Yerli solunum cihazları Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde kullanılmaya başlanacak
Yerli üretim solunum cihazlarından bazıları, açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesine gönderildi. Salgın döneminde Türk mühendisler ve Türk şirketlerin çabasıyla üretilen yerli solunum cihazları, hastane personeline verilecek eğitimin ardından kısa sürede kullanılmaya başlanacak. Öte yandan geçtiğimiz Cumartesi günü açılışı gerçekleştirilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi havadan görüntülendi.

10 Temmuz 2020 - 09:45:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Yerli üretim solunum cihazlarından bazıları, açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesine gönderildi. Salgın döneminde Türk mühendisler ve Türk şirketlerin çabasıyla üretilen yerli solunum cihazları, hastane personeline verilecek eğitimin ardından kısa sürede kullanılmaya başlanacak. Öte yandan geçtiğimiz Cumartesi günü açılışı gerçekleştirilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi havadan görüntülendi.

Korona virüs salgını sürecinde hastanelere destek sağlanması için Türk şirket ve Türk mühendislerin çabasıyla üretilen ve yerli ve milli solunum cihazlarından bazıları Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesine gönderildi. Arçelik, ASELSAN, Baykar ve Biosys mühendislerinin seferberliğiyle üretilen mekanik ventilatör cihazını kullanacak hastane personel için bir eğitim süreci olacak. Cihaz hakkında bilgilendirilen personeller kısa sürede yerli solunum cihazlarını kullanmaya başlayacak.

Yerli solunum cihazlarının Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, “Pandemi sürecinde sağlık altyapısı destek konusunda bizlere ihtiyaçlarımız soruldu. Bizler de yoğun bakımlarda ventilatör konusunda istekli olduğumuzu, eksik olabileceğimizi söyledik. Bakanlığımız yurt dışından ithal için cihaz başvuruları yaptı ama genelde dünyanın ülkelerinden ihtiyaç talebi olduğu için üretici firmalar bunlara olumsuz cevap verdi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde Sağlık Bakanımız ‘biz kendi milli cihazımızı üretelim’ fikri ortaya atıldı. Dört tane büyük şirket, İHA SİHA’ları üreten BAYKAR koordinasyonunda dört şirket bir araya gelerek yaklaşık bin tane bilgisayar mühendisini ve mekanik mühendisi çalıştırarak bizim yerli ve milli solunum cihazımızı ürettiler. Cihazı biraz önce test ettim, hakikaten mükemmel. Çok güzel bir cihaz, vatanımıza ülkemize hayırlı olsun bu cihaz. Cihazdan kullanan hastaneler var. Bizden önce açılan Başakşehir Şehir Hastanesinde, Yedikule hastanesinde var. Hakikaten oradaki arkadaşlar da bu cihazdan çok memnunlar. Cihazlar bize yeni geldi, cihazların teslimatını aldık. Yarın öbür gün eğitimlerini vereceğiz kullanıcı arkadaşlara. Onlar kullanmayı öğrendikten sonra cihazlar bu yoğun bakımlarımızda kullanılacak” dedi.

Yerli solunum cihazlarının avantajlarından bahseden Prof. Dr. Recep Demirhan, “Kartal Şehir Hastanesi çok büyük bir hastane. 1105 yatağı var, 45 tane ameliyathanesi var. Her gün yaklaşık olarak 180 - 200 kişi burada ameliyat olabiliyor. Bu hastaların bir kısmına yoğun bakım ihtiyacı hasıl olabiliyor. Yoğun bakımlarda da anestezi ve yoğun bakım mekanik ventilatör solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor. Bunların bu cihazların bu hastanelerde olmasının çok büyük avantajı var. Her türlü ameliyatı rahatça yapabiliyorsunuz. Ameliyat sonrası dönemde desteğinizde hiçbir sıkıntı olmayacağınızı bildiğiniz için bu cihazlar oldukça önemli. Yerli olması da bizler için son derece önemli. Bu cihazlar İnşallah vatanımıza milletimize hayırlı olur” dedi.

