Bakan Koca: ”Türkiye dünyada sağlık statüsünün geliştirilmesi sürecinin merkezinde yer alacaktır”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Türkiye dünyada, özelde Avrupa’da sağlık statüsünün geliştirilmesi sürecinin sağında veya solunda değil yeni dönemde tam merkezinde yer alacaktır” dedi.

09 Temmuz 2020 - 20:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Türkiye dünyada, özelde Avrupa’da sağlık statüsünün geliştirilmesi sürecinin sağında veya solunda değil yeni dönemde tam merkezinde yer alacaktır” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Türkiye ziyareti kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısı sonrasında soruları yanıtladı.
Bir basın mensubunun, ”DSÖ ile iş birliğini yeterli görüyor musunuz? Salgın yönetimi konusunda ayrıştığınız konular var mı?" sorusuna cevap veren Bakan Koca, Türkiye’nin DSÖ ile sadece pandemi döneminde değil sağlığın tüm alanlarında her zaman iş birliği içerisinde olduğunu, pandemi sürecinde her ay rutin telekonferansla bilgi alışverişinde bulunulduğunu aktardı.

Pandemi sürecinin hızlı gelişen bir süreç olduğunu vurgulayan Koca, “Bu süreçte uygulamaların farklı olması dünyada doğal. Önemli olan bu uygulamaların bilim süzgecinden geçiyor olmasıdır. Bilim süzgecinden geçen bu farklılıklar bizi orta noktada buluşturacaktır. Burada asıl hedef, insan sağlığı. Temelde Covid ile mücadele ve Covid pandemisini ana hedef olarak yenmek olacaktır. DSÖ’nün yeni dönemde özellikle acil durumlarda daha proaktif bir yapıya dönmesini bekliyoruz. DSÖ’nün bu yeni dönemde doğrularıyla, yanlışlarıyla, başarılarıyla, başarısızlıklarıyla tekrar değerlendirildiği küresel bir istişare dönemine geçmek gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye dünyada, özelde Avrupa’da sağlık statüsünün geliştirilmesi sürecinin sağında veya solunda değil yeni dönemde tam merkezinde yer alacaktır” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin sürecin başarıyla yönetilmesinde üç önemli nokta olduğunu ifade eden Kluge, "Birincisi, siyasi liderlik; ikincisi, doğru politikaların karara bağlanması ve uygulanması; üçüncüsü de hız. Kararların hızlı şekilde alınması ve uygulanması önemli. Bu konularda, Türkiye ile AB ülkeleri arasında çok büyük farklılıklar olduğunu gözlemledim. Türkiye ölüm ve vaka oranlarında nisandan bu yana yüzde 70’in üzerinde düşüş kaydetti. Bunun, AB’nin güvenli seyahat edilecek ülkeler kriterleri arasına girdiğini düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Kluge, Türkiye’nin test sayısını iki kattan fazla arttırdığına dikkat çekti. Türkiye’nin yaşlı nüfusun korunmasında alınan önlemler sayesinde önemli bir başarıya imza attığını ve Avrupa’da bazı ülkelerde bu konu felaketler yaşandığını bildirdi.

AB’nin yayımladığı seyahat kısıtlaması
Kluge, Covid-19 nedeniyle AB’nin yayımladığı seyahat kısıtlamasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine DSÖ’nün ülkelere sınır geçişlerinin güvenli şekilde nasıl gerçekleştireceği konusunda kılavuz ve tavsiyeler yayınladığını ancak sınırların kapatılması ve kısıtlanması ile ilgili nihai kararın her ülkenin kendi yönetimine ait olduğunu ifade etti.

