Reklam
Reklam
Görele’de yöresel yemekler turizme kazandırılıyor
Vejetaryen mutfağa sahip Giresun’un Görele ilçesinde yöresel yemeklerinin tanıtımı ve turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan projeye hayata geçirildi.

05 Temmuz 2020 - 12:30:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Vejetaryen mutfağa sahip Giresun’un Görele ilçesinde yöresel yemeklerinin tanıtımı ve turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan projeye hayata geçirildi.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından hibe desteği sağlanarak ilçeye bağlı Sağlık köyünün yöresel yemekleri , tarihi ve kültürünün turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan projenin açılışı gerçekleştirildi.
Sağlık köyünün yöresel ve geleneksel köy mutfağı ile doğal, tarihi ve kültürel mirasın korunması, geliştirilmesi, tanıtılması ve bölge turizmine kazandırılması amacıyla düzenlenen açılış törenine Trabzon Vali Yardımcısı Bünyamin Yıldız, Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, siyasi parti temsilcileri ve daire amirleri katıldı.
Projenin yöre halkına ekonomik gelir sağlamasının yanı sıra yöre kültürünün yaşatılması adına önemli olduğunu ifade eden Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş yaptığı konuşmada, “Projeyle Görele yöresel, yemek ve yiyeceklerin doğal, tarihi ve kültürel değerlerle beraber tanıtımını yapmak istiyoruz. Toplam bedeli 416 bin lira olan projeye 300 bin liralık DOKA desteği sağlandı. Görele, Giresun’un kültür ilçesidir. Görele’de Çepni folklorik kültürü yaşatılmaktadır. Kemençe ilçe için çok önemli bir müzik aletidir ve bu dalda çok önemli sanatçılar yetiştirmiştir. Bizler de bu anlamda bu tarihi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak, Sağlık köyünü turizm alanı yapmak için yola çıktık. Görele Sağlık köyü köy okulunu yöresel Giresun mimarisini uygulayarak, turistlik bir köy mutfağı olarak restore ederek kültürel varlığımızın gelecek nesillere aktarılmasını sağladık" dedi.
Görele Belediye Başkanı Tolga Erener ise belediye olarak bu projenin sürdürebilir olmasını sağlayacaklarını belirterek, “Belediye olarak buranın turizm kazandırılması, korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için elimizden geleni yapacağız. İnşallah bu gibi örneklerin sayısı fazlalaşır. Ben projede emeği gecen başta kaymakamımız Erdoğan Turan Ermiş olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Motosiklet tutkunları demirden atlarını 19 Mayıs için sürdü
Ankara Motorcular Derneğine bağlı yaklaşık 50 motosiklet tutkunu ile birlikte kortej düzenledi.
20.05.2020
Akaryakıtta çifte zam
Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 13 kuruş, motorine ise 8 kuruş zam yapıldı.
18.05.2020
Eczacıbaşı’dan  19 Mayıs paylaşımı
Eczacıbaşı Spor Kulübü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
18.05.2020
Türkiye bu salgında dünyaya rol model olmuştur!
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Türkiye’nin yeni tip korona virüse karşı sürdürdüğü mücadeleyle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdöl, "Mükemmel sağlık altyapısı, kahraman sağlık çalışanları ve cömert duruşu ile Türkiye bu salgında dünyaya rol model olmuştur" dedi.
18.05.2020
Köpekler bir anda saldırdı, genç ne yapacağını şaşırdı
Sultangazi’de 18 yaşlarındaki bir genç sokakta yürürken bir anda köpeklerin saldırısına uğradı. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
21.05.2020
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 384,20 lira oldu.
18.05.2020
JAPONYA’DAN TÜRK DOKTORA BAŞARI ÖDÜLÜ
YETERSİZ SU TÜKETME, ZİHİN BULANIKLIĞINA KADAR GİDEBİLİYOR
UZMANLAR, SCİENCEUP’IN YENİ SAYISINDA ‘BİYOTERÖR’Ü KONUŞTU
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 18 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
“MİNBERDEKİ DESENLER GEOMETRİK BİR YAPIYA UYGUN ÇİZİLDİ”
SAĞLIK BAKANI KOCA İL MÜDÜRLERİNE BAYRAM TALİMATLARI VERDİ
YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ DİJİTAL KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI
KURBAN KESERKEN YARALANMALARA DİKKAT
"UYKU HAPLARINI KAFANIZA GÖRE KULLANMAYIN"
"BEN DEVRİM: BENİ BENDEN DİNLEYİN’’ İSİMLİ BELGESEL ROMAN YAYIMLANDI
SAĞLIK FEDERASYONU KURBAN KESİMİ VE SİYAH POŞET KONUSUNDA UYARDI
BEYPAZARI DEVLET HASTANESİNDEN İLGİNÇ SOSYAL MESAFE ÖNLEMİ

EN ÇOK OKUNANLAR