Başhekim Prof. Dr. Recep Demirhan ayrıca Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin acil, travma, kanser cerrahisi, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi tedavilerinin nitelikli şekilde yapıldığı bir hastane olduğunu belirtti.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde aynı zamanda Sağlık Turizmi Servisi bulunuyor. Bu serviste yurt dışından getirilen yabancı hastaların tedavisinin yapılması planlanıyor.

Hastanenin endoskopi bölümüyle ilgili bilgi veren Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Köroğlu, “Hastanenin endoskopi ünitesinde 11 işlem odası bulunmaktadır. Gastroskopi, kolonoskopi, polipektomi, stent takılması, kanamalara müdahale, beslenme tüpü takılması işlemleri yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi drone ile havadan görüntülendi.

KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tolgay Arslan:
Fenerbahçeli futbolcu Tolgay Arslan, ligler başladıktan sonra oynanacak müsabakalarla ilgili, "Deplasman maçlarına gidince buradan otobüsle uçağa gideceksin. Uçakla deplasmana gideceksin. Orada tekrar otobüse binerek otele gideceksin. Normal bir futbol ortamı olmaz. Deplasman maçları daha da zor olacak" dedi.
07.05.2020
Erol Ceylan’ın hayatı Hollywood filmlerini aratmıyor
EC Boxing promotörü Erol Ceylan’ın hayatının film yapılması planlanıyor.
07.05.2020
Kapalıçarşı 1 Haziran’da açılıyor
Korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında 23 Mart’ta ziyaretçilere kapısını kapatan Kapalıçarşı 1 Haziran’da açılacak. Açıklamayı yapan Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, 21 kapının birden açılmayacağını söyledi.
08.05.2020
Gümüşhane Gençlik Merkezi ‘Giysi Rafı’ oluşturdu
Gümüşhane Gençlik Merkezi, paylaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan ayında ihtiyacı olanların alabilmesi için ‘Giysi Rafı’ projesi oluşturdu. Proje ile Türk Kızılayı Gümüşhane Şubesi ve yardımsever vatandaşların bağışladığı giysiler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.
08.05.2020
“Stresi ve süreci iyi yöneten sorun yaşamaz”
COVID-19 pandemisi nedeniyle YKS tarihinin önce 25-26 Temmuz’a ertelenmesini, ardından Cumhurbaşkanlığı kararıyla 27-28 Haziran’a çekilmesini değerlendiren Dr. Öğr. Üyesi Aylin Sözer, “Bu süreçte stresi ve süreci iyi yöneten adaylar süreci sorunsuz atlatacaktır” dedi.
08.05.2020
Trabzon’da araç uçuruma yuvarlandı : 1 ölü
Trabzon’un Çaykara ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti.
07.05.2020
BAKAN KOCA 4 İLİN VALİSİYLE TOPLANTI YAPTI
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
SANATÇI UĞURTAN SAYINER’E BAKANLIKTAN ZİYARET
AAMİR KHAN YENİ FİLMİ İÇİN TÜRKİYE’YE GELMEYE HAZIRLANIYOR
GİRESUN VALİSİ ÜNLÜ: "MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK BU ÜÇÜNE ÖNEMLE RİAYET ETMELİYİZ"
’’ENDOPEEL YÖNTEMİ, AMELİYATSIZ YÜZ GERME ALANINDA AÇIK ARA ÖN PLANDA’’
"YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ COVID-19 HASTALARININ DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNE YARDIMCI OLUYOR”
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BUGÜNE KADAR 623 BİN 766 KİŞİNİN KARANTİNA ALTINA ALINDIĞINI AÇIKLADI
RED BULL BC ONE E-BATTLE BU YIL ONLİNE OLACAK
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: "CUMA GÜNÜ SAAT 09.30 İTİBARIYLA İLE 32 İLİMİZDE, 4 BELDE, 37 KÖY, 39 MAHALLE VE 3 MEZRA OLMAK ÜZERE TOPLAM 83 YERLEŞİM YERİNDE KARANTİNA TEDBİRLERİ UYGULANMAKTADIR. KARANTİNA TEDBİRİ UYGULANAN YERLEŞİM YERİNDEKİ TOPLAM NÜFUS 54 BİN 53’DÜR."
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
JANDARMA ANKARA’DA TÜM BİRİMLERİYLE KORONA VİRÜS DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

EN ÇOK OKUNANLAR