Trabzon’da fındık hasadına başlandı
Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, hedeflerinin 2 milyar dolar civarında olan fındık ihracatını 5 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

08 Agustos 2020 - 16:30:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, hedeflerinin 2 milyar dolar civarında olan fındık ihracatını 5 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi.
Trabzon’da 2020 yılı fındık hasadı Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi’nde düzenlenen törenle başladı. Etkinlikte yapılan konuşmalarda, fındığın Trabzon ekonomisine verdiği katkı anlatılarak fındıktan daha çok verim almak için daha farklı projelerin hayata geçirilmesi vurgulandı.
Trabzon Ticaret Borsası tarafından yürütülen ’Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi’ kapsamında Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi’nde tek gövdeli ağaç sistemi ile oluşturulan örnek bahçede yapılan fındık hasadı etkinliğine Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit Gülbay, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, AK Parti, CHP ve İYİ Parti Trabzon Milletvekilleri katıldı.
Etkinlikte konuşan Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, "Normalde bizim bir numaralı işimiz tarımla uğraşmak değil ticaretini yapmaktı. Ancak baktık ki fındık tarımında uygulanan klasik yöntemin yaşlanmış bahçelerde devam edemeyeceğini gördük. 900 bin tonlara ulaşmış olan üretim 600 bin tonların altına düştü. Son üç yıldan beri de çok daha bir yoğun bir şekilde Türkiye’nin fındık üreten tüm illerinde benzeri projelere daha hızlı yapma gayreti içerisindeyiz. Gerek İhracatçılar Birliği gerek Tarım İl Müdürlükleri bahçenin oluşmasında Trabzon Tarım İl Müdürlüğünün çok büyük gayretleri oldu. Bundan sonrasında da olacak. Çünkü bizim hedefimiz dönümde 500 kilogram. Bunu yapmak mümkün çünkü bunun şu anda Türkiye’de örnekleri var. Bu bahçe yağlı dediğimiz çeşit. İnşallah bundan sonrasında Türkiye’ye daha çok çalışıp daha çok kazandırmak. İki milyar dolar civarında olan ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmak. Bu da mümkün. Bundan sonraki gayretimiz o yönde olacak” diye konuştu.
Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ise Trabzon’da 65 bin hektar fındık dikili alan olduğunu belirterek, “Bu bahçede 200 kilo fındık aldığımıza göre Trabzon’da 65 bin hektar dikili alan var. 65 bin hektar dikili alandan bizim bu bahçede ortalamayı alabilirsek ortalama 130 bin ton fındık yapıyor. 130 bin ton fındık demek ki biz normal yaptığımız fındığın üzerine 65 bin ton fındık daha ekliyor. Dolayısıyla Trabzon’da bir buçuk milyar TL daha gelir getiriyor. Trabzon’a 1 buçuk milyar TL gelirin gelmesi demek müstahsilden sanayiciye kadar bütün sivil toplum kuruluşlarına devlet kuruluşlarına kadar refah seviyesini ne kadar artırdığını hep beraber düşünelim. İnşallah gelecek dönemde 130 bin ton fındık yapmak dileğiyle” şeklinde konuştu.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da sezonun ilk fındık hasadının yapıldığı etkinlikte bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek "Bu vesile ile birkaç gün önce başlayan fındık toplama ya da yöresel tabirle ‘fındık deşürme’ sezonunun şehrimiz ve ülke ekonomimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye’de bu yıl açıklanan tahmini rekolte 700 bin ton civarında. Bunun da 40 bin tondan biraz fazlasını inşallah Trabzon’da Trabzonlu çiftçilerimiz toplayacaklar” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından fındık hasadı başlarken, etkinliğe katılanlar fındık bahçesinde fındık topladı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Modern Pentatlon Online Aday Hakem Kursu eylülde başlıyor
Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu, 12-13 Eylül 2020 tarihlerinde online olarak yapılacak ‘Aday Hakem Kursu’ düzenleyecek.
28.08.2020
İstanbul halkı 6 Ekim’de Fatih Sultan Mehmet portresiyle buluşacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınan 540 yıllık Fatih Sultan Mehmet portresinin Londra’dan İstanbul’a getirilmesinin ardından İBB’nin Saraçhane’deki Başkanlık Binası’nda gösterimi yapıldı. Duyduğu heyecanı dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “6 Ekim’de, İstanbul’un 5 yıllık işgalden kurtuluş gününde İstanbul halkıyla portreyi buluşturacağız” dedi.
28.08.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’i kabul ediyor
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyeti kabul ediyor. Görüşmenin gerçekleştiği Mabeyn Köşkü’ne yakın bir otelde konaklayan Jeffrey, görüşmeye yürüyerek geldi.
28.08.2020
Özel güvenlik görevlisinin dikkati kadın cinayetini önledi
Ankara’nın Çankaya ilçesinde özel bir hastanede çalışan kadın, özel güvenlik görevlilerinin dikkati sayesinde kocası tarafından pompalı tüfekle öldürülmekten son anda kurtuldu. O anlar güvenlik kameralarına yansıdı.
28.08.2020
E-5’te feci kaza: Otomobil yan yola uçtu, tıra çarptı
D-100 karayolu Maltepe mevkiinde Opel marka bir otomobil aşırı hız nedeniyle yan yola uçtu. Yan yola uçan otomobilin tıra çarpması sonucu 1’i ağır 2 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
28.08.2020
Karsan’dan Almanya’da yedek parça yatırımı
Karsan, Avrupa’daki yedek parça ve satış sonrası servis ağını genişletmek adına önemli bir projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında, Almanya’nın Nürnberg şehrinde bir yedek parça deposu açacak olan şirekt, ihtiyaç duyulan yedek parçaları Avrupa’nın her noktasına 2 gün içerisinde gönderebilecek.
28.08.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 73 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BEYOĞLU’NUN KULLANILMAYAN MERDİVENLERİ SANATLA BULUŞTU
DARP EDİLEN HASTANE PERSONELİ GÖRME YETİSİNİ KAYBEDEBİLİR
SAĞLIK BAKANLIĞI SAHTE TELEFON UYGULAMALARINA KARŞI UYARDI
İSTANBUL HAVALİMANI’NIN İNŞAAT AŞAMASINI ANLATAN KİTAP SATIŞA ÇIKIYOR
BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN GÖRME ENGELLİLER İÇİN ÖRNEK PROJE
“KAŞINTININ ALTINDAN DİYABET ÇIKABİLİR’’
(ÖZEL) BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ UYARDI: “ZATÜRRE VE GRİP AŞISI SİZİ COVİD-19’UN YAPTIĞI ZATÜRREDEN KORUMAZ”
BAKAN KOCA, 11 İLİN SAĞLIK MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜ
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 72 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BÖBREK KANSERİNDE İMMÜNOTERAPİLERİN ÖNEMİ
(DÜZELTME) TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR