Deriner Barajı’ndan ekonomiye devasa katkı
Artvin’de Çoruh Nehri üzerindeki Deriner Barajı işletmeye alındığı 2012 yılından itibaren 11.3 milyar kilowatt enerji üreterek milli bütçeye yaklaşık 5 milyar TL katkı sağladı.

08 Agustos 2020 - 09:45:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Artvin’de Çoruh Nehri üzerindeki Deriner Barajı işletmeye alındığı 2012 yılından itibaren 11.3 milyar kilowatt enerji üreterek milli bütçeye yaklaşık 5 milyar TL katkı sağladı.
Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar kilowatt saate ulaştı. Böylece milli ekonomiye 5 milyar TL katkı sağlamış oldu.
Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde yapımına 1998 yılında başlanan, 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 6. yüksek gövdeli barajı olan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) ülke ekonomisine dev katkı sağlamaya devam ediyor.
Deriner Barajı ve HES Projesi Aşağı Çoruh Havzasında, Artvin ilinin 5 km menbasında, Çoruh Nehri üzerinde yer alıyor. 1982 yılında hazırlanan Çoruh Havzası Master Planında kilit proje olarak yer alan Deriner Barajı ve HES Projesi Türkiye ile Rusya arasında imzalanan ikili işbirliği protokolü kapsamında yapılmasına karar verildi. 08 Ocak 1998 tarihinde inşaatına başlanılan Deriner Barajı ve HES Projesi 12 Aralık 2012 tarihinde dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapıldı.
Deriner Barajı 249 m gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek barajı. 90 katlı bir gökdelene eşit yüksekliğe sahip Deriner Barajı, çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edildi. Deriner Barajının kurulu gücü 670 MW, yıllık ortalama üretim kapasitesi 2 milyar 118 milyon kWh. Deriner Barajı dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösteriliyor. 2012 yılında düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayında Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldü.

KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ahmediye’nin her sokağında yaza hazırlık çalışması
Büyükçekmece Belediyesi’nin köy niteliğini koruyan mahallelerde başlattığı yaz mevsimine hazırlık çalışmalarına Ahmediye mahallesinde devam edildi.
15.06.2020
GESKON uyuşturucuya karşı seminerler düzenleyecek
Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Genel Başkan Yardımcısı Murat Uygur, uyuşturucu kullanımına karşı seminerler düzenleyeceklerini açıkladı. Uygur, “Uyuşturucu maddelerin hiçbir güvenli kullanım şekli yoktur. Kullanan herkes için bağımlı olma riski eşittir” dedi.
14.06.2020
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, "Harekata Hazırlık Eğitimleri"ni 9-12 Haziran tarihleri arasında Ege Denizi ve Akdeniz’de icra etti.
14.06.2020
İşletmeci Anıl Karadan: “Çeşme eski günlerine dönecektir”
Korona virüs nedeniyle tatilin gözde mekanlarından Çeşme de eski günlerinin uzağında kaldı. Çeşme’de uzun yıllardın işletmecilik yapan Anıl Karadan, Çeşme esnafının gerekli tüm önlemleri aldığını belirterek, “Çeşme önümüzdeki günlerde eski haline dönecektir” ifadelerini kullandı.
14.06.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı’na telekonferansla katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Objektifliğini ve inandırıcılığını yitirmiş kredi derecelendirme kuruluşlarının tahminlerini dikkate almıyoruz" dedi
14.06.2020
Eyüpsultanlı Öğrenciler AYT ve TYT ile kendilerini test ettiler
Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, Korona virüs salgını nedeniyle evlerinde eğitim gören öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için çalışmalarını çok yönlü olarak sürdürüyor.
15.06.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 73 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BEYOĞLU’NUN KULLANILMAYAN MERDİVENLERİ SANATLA BULUŞTU
DARP EDİLEN HASTANE PERSONELİ GÖRME YETİSİNİ KAYBEDEBİLİR
SAĞLIK BAKANLIĞI SAHTE TELEFON UYGULAMALARINA KARŞI UYARDI
İSTANBUL HAVALİMANI’NIN İNŞAAT AŞAMASINI ANLATAN KİTAP SATIŞA ÇIKIYOR
BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN GÖRME ENGELLİLER İÇİN ÖRNEK PROJE
“KAŞINTININ ALTINDAN DİYABET ÇIKABİLİR’’
(ÖZEL) BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ UYARDI: “ZATÜRRE VE GRİP AŞISI SİZİ COVİD-19’UN YAPTIĞI ZATÜRREDEN KORUMAZ”
BAKAN KOCA, 11 İLİN SAĞLIK MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜ
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 72 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BÖBREK KANSERİNDE İMMÜNOTERAPİLERİN ÖNEMİ
(DÜZELTME) TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR