Abay Kunanbayoğlu doğumunun 175. yılı vesilesi ile Ankara’da anıldı
Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, “Türkler ve Kazaklar aynı tarihi kökleri paylaşan kardeş halklar desek de son 500 yıl ve özellikle Çarlık Rusya ve Sovyet dönemi Kazakistan ve Türkiye’nin farklı toplumsal, siyasal, kültürel süreçleri yaşamasına sebep olmuştur. Bu çerçevede Abay gibi şahsiyetlerin Türkiye’de tanınması ve onun eserlerinin Türkçe ’ye aktarılması iki kardeş ülke arasında güçlü bağların derinleşmesine katkı sağlamaktadır” dedi.

08 Agustos 2020 - 14:00:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, “Türkler ve Kazaklar aynı tarihi kökleri paylaşan kardeş halklar desek de son 500 yıl ve özellikle Çarlık Rusya ve Sovyet dönemi Kazakistan ve Türkiye’nin farklı toplumsal, siyasal, kültürel süreçleri yaşamasına sebep olmuştur. Bu çerçevede Abay gibi şahsiyetlerin Türkiye’de tanınması ve onun eserlerinin Türkçe ’ye aktarılması iki kardeş ülke arasında güçlü bağların derinleşmesine katkı sağlamaktadır” dedi.
Abay Kunanbayoğlu’nun doğumunun 175. yılı vesilesi ile düzenlenen program, Kazakistan Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirildi. Kazakistan hükümeti bu yıl 10 Ağustos’u Abay günü olarak kabul etti. Bu çerçevede düzenlenen etkinlikte Şair ve Yazar Zafer Kibar’a, Abay Kunanbayoğlu’nun eserlerinin Türkçeye aktarmasından dolayı gösterdiği önemli örnek adına Kazakistan Devleti Dostluk Nişanı verildi.

“İki kardeş ülke arasında güçlü bağların derinleşmesine katkı”
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly programda yaptığı konuşmada, “Öncelikle bu etkinliğin bizim için çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Abay sadece Kazak halkının değil, tüm Türk dünyasının hatta insanlığın ortak değeridir. Maneviyat ve Kültürün sembolüdür. O kalemiyle ve keskin düşünceleri ile bütün Türk dünyasının kalbini feth etmiştir. Abay’ın tüm hayatı ve eseri eşsiz çalışmaları vatanına özverili hizmetin ulusal ve evrensel bağlılığının örneğidir. Abay Kunanbayoğlu, büyük şair, bilgin düşünür, eğitimci, yeni ulusal edebiyatın kurucusu, tercüman ve bestecidir. Kazak sözlü edebiyatının zenginliğini alan Abay, doğunun ve batının kültürel değerlerinin sentez yaparak modern kazak edebiyatının temelini oluşturmuştur. Abay’ın eserleri hiçbir zaman önemini kaybetmedi kaybetmeyecektir. Abay, Kazak halkının önde gelen düşünürlerinden birisi olarak önder durumdadır. Her ne kadar Türkler ve Kazaklar aynı tarihi kökleri paylaşan kardeş halklar desek de son 500 yıl ve özellikle Çarlık Rusya ve Sovyet dönemi Kazakistan ve Türkiye’nin farklı toplumsal, siyasal, kültürel süreçleri yaşamasına sebep olmuştur. Bu çerçevede Abay gibi şahsiyetlerin Türkiye’de tanınması ve onun eserlerinin Türkçe ‘ye aktarılması iki kardeş ülke arasında güçlü bağların derinleşmesine katkı sağlamaktadır” dedi.

“Güçlü ve geleceği aydınlık kuvvetli bir halk”
Dostluk Nişanı takdim edilen Şair ve Yazar Kibar ise, “Bizi böyle bir ödüle layık bulup ödüllendirmeleri bizim için gerçek bir kadir bilirliliktir. Kazakistan’da kardeşlerimizin her zaman yaptığı güzel bir adettir. Kazaklar, er kadirin bilen güçlü ve geleceği aydınlık kuvvetli bir halktır. Çok teşekkür ederim bütün Kazakistan halkına bütün Türkiye halkına, Abay atamıza teşekkür ederim iyi ki vardı. 175 yıl sonra bile hem Kazakistan’ı hem Türkiyeyi ve bütün insanlığı aydınlatacak çok güzel sözleri söylemekle kalmadı ve yazdı” diye konuştu.

