi, merdiven gibi yüksek eforlar sırasında yaşadığı sıkışıklık hastayı bu eforları yapmaktan alıkoymuş ve sessizce alışmasını sağlamıştır. Hasta bu kaybın ve kısıtlamanın farkında değildir’’ şeklinde konuştu.

’’Tedaviyle hastalık ortadan kalkmıyor, şiddeti azalıyor’’
KOAH’ın sigarayı bırakarak ve çeşitli ilaçlarla olumsuz etkilerinin azaltılabileceğine değinen Prof. Dr. Akkoyunlu, ’’KOAH’ın hangi döneminde olursa olsun ilaçları düzenli kullanmak, sigarayı bırakmak, enfeksiyonlarda uzak kalmak ve olabildiğince efor yapmak hastalığın beden üzerindeki olumsuz etkilerini olabildiğince azaltır. Bu nedenle bu hastalarımıza öncelikli olarak sigarayı bırakmayı öneriyoruz. Grip aşıları, gerekirse zatürre aşılarını öneriyoruz. İlaçları genel olarak inhaler dediğimiz solunum yolu ile alınan ilaçlar olup yüksek teknoloji içerir ve yan etkileri oldukça azdır. Bu ilaçların düzenli ve doğru bir şekilde kullanılması tedavi için oldukça önemli bir durum. Bazı hastalarımızı egzersiz programına dahil ederek efor kapasitelerini artırmaya çalışıyoruz. Mevcut tedaviler hastalığın şiddetini ve hissedilen nefes darlığını azaltsa da maalesef hastalığı tamamen ortadan kaldırmıyor. Tedaviye uyumun olmaması sigaraya devam etmek gibi durumlarda hastalık çok ilerleyip solunum yetmezliğine neden oluyor. Bu durumlarda yemek ya da tuvalete gitmek gibi en temel insani ihtiyaçların karşılanmasında bile problem yaşıyorlar. Öyle ki nefes darlığı nedeni ile yemek yiyemiyorlar, su dahi içemiyorlar. Bu sıkıntı bir iki saat devam eden bir durum değil geri dönüşümü olmayan bir süreç ve hayatın sonuna kadar böyle gideceğini biliyorlar ve ıstırap içinde hastaları kaybediyoruz’’ açıklamasında bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Adus Motorsport E-Challenge’da ilk şampiyon belli oldu
Adus Motorsport E-Challenge’ın ilk şampiyonu 24 Haziran akşamı yapılan yarış ile belli oldu. Adus Motorsport adına start alan 2019 Türkiye Ralli Gençler Şampiyonu Buğra Can Kılıç birincilik kürsüsüne adını yazdıran isim oldu.
26.06.2020
Sancaktepe’de ehliyetsiz genç dehşet saçtı
Sancaktepe’de iddiaya göre ehliyet olmayan bir genç kullandığı araç ile park halindeki 4 araca ve seyir halinde 1 kamyonete çarparak kaza yaptı. Kaza sonrası genç olay yerinden kaçarken 3 kişide yaralandı.
26.06.2020
Trabzonspor 46’ncı  Divan Olağan Genel Kurulu gerçekleşti
Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu, geldikleri noktanın birilerini rahatsız ettiğini belirterek, 6 maç sonunda ligi zirvede tamamlayacakların dan en ufak bir şüphelerinin olmadığını söyledi.
26.06.2020
İstanbul’da YKS öncesi okullar dezenfekte edildi
Üniversite adayı öğrencilerin ter dökeceği Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi İstanbul’da okullar dezenfekte edildi. Ekiplerin çalışması havadan drone ile de görüntülendi.
26.06.2020
Başkan Genç, Hekimoğlu Trabzon FK’yı ziyaret etti
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Hekimoğlu Trabzon FK Kulüp Başkanı Celil Hekimoğlu ve yönetim kurulu üyelerini, yapımı yeni biten tesis binasında ziyaret etti.
26.06.2020
Esenyurt Belediyesi sel mağduru vatandaşların yanında
Esenyurt Belediyesi, sel mağduru olan vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Günde iki öğün sıcak yemek dağıtımı yapılan vatandaşlara ayrıca, Esenyurt Belediyesi’ne ait Derman Çarşısı’ndan kıyafet, ayakkabı, yorgan ve yastık gibi yardımlar da yapılıyor.
26.06.2020
BÖBREK KANSERİNDE İMMÜNOTERAPİLERİN ÖNEMİ
(DÜZELTME) TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
GÜMÜŞHANE’DE VATANDAŞLAR YENİ COVİD-19 TEDBİRLERİNDEN MEMNUN
MİLLİON HAİR CENTER CEO’ SU FATİH KÖSE: ’’SAÇ EKİMİNİN EN ÖNEMLİ NOKTALARI ÖN SAÇ ÇİZGİSİ VE DOĞAL GÖRÜNÜMDÜR’’
RAHAT JEANLAR, 2020 SONBAHAR KOLEKSİYONU’NDA YERİNİ ALDI
TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
AHESEN YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ
KADIN MODASINDA SEZONUN KLASİKLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
GİRESUN’DA KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KURSİYERLERİNE BAKANLIKTAN İKİ ÖDÜL
ZATÜRRE ANİ BAŞLANGIÇLI VE GENELLİKLE TEDAVİYLE HIZLA İYİLEŞEN BİR HASTALIKTIR
‘LİDYA YAZITI’ ANKARA’DA

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR