Giresun Valisi Ünlü: "Maske, mesafe ve temizlik bu üçüne önemle riayet etmeliyiz"
Giresun Valisi Enver Ünlü başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi toplantısında ülke genelinde artış gösteren vaka sayılarına yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı. Vali Ünlü, bundan sonra daha sık denetimler yapılacağını vurguladı.

07 Agustos 2020 - 13:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Giresun Valisi Enver Ünlü başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi toplantısında ülke genelinde artış gösteren vaka sayılarına yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı. Vali Ünlü, bundan sonra daha sık denetimler yapılacağını vurguladı.
Giresun Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleşen İl Genel Meclisi toplantısında Vali Enver Ünlü ve İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ahmet Bal’ın katılımıyla Giresun’daki Korona virüs vakalarına yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
Vali Ünlü, özellikle yaz mevsiminde yaşanan hareketlilik nedeniyle vakaların atış gösterdiğine dikkat çekerek, “Maalesef Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de vaka sayıları artış göstermeye başladı. Hem Kurban Bayramı münasebetiyle hem fındık hasadının yaklaşmasıyla hem de yaz tatili nedeniyle yaşanan sosyal hareketlilikten dolayı vaka sayılarında artış yaşanıyor. Bayramı öncesi yaptığımız toplantıda bu endişelerimizi dile getirmiştik. Bundan sonra mücadelemize daha kararlı bir şekilde devam edeceğiz” dedi.
İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği ‘Koronavirüs Denetimleri’ genelgesiyle daha sık denetimlerin yapılacağını vurgulayan Vali Ünlü, “Denetimler konusunda daha belirgin bir şekilde sahada olacağız. Başta sağlık teşkilatı, milli eğitim teşkilatı, din görevlilerimiz, öğretmenlerimiz, muhtarlarımız, il genel meclisi üyelerimiz sahada olacağız. Salgın tehlikesi henüz geçmediğini ve rakamların tekrar artışa geçeceğini bekliyorduk. İl genel meclisi üyeleri olarak sizlere büyük görev düşüyor. Ziyaret ettiğiniz köylerde, esnaf ziyaretlerinde, vatandaş ziyaretlerinde uyarılar yapmanızı istiyoruz. Maske, mesafe ve temizliğe azami ölçüde özen göstereceğiz” dedi.
Vali Ünlü, hastalığın belirtilerinin değişmeye başladığını vurgulayarak vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunarak, “Pek çoğumuz belirti göstermeden bu hastalığı ayakta geçiriyoruz. Belirtiler değişmeye başladı. Ateş ölçümleri yapıyoruz ama yüksek ateş belirtiler arasında dördüncü ve beşinci sıralara kadar geriledi. Çok farklı belirtiler ortaya çıktı. Çok şükür hastanelerimizde her türlü imkanlarımız mevcut. Durumu ağır olan hastalarımızı hastanelerde tedavi altına alacağız ve durumu hafif seyredenleri ise evlerinde izolasyona tabi tutup takibini yapacağız” diye konuştu.
Fındık hasadı ile ilgli tüm önlemlerin alındığını belirten Vali Ünlü, “Fındık hasadı ile ilgili şu ana kadar herhangi bir sorunumuz yok, herşey yolunda. Hem sağlık açısından hem de barınma açısından kaymakamlarımız, muhtarlarımız ve sağlık görevlilerimiz konuyu titizlikle takip ediyorlar” ifadelerini kullandı.
Daha sonra İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ahmet Bal tarafından Giresun’da Korona virüs raporu ile ilgili sunum yapıldı. İl Sağlık Müdürü Bal, mayıs ayında vakaların sıfırlandığını ancak kontrollü sosyal hayat döneminden sonra vaka sayılarında tek haneli artışlar yaşandığını bildirdi. Bal, özellikle büyük şehirlerden ve yurt dışından gelen gurbetçilerin ardından vaka sayılarında çift haneli artışlar yaşandığını belirtti.
İl Sağlık Müdürü Bal, il genelinde alınabilecek her türlü tebdiri zamanında aldıklarını belirterek salgınla en üst düzeyde mücadele ettiklerini belirterek içinde bulunduğumuz yaz döneminde yaşanan hareketlilik nedeniyle vatandaşların maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmelerini önemle vurguladı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Taksicilerden “5 bin yeni taksi” kararına tepki
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “İstanbul’a 5 bin yeni taksi kazandıracağız” kararına tepki göstermek için Şişhane’de araçları ile bir araya gelen 100 taksici, kararı protesto ederek CHP il başkanlığı binasının bulunduğu Levent’e doğru yola çıktılar.
25.06.2020
Sağlık Bakanı Koca: “Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske konusunda vatandaşları uyararak, “Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir” dedi.
24.06.2020
Borsa ilk yarıda kazandı
Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yüzde 0,20 değer kazandı.
25.06.2020
Yeni dönemde “Güvenli Seyahat Tedbir Paketi” uygulaması
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 23 Haziran 2020 tarihinde yayımladığı Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ndeki değişiklikle birlikte, yolcu taşımacılığında sıcak ve açık ikramı yasakladı. Buna göre, ikram edilen yiyecek ve içeceklerin ambalajlı olması ve sıcak olmaması zorunlu hale gelmiş oldu.
25.06.2020
Sosyal mesafesiz Covid-19 test kuyruğu
Esenyurt’ta askere gitmek isteyen gençlerin Covid-19 testi için toplum sağlık merkezi önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Covid-19 testi yaptırmak için gelen gençlerin, bekleyişi sırasında sosyal mesafeye uymadıkları görüldü.
25.06.2020
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası, bugün gerçekleştirilen haziran ayı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından politika faizinde değişiklik yapmadı.
25.06.2020
BAKAN KOCA’DAN AZERBAYCAN’A DESTEK MESAJI
TÜRKİYE’DE SON 24 SAATTE BİN 467 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU. KORONA VİRÜS NEDENİYLE 68 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN, BİN 116 KİŞİ İSE İYİLEŞTİ.
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, "UZUN BİR ARADAN SONRA AĞIR HASTA SAYIMIZ AZALDI. BUGÜN BİN 583 AĞIR HASTAMIZ VAR. ZATÜRRE ORANI DA DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR. YENİ HASTA SAYISI AZALMA EĞİLİMİNDE. TEDBİRLERİN NETİCE VERDİĞİ TARTIŞMASIZ BİR GERÇEK. BİRLİKTE TEDBİRLERE UYARAK VİRÜSÜ YENELİM" DEDİ.
TÜRKİYE’DE SON 24 SAATTE BİN 467 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
YERLİ AŞI ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ GELİŞME
RİSKLİ GRUPLARA ZATÜRRE AŞISI YAPILMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
GAZLI İÇECEKLER KADINLARDA KEMİK ERİMESİNE NEDEN OLUYOR
“GÜNEŞİN HASARINI KİMYASAL PEELİNGLE SİLEBİLİRSİNİZ”
DARP EDİLEN HASTANE PERSONELİ GÖRME YETİSİNİ KAYBEDEBİLİR
SAĞLIK BAKANLIĞI SAHTE TELEFON UYGULAMALARINA KARŞI UYARDI
“KAŞINTININ ALTINDAN DİYABET ÇIKABİLİR’’
(ÖZEL) BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ UYARDI: “ZATÜRRE VE GRİP AŞISI SİZİ COVİD-19’UN YAPTIĞI ZATÜRREDEN KORUMAZ”

EN ÇOK OKUNANLAR