“Abay Kazak edebiyatının kurucusudur”
Avrasya Yazarları Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Abay’ın doğumunun 175. yılı özelinde, “Abay Kazak edebiyatının kurucusudur. Edebiyatı sadece edebiyat olarak görürsen bu çok dar bir ifadedir. Edebiyat, düşünce demek, edebiyat kavrayış demek, edebiyat dünyaya açılış demek ve yeni bir kimlik ve yeni bir dünya inşası demektir. Abay, Kazak edebiyatı ve Kazak inşası için doğrusu bunların hepsini yaptı. Kazak edebi dili Abay’ın dilidir. Bu çok önemli bir nirengi noktadır. Kazak dili için Sovyet döneminde Sovyet Kazakçası inşa edilmeye çalışıldı. Kazakça kendisini ıslah etmek istediğinden bir dayanağı var oda Abay Kazakçasıdır. Abay, Kazak düşüncesini, kazak ruhunu yeni zamana açtı ama eskiden de kopmadan. İslam ve Türk tasavvufunu da şiirleriyle taşıdı. Abay, bütün kazak aydınlarının ortak noktası oldu. Herkes onda kendinden bir şeyler buldu. Modernistler de onların yanındaydılar, sosyalistler de onun yenilikçi fikirlerinde kendilerini buluyorlardı ve tabi gelenekçilerde, maneviyatçılara da Abay’dan bir şeyler buluyorlardı” şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cezayir’de Maske ve Koruyucu Giysi Üretimine TİKA Desteği
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Cezayir Mesleki Eğitim Bakanlığı’na ait atölyelerde 100 bin cerrahi maske ve 2 bin 500 koruyucu giysi üretilecek.
11.06.2020
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa, güne yüzde 0,57’lik düşüşle başladı.
11.06.2020
Salgın sürecindeki 80 milyon çağrı incelendi
Covid-19 salgınıyla birlikte kesintisiz çalışan iş kollarından biri de çağrı merkezleri oldu. Sipariş verilmesinden siparişin takibine, müşteri ilişkilerinden şikayet yönetimine kadar pek çok noktada destek sunan çağrı merkezlerinin dakika bazlı ses ve chat trafiği yüzde 23 büyüdü. 80 milyon ses ve chat trafiğinin incelendiği araştırmada online market pazarı en hızlı büyüyen sektör olurken, onu kamu kuruluşları ve kargo sektörü takip etti.
11.06.2020
Giresun’un turizm değerleri artırılıyor
Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinin tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleri de turizme kazandırılıyor. ilçesinde tarihi ve kültürel dokusuyla öne çıkan Tamzara mahallesinde “Turizm ile Yaşayan Tamzara" projesinin ardından Silbehan Göleti de temizlenerek turizme hazır hale getirildi.
11.06.2020
SunExpress dış hat uçuşlarına başladı
SunExpress, yolcularının ve uçuş ekiplerinin sağlıklı ve emniyetli seyahati için gerekli tüm tedbirleri alarak 10 Haziran itibarıyla kademeli olarak dış hat uçuşlarını başlattı. Havayolu, özel izinler çerçevesinde Ankara’dan Düsseldorf’a (XQ794), Antalya’dan Hamburg’a (XQ170), İzmir’den Zürih’e (XQ960) gerçekleştirdiği uçuşlar ile Ankara, Antalya ve İzmir’den dış hat uçuşu düzenleyen ilk havayolu oldu.
11.06.2020
Sincan’da korona virüs tedbirleri üst seviyede
Sincan Belediyesi korona virüsle mücadele kapsamında yeni önlemler almaya devam ediyor. 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine geçilmesinin ardından tedbiri elden bırakmayan Sincan Belediyesi, camileri dezenfekte etmekle kalmıyor, aynı zamanda belediyenin kendi imkanlarıyla ürettiği dezenfektan stantlarını Sincan Müftülüğü ve camilere dağıtıyor.
11.06.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 73 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BEYOĞLU’NUN KULLANILMAYAN MERDİVENLERİ SANATLA BULUŞTU
DARP EDİLEN HASTANE PERSONELİ GÖRME YETİSİNİ KAYBEDEBİLİR
SAĞLIK BAKANLIĞI SAHTE TELEFON UYGULAMALARINA KARŞI UYARDI
İSTANBUL HAVALİMANI’NIN İNŞAAT AŞAMASINI ANLATAN KİTAP SATIŞA ÇIKIYOR
BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN GÖRME ENGELLİLER İÇİN ÖRNEK PROJE
“KAŞINTININ ALTINDAN DİYABET ÇIKABİLİR’’
(ÖZEL) BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ UYARDI: “ZATÜRRE VE GRİP AŞISI SİZİ COVİD-19’UN YAPTIĞI ZATÜRREDEN KORUMAZ”
BAKAN KOCA, 11 İLİN SAĞLIK MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜ
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 72 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BÖBREK KANSERİNDE İMMÜNOTERAPİLERİN ÖNEMİ
(DÜZELTME) TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR