Yurt Dışı Türkler Öğretmen Akademisi dijital tanıtım programı gerçekleştirildi
Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, “Korona virüsü de bize gösterdi ki; biz bütün eğitimlerimizi bir platform üzerinden verebiliriz. Biz önümüzdeki yıllarda, farklı alanlarda da bu platformu baz alarak eğitim süreci planlamayı düşünüyoruz. Online Akademimiz çok daha fazla öğretmenimize ulaşmamıza olanak sağlayacak” dedi.

09 Temmuz 2020 - 16:45:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, “Korona virüsü de bize gösterdi ki; biz bütün eğitimlerimizi bir platform üzerinden verebiliriz. Biz önümüzdeki yıllarda, farklı alanlarda da bu platformu baz alarak eğitim süreci planlamayı düşünüyoruz. Online Akademimiz çok daha fazla öğretmenimize ulaşmamıza olanak sağlayacak” dedi.
Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB), Yurt Dışı Türkler Öğretmen Akademisi’nin tanıtımı, iş birliği protokolü kapsamında yapılan çalışmaların kamuoyu ile paylaşımı amacıyla düzenlenen dijital tanıtım programı Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonunda gerçekleşti.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında uyumlu bir çalışma sonucu yurt dışında bulunan 73 öğretmenle gerçekleştirilen meslek içi eğitim hizmeti hakkında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, “Milli sınırlar dışında var olma stratejilerini geliştirmek diye bir hedefi var ülkelerin. Bize bu duygu çok daha önceden verilmişti ama 21’inci yüzyılda bu çok daha öne çıktı. 2023 vizyonundaki en önemli hedeflerden biri de buydu. Dilinizi ve kültürünüzü yaşattığınız sürece varsanız. Aksi takdirde yok olma ve başka ülkedeyseniz asimile olma ihtimaliniz çok fazla. Bizim kültür ve gönül coğrafyamız dediğimiz coğrafya çok geniş ve 3 kıtaya yayılmış bir vaziyette. Milli Eğitim Bakanlığında başarılı olmadaki en büyük hedefimizin öğretmenler olduğunu her zaman vurguladık. Eğitimde kaliteyi arttırmak istiyorsanız bu öğretmenin kalitesinden geçiyor. İçinde bulunduğumuz bu pandemi, dünyada online eğitimin önemini ortaya çıkardı. Yurt dışında bulunan öğretmenlerimize daha güzel ulaşmak, onların mesleki gelişimlerinde katkıda bulunmak üzere, YTB ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü çok önemli çalışmalar yaptı” dedi.
Covid-19 sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın çok önemli bir görev üstlendiğinin altını çizen Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Serdar Çam, “MEB bu dönemi mükemmel bir şekilde tamamladı. İnşallah bu sürecin tamamlanmasına kadar da devam edecek. 9 ülkeden 73 öğretmenimizin bu eğitim programına katılması da çok anlamlı bir olay. Çok geniş bir coğrafyanın irtibatlarını bugün elektronik ortamda, çevrimiçi toplantıda bir araya geldik. Anlamlı ve önemli bir çalışma. Sonuçta gençliğimizi ve geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimize ne kadar katkı versek o kadar kıymetli. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız, bugün 6 milyona yaklaşan diasporamız için önemli hizmetler üretiyor. Belki de yarım milyarı aşan bir dünya nüfusunun içinden bir kısmıyla; soydaş, dindaş, dildaş ama bir şekilde gönüldaş ve yoldaş olarak gördüğümüz büyük bir milletler topluluğuna da hizmet üretmeye çalışıyor. Öğretmenlerimizin yapacağı çalışmalar ve katkılar gerçekten çok önemli. Sadece Türkiye merkezli olarak görülmemesi gerekir. Türkçe gerçekten çok önemli. Bugün belki Ankara’daki vatandaşımızdan çok daha iyi Balkanlarda, Orta Asya’da Türkçeyi kullanan insanlar bulunmakta. Dolayısıyla dünyanın en zengin dillerinden olan Türkçe’nin muhafazası bütün medeniyetlerin kodlarını taşıyan bütün ülkelere ait” şeklinde konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen program kapsamında açılış konuşmalarını gerçekleştiren YTB Başkanı Abdullah Eren, “YTB olarak hedefimiz, kültür diplomasisi alanında Türkiye’nin öncüsü olan kurumlarla yakın çalışmak. Bu minvalde yaptığımız çalışmalarda kısa, orta ve uzun vadeli eğitim programlarını önceliyoruz. Geçtiğimiz yıl YTB olarak soydaş coğrafyalarda orta ve uzun vadeli insan kaynağı yetiştirmeye yönelik programlar formatlarken MEB’in ilgili Genel Müdürlüğünün çok ciddi çalışmaları oldu. 150’den fazla öğretmenimizi Türkiye’ye getirerek hizmet içi eğitim verdik. Korona virüsü de bize gösterdi ki biz bütün eğitimlerimizi bir platform üzerinden verebiliriz. Biz önümüzdeki yıllarda, farklı alanlarda da bu platformu baz alarak eğitim süreci planlamayı düşünüyoruz. Online Akademimiz çok daha fazla öğretmenimize ulaşmamıza olanak sağlayacak” ifadelerine yer verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda sosyal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirilen toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve YTB Başkanı Abdullah Eren’in yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı da katıldı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Altun:
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı’na ilişkin açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Türkiye’nin her alanda ‘çekim merkezi olma’ özelliğini güçlendirmeye dönük adımlar üzerinde durulmuştur” dedi.
17.02.2020
İstanbul kent genelinde helikopter destekli ‘asayiş uygulaması’
İstanbul’da "Yeditepe Huzur 2020-4" asayiş uygulaması kapsamında kent genelinde helikopter destekli denetim yapıldı.
17.02.2020
Yerli otomobile teknoloji bazlı üst düzey sürüş testi
Türkiye’nin Otomobili, altyapısını yerli girişim firmalarının oluşturduğu simülasyon sistemi üzerinden test ediliyor. Bu yolla geliştirme sürecinde optimizasyon yapılması sağlanarak hem test süreleri hem de maliyetler düşürülüyor.
17.02.2020
Pendik’te servis minibüsü okula giden çocuğu ezdi
Pendik’te okula gitmek için yolun karşısına geçmeye çalışan 11 yaşındaki çocuğu servis minibüsü ezdi. Ağır yaralanan çocuk kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, minibüs şoförü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
17.02.2020
Başakşehir’de haber alınamayan adam evinde ölü bulundu
Başakşehir’de iki gündür haber alınamayan adamın evinden kötü kokular gelince gerçek ortaya çıktı. Komşuların ihbarı üzerine eve giren polis ekipleri şahsın evde cansız bedeniyle karşılaştı.
17.02.2020
Elektrikli battaniye evi yaktı
Maltepe’de bir apartmanın 2. katında elektrikli battaniyeden çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.
17.02.2020
"MEME KANSERİ TEDAVİYE EN İYİ CEVAP VEREN KANSERLERDEN BİRİDİR"
GÜMÜŞHANE’DE BOĞALI KÖYÜ KARANTİNAYA ALINDI
GÜMÜŞHANE’DE 21 BİN KİŞİ ÖREN YERLERİNİ GEZDİ
ATEŞLİ HAVALEDE GENETİK FAKTÖRLERE DİKKAT
OSMANLI OCAKLARI GENEL BAŞKANI CANPOLAT’TAN GENÇLERE COVİD-19 UYARISI
“ANEMİ TEDAVİSİNDE ÖNCELİKLE KANSIZLIĞIN NEDENİ BELİRLENMELİDİR”
JAPONYA’DAN TÜRK DOKTORA BAŞARI ÖDÜLÜ
YETERSİZ SU TÜKETME, ZİHİN BULANIKLIĞINA KADAR GİDEBİLİYOR
“MİNBERDEKİ DESENLER GEOMETRİK BİR YAPIYA UYGUN ÇİZİLDİ”
SAĞLIK BAKANI KOCA İL MÜDÜRLERİNE BAYRAM TALİMATLARI VERDİ
YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ DİJİTAL KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI
KURBAN KESERKEN YARALANMALARA DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR