100 bin kişide bir görülen hastalığının şifasını Trabzon'da buldu!
100 bin kişide bir görülen Akalazya hastalığı nedeniyle yutma zorluğu çeken hasta, laparoskopik cerrahiyle sağlığına kavuştu.

04 Temmuz 2020 - 12:08:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Özel İmperial Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sezgin Mumcu yaptığı açıklamada, “hastamız yutma zorluğu, uyurken ağıza yemek artıklarının gelmesi, yemek yiyememe şikayetleriyle polikliniğimize başvurdu. Tespit ettiğimiz Akalazya tanısı yüz binde bir görülen bir rahatsızlık. Hastanemizde daha öncede hastalarımıza başarı ile uyguladığımız Laparoskopik(kapalı) Heller Myotomi ameliyatı uyguladık. Ameliyattan 1 gün sonra sıvı gıdalar almaya başlayan hastamızda eski sıkıntıları kalmadıı” diye konuştu.
Akalazya hastalığı hakkında bilgiler veren Özel İmperial Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Sezgin Mumcu ve Op. Dr. Orhan Şahin ”Akalazya yemek borusunun mideye giriş kısmında aşırı kasılmasına bağlı yenilen gıdaların mideye geçememesi ve bunun sonucu yemek borusunda aşırı genişleme ile karakterize bir hastalıktır. En büyük belirtisi yutma zorluğudur. Hem katı hem de sıvı gıdaları yutmada güçlük görülür. İkinci en sık belirti “regürjitasyon” dediğimiz besinlerin ağıza geri gelmesidir. Pozisyonla ilişkilidir. Yatar durumda, uyku sırasında ve yemeklerden sonra görülür. Eğilmekle artar ve ağızda kötü kokulara yol açar. Diş çürükleri yaygın görülür. Hastaların üçte ikisinde göğüs ağrısı olur. Göğüs boşluğunun orta kısmında baskı ve basınç hissi şeklindedir. Hatta öyle ki kalp kriziyle karışabilir. İlerleyen dönemlerde yemek yemekten korkmaya bağlı kilo kaybı görülür.
Akalazya tedavisindeki amaç; özofagustan mideye besin geçişlerini önleyen darlığı düzelterek yutma güçlüğünün ortadan kaldırılması ve normal beslenmenin sağlanmasıdır “diye konuştu.
“Yeniden Doğmuş Gibiyim”
Yaklaşık 5 yıldır tedavi için çabaladığını belirten Akalazya hastası Serkan Pekşen(43) “ yutma zorluğu, su içmeden yemek yiyememe, sürekli boğazında yabancı bir cisim varmış hissi ve yutkunma hali, gece yatarken reflü tarzı şikayetler yaşıyordum. Bir tabak yemeği 1.5-2 litre su ile içiyordum. Ne yemeğin nede suyun tadını alabiliyordum. Bir fındık tanesini 2 bardak su ile zorlu bir şekilde içiyordum. En son helva yerken boğulma tehlikesi geçirdim. 5 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyordum. Tavsiye üzerine Özel İmperial Hastanesi’ne müracaat ettim. Yeniden doğmuş gibiyim. Artık suyun ve yemeğin tadını alabiliyorum. Başta sağlığıma kavuşmamı sağlayan Dr. Sezgin Mumcu ve Dr. Orhan Şahin’e ve Özel İmperial Hastanesi çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tiroit nodülü kanser riski
Doğuş Üniversitesi öğretim üyesi ve Hisar Hospital Intercontinantal KBB Uzmanı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, tiroit nodülü tedavisinde önemli bilgiler verdi.
21.03.2020
Boateng’den yeni imaj
Beşiktaş’ın Ganalı yıldızı Kevin-Prince Boateng, yeni imajını takipçileriyle paylaştı. Liglerin ertelenmesiyle evde vakit geçiren yıldız futbolcu, saçlarını kazıttı.
21.03.2020
Fenerbahçe Beko’da basketbolcular ve bazı idari kadro çalışanlarında korona virüs belirtilerine rastlandı.
Fenerbahçe Beko’da basketbolcular ve bazı idari kadro çalışanlarında korona virüs belirtilerine rastlandı.
21.03.2020
Birinci öncelik, hastalığın yayılmasını önlemek
Gıda Aydınlatma Platformu, Korona virüs salgınını ülkece en az zararla atlatabilmek için önceliklerin hastalığın yayılmasını önlemek ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu bildirdi.
21.03.2020
Dünyanın en uzun ikinci mağarasında Korona virüs önlemi
Dünyanın en uzun 2. mağarası olarak bilinen Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Çal Mağarası Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında ziyarete kapatıldı.
21.03.2020
Semt pazarında korona virüs tedbirleri alındı
Ticaret Bakanlığı yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik yeni tedbirler alarak bunların uygulanması konusunda 81 il valiliğine gerekli talimatın gönderildiğini bildirdi.
21.03.2020
BAKAN KOCA 4 İLİN VALİSİYLE TOPLANTI YAPTI
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
SANATÇI UĞURTAN SAYINER’E BAKANLIKTAN ZİYARET
AAMİR KHAN YENİ FİLMİ İÇİN TÜRKİYE’YE GELMEYE HAZIRLANIYOR
GİRESUN VALİSİ ÜNLÜ: "MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK BU ÜÇÜNE ÖNEMLE RİAYET ETMELİYİZ"
’’ENDOPEEL YÖNTEMİ, AMELİYATSIZ YÜZ GERME ALANINDA AÇIK ARA ÖN PLANDA’’
"YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ COVID-19 HASTALARININ DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNE YARDIMCI OLUYOR”
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BUGÜNE KADAR 623 BİN 766 KİŞİNİN KARANTİNA ALTINA ALINDIĞINI AÇIKLADI
RED BULL BC ONE E-BATTLE BU YIL ONLİNE OLACAK
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: "CUMA GÜNÜ SAAT 09.30 İTİBARIYLA İLE 32 İLİMİZDE, 4 BELDE, 37 KÖY, 39 MAHALLE VE 3 MEZRA OLMAK ÜZERE TOPLAM 83 YERLEŞİM YERİNDE KARANTİNA TEDBİRLERİ UYGULANMAKTADIR. KARANTİNA TEDBİRİ UYGULANAN YERLEŞİM YERİNDEKİ TOPLAM NÜFUS 54 BİN 53’DÜR."
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
JANDARMA ANKARA’DA TÜM BİRİMLERİYLE KORONA VİRÜS DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

EN ÇOK OKUNANLAR