Yunus Emre Enstitüsü Dijital Kültür Merkezi açıldı
Yunus Emre Enstitüsü, 7/24 hizmet veren yeni merkezi ile Türkçeye ve Türkiye’ye Gönül verenleri ‘Yunus Emre Enstitüsü Dijital Kültür Merkezi’nde bir araya getiriyor.

30 Temmuz 2020 - 14:30:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Yunus Emre Enstitüsü, 7/24 hizmet veren yeni merkezi ile Türkçeye ve Türkiye’ye Gönül verenleri ‘Yunus Emre Enstitüsü Dijital Kültür Merkezi’nde bir araya getiriyor.
Korona virüs sonrası oluşturulmaya çalışan yeni normal düzenle birlikte yepyeni bir projeye daha imza atan Yunus Emre Enstitüsü, kültür merkezi bulunmayan ülkeler de Türkiye’ye dost ve Türkiye ile bağ kuran insan sayısını artırma hedefine yönelik 7/24 hizmet verecek olan ‘Yunus Emre Enstitüsü Dijital Kültür Merkezi’ projesini yeedigital.com adresinde hayata geçirdi. Kültür merkezinin açılışında konuşan Yunus Emre Enstitüsü Prof. Dr. Şeref Ateş , “Yunus Emre Enstitüsü olarak son 4 ayda Mart’tan beri salgınla birlikte çok yoğun faaliyetlerde bulunduk. Bu faaliyetler 4 temel başlık altında toplanabilir. Bunlardan birincisi ve en önemlisi Türkçe öğretimi Yunus Emre Enstitüsü salgınla birlikte dijital ortam üzerinde dünyanın her tarafına Türkçe kursları açmaya başladı. Dünyada ki bölgeleri ülkeleri 5 ana başlık altında topladık. Bu içinde bulunduğumuz bina bizim ülke çalışmaları yaptığımız bina ve her bir bölge içinde bu kursları başlattık. Şuana kadar 50 bin müracaat aldık. Dünyanın farklı ülkelerinden 15 bin öğrenci ile derslerimize başladık. 30’ar kişilik sınıflar oluşturarak bu sınıflarda birebir etkileşimli uzaktan dijital ortamda Türkçe dersleri yapmaya başladık. Böylelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın bizden istediği, dünyanın her tarafına Türk dilini, kültürünü ve Türk anlayışını ulaştırma misyonumuzu başarıyla yerine getiriyoruz. Çünkü biz bu vesileyle 25 yeni ülkeye açılmış olduk. Sadece 58 merkezimiz yok buna ilaveten 25 ülkede de faaliyete başlamış olduk” ifadelerini kullandı.
Covid-19 ile ilgili bir bir site kurduklarını belirten Yunus Emre Enstitüsü Prof. Dr. Şeref Ateş , konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu sitemizde Türkçe ve İngilizce olarak dünyada ki bütün bilgileri her gün yenileyerek bilim insanlarına yardımcı olmaya çalıştık. Sanat ve estetik alanında Kovidoskop adı altında bir proje başlattık. Bu da dünyanın her tarafında kovid le ilgili çıkartılan bütün sanatsal eserleri onların telif sahiplerinden izin alarak bir sitede topladık. 4 ay boyunca dijital etkileşim için her hafta düzenli bir şekilde yeniden düşünmek yeniden yorumlamak başta olmak üzere bir çok bakanımızın özellikle Mütevelli başkanımız Kültür Bakanımızın katılımıyla bir çok program gerçekleştirdik. Bunlarla da 3 milyondan fazla insana ulaştık. Açılışını yaptığımız dijital kültür merkezi fikri ise önümüzdeki dönemde salgının devam edeceği bir gerçek. Onun için dünyanın her tarafın da daha ekonomik daha hızlı bir şekilde ulaşabilmek. Latin Amerika’da şuanda 5 bin tane öğrencimiz var. Honduras, Şiili, Meksika bir çok ülkede kültür merkezimiz olmadığı için bu dijital kültür merkezi ile her gün o ülkelere yayın yapmak, en az günde 1 saat canlı iletişim ve etkileşimde bulunmak, bu vesileyle Türkiye’yi Türk dilini, Türk kültürünü dünyaya tanıtmak istiyoruz .Çünkü kovid salgını ile birlikte bütün kültürlerde bir denemden bir sınavdan geçiyor ve Türk halkı Türk milleti olarak bu dönemi en iyi şekilde atlatan bir ülkeyiz. Bu konuda da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçekleştirilen ani ve hızlı tedbirler dünyanın her tarafında takdirle karşılanıyor. Onun için dijital kültür merkezimizle birlikte, özellikle Arap coğrafyası başta olmak üzere Latin Amerika, Uzak Doğu gibi bir çok ülkeye ulaşma fırsatımız olacak. Bu vesileyle 25 yeni ülkede de kültür merkezi açmış kabul ediyoruz kendimizi. Çünkü Türkiye’nin dünyaya sunacağı çok şey var. Türkiye’nin sadece çok köklü bir tarihi yok. Sadece kültürü sanatı mimarisi yok. Aynı zamanda Türkiye bütün halkların bütün milletlerin geçiş güzergahı olduğu için bu topraklar dünyaya yeniden insani değerleri ve insanı merkez alan politikaların uygulandığı bir coğrafya olarak bugünlerde tekrar dünyanın her tarafında önem kazanıyor. Bizde kültür merkezi ve kültür elçisi olarak Türkiye’nin bu gücünü Tükiye’nin insan odaklı kültürel dokusunu dünyanın her tarafıyla paylaşacağız ve böylelikle de Türkçemizi dünyanın bütün her tarafına taşımız olacağız.”
