Oğluna böbreğini verebilmek için 20 günde 8 kilo verdi
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde yaklaşık 1 ay önce hizmete giren organ nakli biriminde ilk nakil gerçekleştirildi. İlk nakil 16 yaşındaki oğluna böbreğini verebilmek için 20 günde 8 kilo veren anneden oğluna gerçekleştirildi.

29 Temmuz 2020 - 16:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde yaklaşık 1 ay önce hizmete giren organ nakli biriminde ilk nakil gerçekleştirildi. İlk nakil 16 yaşındaki oğluna böbreğini verebilmek için 20 günde 8 kilo veren anneden oğluna gerçekleştirildi.
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde yaklaşık 1 ay önce Organ Nakli Birimi hizmete girmişti. Hastanede ilk nakil 54 yaşındaki anne Peliza Dilek’ten 16 yaşındaki oğlu Hüseyin Dilek’ e oldu. Oğlu Hüseyin’e böbreğini vermek için Gebze’den gelen anne, kilolarından dolayı naklin olamayacağını öğrenince hayal kırıklığına uğradı. 7 yaşından beri böbrek yetmezliği ile savaşan oğlu için anne, 20 günde 8 kilo verdi. Annenin canlı verici olması üzerine tüm doku, uyum testleri yapılarak uyumlu olduğu öğrenildi.
Yeni tip korona virüs (Covid-19) sürecinde anne ve çocuğu için korona virüs testleri yapılarak, hijyen önlemleri alınarak nakil için uygun koşullar oluşturuldu. Hazırlıklar tamamlanarak ameliyat yapıldı. Annenin böbreği kapalı yöntemle (laparoskopik olarak) çıkarılarak çocuğa nakledildi. Anne ve çocuğun ameliyatın ardından geçen 7 gün sonrasında taburcu edileceği odaya gelen basın mensupları da enfeksiyon riskine karşı camın arkasından görüntü aldı.

“Nakil gerçekleşince çok sevindim çok duygulandım”
Oğluna böbreğini verebilmek için 20 günde 8 kilo verdiğini söyleyen 54 yaşındaki anne Peliza Dilek, “Nakilden önce korona testi yaptırdık. Doktorların önerisi ile buraya geldik. Dokumun oğluma uyduğunu öğrendim. Daha sonra buraya geldiğimde bana kilolarımdan dolayı veremeyeceğimi söylediler. Ben kendimi biliyorum kiloluyum ama onu duyunca moralim çok bozuldu. Evde hareket ede ede 20 günde 8 kilo verdim. Nakil gerçekleşince çok sevindim ve çok duygulandım. Daha çok kilo vermeye başladım” dedi.

“İlk naklin heyecanını yaşıyoruz ama her nakil ilk nakildir”
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde ilk organ nakli yapılan hastanın taburcu edileceğini söyleyen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlusu Doç. Dr. V. Melih Kara, “Çok şükür bugün hastamızı taburcu ediyoruz. İlk hastamız olması itibariyle tabi bizim için büyük bir heyecan oldu. Çocuk yaş grubu olması da çok önemli. Bu hastane için ilk nakli gerçekleştiriyoruz ama biz her zaman şunu söylüyoruz her nakil, ilk nakildir. Biz de ilk naklin heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kadavradan nakillerle sayıyı artırarak kısa sürede tedavi gerçekleştireceğiz”
Organ nakliyle ilgili konuşan Kara, “Organ nakli bekleyen çok hastamız var. Türkiye’nin organ naklinde dünyada ilk 5’in içerisinde olduğunu biliyoruz. Maalesef kadavradan böbrek naklini istediğimiz seviyelere çıkaramadık. Dünyada çok iyi yerlerdeyiz ama kadavra konusunda maalesef çok gerilerdeyiz. Hastalara iyi hizmet verilmesinin yanı sıra kadavradan nakillerde en hızlı ve en doğru şekilde yapılabilmesi için sağlık hizmetinin en üst kademede verilmesi gerekiyor. Kadavradan nakillerle de sayıyı artırarak bekleme listesindeki insanların en kısa sürede tedavisini gerçekleştirerek çok daha başarılı yerlere geleceğimize inanıyoruz” diye konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Giresun’da çocuk işçiler için müzik, resim, okuma kursları oluşturulacak
Giresun’da yaklaşan fındık hasadı öncesi mevsimlik işçilerle birlikte gelecek olan çocukların bahçelerde çalıştırılmaması için "Çocuk İşçiliği İle Mücadele Ekibi" kurulacak ve çocuk işçiliğin önüne geçilecek.
22.07.2020
Başakşehir’de 13 futbolcu ilk kez şampiyonluk yaşadı
Süper Lig’de şampiyonluk ipini göğüsleyen Medipol Başakşehir’de 28 kişilik kadrodan 13 futbolcu ilk defa top oynadıkları ülkelerin en üst düzey liginde şampiyonluk sevinci yaşadı.
22.07.2020
Koronavirüs günlerinde şeker yaralarına dikkat
Koronavirüs nedeni ile sağlık kuruluşlarına başvurmaktan çekinen hastalar, şeker hastalığının yol açtığı yaralarının tedavisinde ne yazık ki geç kalındığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bekler, "Bu durum, basit önlemlerle iyileşebilecek bozuklukların, tedavisini aksatıyor. Daha uzun, daha pahalı tedaviler, cerrahi uygulamalar hatta organ kayıpları oluşabiliyor." dedi.
22.07.2020
Bakan Selçuk:
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2002 yılında 24 TL olarak ödenen engelli aylıklarını 35 kat artırarak 851 TL’ye çıkardıklarını bildirdi.
22.07.2020
14 Temmuz’da “15 Temmuz’u Anlamak” konulu toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle kamuoyundan özür dileyen Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığından istifa etti.
14 Temmuz’da “15 Temmuz’u Anlamak” konulu toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle kamuoyundan özür dileyen Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığından istifa etti.
22.07.2020
Crivelli kariyer rekorunu kırarak şampiyon oldu
Şampiyonluk ipini göğüsleyen Medipol Başakşehir’in santrforu Enzo Crivelli, turuncu-lacivertli forma altında kariyer rekorunu kırarak en fazla skor ürettiği sezonu yaşadı. Fransız oyuncu, ayrıca ilk kupasını da Başakşehir’le kazandı.
22.07.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKENT’TE KORONA VİRÜS DENETİMİ
GÜMÜŞHANE’DE BİR KÖY DAHA KARANTİNA ALTINA ALINDI
VALİ ÜNLÜ, COVID-19 DENETİMİNİ SÜRDÜRÜYOR
’’DOĞRU BİR TEKNİKLERLE YAPILAN YÜZ GERME AMELİYATLARI, HASTAYI 10-15 YIL ÖNCEKİ YÜZÜNE KAVUŞTURABİLİR’’
PORTA MANASTIRI TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR
ECZACI BERAT BERAN’IN YAŞAM ÖYKÜSÜ RAFLARDA YERİNİ ALDI
OZON TEDAVİSİ BİRÇOK HASTALIĞA ŞİFA OLUYOR
BÜYÜKÇEKMECE’DE FESTİVAL COŞKUSU SONA ERDİ
BAKAN KOCA: ”MASKEYLE NEFES ALMAK, SOLUNUM CİHAZINA BAĞLANARAK NEFES ALMAKTAN KOLAYDIR”
BEBEKLERDE SARILIĞIN ERKEN TESPİTİ VE TAKİBİ OLDUKÇA ÖNEMLİ
ALBAYRAK MEDYA’DAN ARAŞTIRMACILARA KATKI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR