Kent Konseyi kültür ve sanatın başkenti için çalışıyor
Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Temsilcileri ve Kültür Sanat Çalışma Grubu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u makamında ziyaret etti. Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın başkanlık ettiği ziyarette, Ankara’nın kültür ve sanatın başkenti olmasına yönelik projeler görüşüldü.

10 Temmuz 2020 - 13:00:12

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Temsilcileri ve Kültür Sanat Çalışma Grubu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u makamında ziyaret etti. Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın başkanlık ettiği ziyarette, Ankara’nın kültür ve sanatın başkenti olmasına yönelik projeler görüşüldü.
Demokratik ve katılımcı kent yönetimini hayata geçirmek üzere kurulan Ankara Kent Konseyi, normalleşme süreciyle birlikte çalışmalarına devam ediyor. Kent yönetiminde sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşlarla ortak akıl etrafında projeler üreten Ankara Kent Konseyi, bir yandan da kamu kurum ve kuruluş ziyaretlerini sürdürüyor. Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu üyeleri, Konsey Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz başkanlığında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u ziyaret etti. Ankara Kent Konseyi heyeti, ziyarette şehrin kültür ve sanatın da başkenti olmasına yönelik hazırlanan projeler hakkında bilgi sundu.
Bakan Yardımcısı Yavuz, Kent Konseyi’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini söylerken, Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Ankara için öneriler
Kültür Sanat Çalışma Grubu üyeleri, yeni Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) alanı ve çevresinin “Sanat Adası” olarak planlandığını ve bu alanda konserler, sergiler ve çocuk etkinliklerinin yapılmasını istediklerini dile getirdi. Gençlik Parkı, Millet Bahçesi ve 19 Mayıs Stadyumu’nun da bu alanı içine alan bir etkinlikler kampüsü haline dönüştürülmesini arzu ettiklerini ifade eden Ankara Kent Konseyi bileşenleri, kentte kültürel ve sanatsal faaliyetleri artıracak şu önerilerde bulundular:
"- Sanat galerileri ve sanatçılar ile iletişimin artırılması,
- Sağlık çalışanlarının emeklerinden dolayı bir anıt inşa edilmesi,
- Yenileme çalışmaları tamamlandığında Resim Heykel Müzesi’nde sanat tarihi sohbetleri yapılması,
- “Film in Turkey” sayfasına Ankara için uygun görseller ve içerik üretilmesi,
- 2 Eylül tarihinin “Türk Halk Oyunları Günü” olarak kutlanması,
- Uçan Süpürge Film Festivali’nin 25. yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden başlayarak Ankara’nın ilçelerini gezen “Tanrıçalar Turu” projesi yapılması,
- Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte organize edilmesi,
- Ankara Kalesi içinde ‘‘Müzik Müzesi’’ ve ‘‘Sanat Terapisi Eğitim Merkezi’’ kurulması,
- Periyodik aralıklarla açık hava konserlerinin planlanması,
- 1 Eylül 2020 tarihi itibarıyla sanat sezonun açılması,
- Ankara’nın mimarlık tarihi üzerine bir sergi düzenlenmesi ve kitap hazırlanması"
- Başkent’in yaşayan değerli isimleri ile “Yaşayan Tarih” konulu kısa belgesel film çalışmalarının yapılması.
Telif Hakları Genel Müdürlüğünde gerçekleşen ziyarete Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Lale Özgenel, Gökhan Ertek, Cevriye Kaya, Ankara Kent Konseyi Genel Sekreteri Ayşegül Aygün, Turizm Tanıtma Çalışma Grubu Sözcüsü ve Skal Türkiye Başkanı Savaş Çolakoğlu, Ankara Kent Konseyi Kültür Sanat Sözcüleri Onur Sezer, Mehlika Gider, Bülent Durmaz, Alper Kaya, Can Uzun ve Pınar Alpay ile Ankara Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu üyeleri Mehmet Yılmaz, Dr. Pelin Şahin Alptekin ve Halime Güner katıldı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Fatih’te bir binada çökme meydana geldi
Fatih’te belediye ekiplerinin temizlemek için girdiği bir metruk binada çökme meydana geldi. Olayda herhangi bir yaralanma yaşanmazken maske ve eldiven kullanımına dikkat etmeyen bir meraklı vatandaşlar cep telefonuyla canlı yayın yaptı.
21.04.2020
İmmün plazma bağışçılarına Kızılay’dan madalya
Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Türkiye genelinde toplamda 281 adet immün plazma bağışı aldıklarını söyledi.
21.04.2020
Kağıthane Belediyesi korona ile mücadele ediyor
Kağıthane Belediyesi, korona virüs ile mücadelesini sürdürüyor. İlçede temizlik, dezenfekte, sosyal yardım ve denetimler; belediyeye bağlı oluşturulan 250 kişilik ekiple aynı anda gerçekleştiriliyor.
21.04.2020
Dünyanın dört bir yanındaki çocuklar 23 Nisan’ın 100’üncü yılını birlikte kutladı
Dünyanın dört bir yanındaki binlerce çocuk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızın 100’üncü yılını renkli mesajlarla kutladı. Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul’un girişimiyle başlatılan 23 Nisan projesine 22 ülkenin 29 şehrinden çocuklar, 23 Nisan coşkusunu mesajlarıyla paylaştı.
21.04.2020
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 375,50 lira oldu.
21.04.2020
Florya’da yasağa rağmen voleybol oynayanlara ceza yağdı
Bakırköy Florya’da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasını hiçe sayarak otoparkta voleybol oynayan şahıslardan 3’ü polis ekiplerince gözaltına alındı. Yabancı uyruklu olduğu öğrenilen şahıslara kişi başı 3 bin 150 TL ceza kesildi. Türkiye’ye yasa dışı girdiği tespit edilen zanlılar, ülkelerine geri gönderilmek üzere Pendik Yabancılar Şube Geri Gönderim Merkezine götürüldü.
21.04.2020
BAKAN KOCA 4 İLİN VALİSİYLE TOPLANTI YAPTI
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
SANATÇI UĞURTAN SAYINER’E BAKANLIKTAN ZİYARET
AAMİR KHAN YENİ FİLMİ İÇİN TÜRKİYE’YE GELMEYE HAZIRLANIYOR
GİRESUN VALİSİ ÜNLÜ: "MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK BU ÜÇÜNE ÖNEMLE RİAYET ETMELİYİZ"
’’ENDOPEEL YÖNTEMİ, AMELİYATSIZ YÜZ GERME ALANINDA AÇIK ARA ÖN PLANDA’’
"YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ COVID-19 HASTALARININ DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNE YARDIMCI OLUYOR”
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BUGÜNE KADAR 623 BİN 766 KİŞİNİN KARANTİNA ALTINA ALINDIĞINI AÇIKLADI
RED BULL BC ONE E-BATTLE BU YIL ONLİNE OLACAK
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: "CUMA GÜNÜ SAAT 09.30 İTİBARIYLA İLE 32 İLİMİZDE, 4 BELDE, 37 KÖY, 39 MAHALLE VE 3 MEZRA OLMAK ÜZERE TOPLAM 83 YERLEŞİM YERİNDE KARANTİNA TEDBİRLERİ UYGULANMAKTADIR. KARANTİNA TEDBİRİ UYGULANAN YERLEŞİM YERİNDEKİ TOPLAM NÜFUS 54 BİN 53’DÜR."
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
JANDARMA ANKARA’DA TÜM BİRİMLERİYLE KORONA VİRÜS DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

EN ÇOK OKUNANLAR