Konuşmanın ardından Yunus Emre Enstitüsü Prof. Dr. Şeref Ateş, kültür merkezinde bulunan stüdyoları basın mensuplarına tanıttı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sultanbeyli’deki taksicilerden 15 Temmuz konvoyu
Sultanbeyli’deki taksiciler, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle konvoy oluşturdu.
16.07.2020
Çaldıkları bisikletleri sattıkları iddia edilen şüpheliler yakalandı
Beylikdüzü’nde çaldıkları bisikletleri başka kişilere sattıkları iddia edilen 2 şüpheli gözaltına alındı. Hırsızlık anı güvenlik kamerasına yansıdı.
16.07.2020
Elektrikçilere özel online platform
Alçak gerilim tesisatı ekipmanları sektörünün öncü şirketlerinden Günsan Elektrik, Türkiye’deki elektrikçiler için geliştirdiği online platform GEP CLUB’ı hayata geçirdi.
16.07.2020
Doğu Karadeniz'den Gürcistan’a yapılan ihracat yüzde 18 arttı
Doğu Karadeniz Bölgesi’nden Gürcistan’a yapılan ihracatın yüzde 18 arttığı bildirildi.
16.07.2020
İstanbul Yıldızlar Yüzme Kulübü, Mersin’den Kıbrıs’a kulaç atacak
İstanbul Yıldızlar Yüzme Kulübü, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıl dönümü sebebiyle Mersin’den Kıbrıs’a kulaç atılacak bir organizasyon düzenleyecek. Yapılacak maratonda 90 kilometrelik parkurun sonunda yüzücüler, Anamur’dan aldıkları Türk bayrağını Lefkoşa’da sahil güvenlik ekiplerine teslim edecekler.
16.07.2020
Ataşehir’de korkutan yangın
Ataşehir’de 5 katlı bir binanın 2’nci katında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü. Dumandan etkilenen 1 kişi hastaneye kaldırıldı. Apartman dairesinin alev alev yandığı anlar kameraya yansıdı.
16.07.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKENT’TE KORONA VİRÜS DENETİMİ
GÜMÜŞHANE’DE BİR KÖY DAHA KARANTİNA ALTINA ALINDI
VALİ ÜNLÜ, COVID-19 DENETİMİNİ SÜRDÜRÜYOR
’’DOĞRU BİR TEKNİKLERLE YAPILAN YÜZ GERME AMELİYATLARI, HASTAYI 10-15 YIL ÖNCEKİ YÜZÜNE KAVUŞTURABİLİR’’
PORTA MANASTIRI TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR
ECZACI BERAT BERAN’IN YAŞAM ÖYKÜSÜ RAFLARDA YERİNİ ALDI
OZON TEDAVİSİ BİRÇOK HASTALIĞA ŞİFA OLUYOR
BÜYÜKÇEKMECE’DE FESTİVAL COŞKUSU SONA ERDİ
BAKAN KOCA: ”MASKEYLE NEFES ALMAK, SOLUNUM CİHAZINA BAĞLANARAK NEFES ALMAKTAN KOLAYDIR”
BEBEKLERDE SARILIĞIN ERKEN TESPİTİ VE TAKİBİ OLDUKÇA ÖNEMLİ
ALBAYRAK MEDYA’DAN ARAŞTIRMACILARA KATKI

EN ÇOK OKUNANLAR