Kangren olan bacakları komşusunun tavsiye ettiği doktor sayesinde kurtuldu
Bacak damarları tıkanan ve amputasyon yapılması gerektiği söylenen genç hastanın bacakları kesilmekten komşusunun tavsiye ettiği doktor sayesinde kurtuldu. Hastaya lokal anestezi ile hibrit yöntem uygulandı.

08 Agustos 2020 - 11:30:02

Çıktı Al

Yorum (0)

Bacak damarları tıkanan ve amputasyon yapılması gerektiği söylenen genç hastanın bacakları kesilmekten komşusunun tavsiye ettiği doktor sayesinde kurtuldu. Hastaya lokal anestezi ile hibrit yöntem uygulandı.
45 yaşındaki Buerger hastası Harun Erdem’in bacak damarları altı ay önce tıkanınca zor günler geçirmeye başladı. Daha önce gittikleri beş merkezden her iki bacağına da amputasyon kararı çıktığını ifade eden Erdem umutlarını kaybettikleri anda her iki bacağının da kurtulduğunu söyledi.
Yaşadıkları zorlu süreci anlatan Harun Erdem, "6 aydır 6 gün uyumadım. Yaşadığım ağrıların tarifi yoktu. Hastane hastane gezdik çeşitli tedaviler denedik ama cevap alamadık. Her iki bacağım da günden güne daha kötüye gitti. Kangren yayıldı, ayaklarım çürümeye başladı. 5 merkezde her iki bacağımın da dizden aşağı acil olarak kesilmesi gerektiğini söylediler. Daha önce de Buerger’den dolayı tedavi görmüştüm ufak tefek amputasyonlarım olmuştu ama bu sefer başkaydı. Damarlar açılamayacak şekilde tıkanmıştı ve sağ bacağımda anevrizma gelişmişti. Gittiğim her yer ’yapılacak bir şey yok’ deyince umudumu kaybetmeye başladım. Yusuf hoca ile tanışmadan bir gece önce oturdum Allah’ıma dua ettim yardım istedim. Artık kestirmeye razı oldum derken komşum geldi ve Prof. Dr. Yusuf Kalko’nun adını verdi. Hemen ulaştık görüştük ve ameliyat kararı verildi. Dualarım kabul oldu ve bacaklarım kurtuldu" dedi.
Lokal anestezi ile hibrit yöntem uygulandı
Hastaya uyguladıkları yöntemi anlatan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko, "Lokal anestezi altında ayak bileği ve diz üstünden girerek hem açık hem kapalı ameliyat yani hibrit yolla müdahale ettik. Tromboze popliteal anevrizmalar genelde uzuv kaybı ile sonuçlanır. Bu vakada diz altında olmayan bir kanal oluşturup özel ilaç kaplı balonla genişletip anevrizma kesesi içine özel bir stent yerleştirdik. Çok zor bir iş hibrit yöntemle kolay oldu" şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Babası da oğlu da şehit oldu!
Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçlerince düzenlenen hava saldırısında şehit düşen Uzman Çavuş Batuhan Tank’ın dedesi emniyet bekçisi Yaşar Tank’ın da 1977 yılında şehit olduğu ortaya çıktı.
28.02.2020
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan’dan Suriye açıklaması
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Bölgeyi emperyalist planları doğrultusunda bugünkü haline getiren, Suriye’deki terör unsurlarını eğiten, donatan, ağır silahlarla teçhiz eden, bizi orada operasyon yapmak zorunda bırakan perde arkasındaki asıl düşmanlara odaklanmak ve bu mihrakların oyunlarını bozacak tedbirler almak mecburiyetindeyiz” dedi.
28.02.2020
Gaziosmanpaşa’da tanıkların gözünden 28 Şubat konuşuldu
Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen “28 Şubat Postmodern Darbesi" konulu panel ile o dönemde yaşanılanlar konuşuldu.
28.02.2020
TİKA’dan Pakistan eğitim altyapısına destek
Pakistan’ın Sind eyaletinin başkenti Karaçi’ye 200 kilometre uzaklıktaki Tando Allah Yar şehrinde yoksul bölge halkı için inşa edilen okulda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından kurulan 400 kişilik konferans salonu törenle hizmete açıldı.
28.02.2020
İdlib'de şehit olan askerlerin isimleri ve memleketleri belli oldu!
Son dakika: Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçlerince düzenlenen hava saldırısında şehit olan kahraman askerlerimizin isimleri ve memleketleri belli oldu.
28.02.2020
İstanbul’da gönüllü balıkçılar mültecileri Avrupa’ya taşımaya hazır
Türkiye’nin düzensiz göçmenler konusunda aldığı serbest geçiş kararı sonrasında Rumeli Feneri’ndeki gönüllü balıkçılar, mültecileri taşımak için hazır bekliyor. Balıkçılar, “Mültecileri seve seve götürürüz, biraz da Avrupa devletleri dertlensinler” dedi.
28.02.2020
BÖBREK KANSERİNDE İMMÜNOTERAPİLERİN ÖNEMİ
(DÜZELTME) TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
GÜMÜŞHANE’DE VATANDAŞLAR YENİ COVİD-19 TEDBİRLERİNDEN MEMNUN
MİLLİON HAİR CENTER CEO’ SU FATİH KÖSE: ’’SAÇ EKİMİNİN EN ÖNEMLİ NOKTALARI ÖN SAÇ ÇİZGİSİ VE DOĞAL GÖRÜNÜMDÜR’’
RAHAT JEANLAR, 2020 SONBAHAR KOLEKSİYONU’NDA YERİNİ ALDI
TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
AHESEN YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ
KADIN MODASINDA SEZONUN KLASİKLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
GİRESUN’DA KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KURSİYERLERİNE BAKANLIKTAN İKİ ÖDÜL
ZATÜRRE ANİ BAŞLANGIÇLI VE GENELLİKLE TEDAVİYLE HIZLA İYİLEŞEN BİR HASTALIKTIR
‘LİDYA YAZITI’ ANKARA’DA

EN ÇOK OKUNANLAR