Türkiye’deki durumun iyiye gittiğini ve mevcut koşulların sınırların açılmasına olanak sağlayacak şekilde olduğunu Alman yetkililere bildirdiğini aktaran Kluge, "Türkiye’deki durumun iyiye gittiğini ve mevcut koşulların sınırların açılmasına olanak sağlayacak şekilde olduğu görüşlerimi kendilerine (Alman yetkililere) bildirdim. Benim burada bulunmamdan ve duruma bizzat şahit olmamdan memnuniyetlerini ifade ettiler. DSÖ Avrupa Bölgesi ülkeleri arasında hiçbir ülkede halk sağlığı önlemlerine bu derece riayet edildiğini görmedim. Gerek fiziksel mesafe, gerekse maske ve dezenfektan kullanımı olsun, büyük çapta ve çok özenli şekilde bu kurallara riayet edildiğine şahit oldum” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, Kluge ile İstanbul’da hayata geçirilecek "İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık DSÖ Ofisi" sözleşmesini imzaladı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
TFF, VAR merkezi lige hazır
Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig’de yarın başlayacak müsabakalar öncesinde VAR merkezinin yapılan düzenlemelerle hazır hale getirildiğini açıkladı.
11.06.2020
YTB Başkanı Eren: “Yurt dışından gelen vatandaşlar için 14 gün evde gözetim uygulaması kalktı”
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, yurt dışında yaşayan ve tatillerini ana vatanlarında geçirmek isteyen vatandaşlar için uygulanan 14 gün gözetim uygulamasının kalktığını duyurdu.
11.06.2020
’Genç Yetenekler’ parkurun tozunu attırdı
Esenler ilçesindeki çocuklar 18 yaş altı için sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının ardından, "Genç Yetenek" parkurunda buluştu. Spor oyunlarının ve açık havanın keyfini çıkaran çocuklar, güneşin altında doyasıya eğlendi.
11.06.2020
Başkan Gökhan Yüksel canlı yayında usta gazetecilerin sorularını yanıtladı
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, "Bir Ülke Bir Kent" adlı YouTube kanalının canlı yayın konuğu oldu. Duygu Demirdağ’ın moderatörlüğünde gerçekleşen yayında Başkan Gökhan Yüksel, usta gazeteciler İsmail Saymaz ve Deniz Zeyrek ile iletişim bilimci Ali Haydar Fırat’ın gündeme dair sorularını yanıtladı.
11.06.2020
Fenerbahçe’de son testler negatif çıktı
Fenebahçe’de dün yapılan korona virüs test sonuçları negatif çıktı.
11.06.2020
Türkiye ve dünya gündemi Radyo Başakşehir’de
24 TV Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Murat Çiçek’in sunduğu “Gündem” programı Radyo Başakşehir’den dinleyicilere merhaba dedi. Kritik konuların masaya yatırıldığı programda Çiçek’in analizleri ve uzman konukların yorumları, ülke ve dünya gündemine farklı bir bakış açısı getirdi.
11.06.2020
"MEME KANSERİ TEDAVİYE EN İYİ CEVAP VEREN KANSERLERDEN BİRİDİR"
GÜMÜŞHANE’DE BOĞALI KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI
GÜMÜŞHANE’DE 21 BİN KİŞİ ÖREN YERLERİNİ GEZDİ
ATEŞLİ HAVALEDE GENETİK FAKTÖRLERE DİKKAT
OSMANLI OCAKLARI GENEL BAŞKANI CANPOLAT’TAN GENÇLERE COVİD-19 UYARISI
“ANEMİ TEDAVİSİNDE ÖNCELİKLE KANSIZLIĞIN NEDENİ BELİRLENMELİDİR”
JAPONYA’DAN TÜRK DOKTORA BAŞARI ÖDÜLÜ
YETERSİZ SU TÜKETME, ZİHİN BULANIKLIĞINA KADAR GİDEBİLİYOR
“MİNBERDEKİ DESENLER GEOMETRİK BİR YAPIYA UYGUN ÇİZİLDİ”
SAĞLIK BAKANI KOCA İL MÜDÜRLERİNE BAYRAM TALİMATLARI VERDİ
YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ DİJİTAL KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI
KURBAN KESERKEN YARALANMALARA DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR