Rahim nakliyle Dünya’ya gelen bebeğin babası: "Aile olmak her zorluğa değer"
Kadavradan alınan rahimle hamile kalan Derya Sert’in yankıları sürüyor. Derya Sert’in eşi Baba Mustafa Sert, "Umudumuzu hiç yitirmedik, 9 yıl çok zor geçti ama aile olmak zorluğa değer." dedi.

04 Temmuz 2020 - 10:15:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Kadavradan alınan rahimle hamile kalan Derya Sert’in yankıları sürüyor. Derya Sert’in eşi Baba Mustafa Sert, "Umudumuzu hiç yitirmedik, 9 yıl çok zor geçti ama aile olmak zorluğa değer." dedi.
Kadavradan alınan rahimle anne olabilmek için 9 yıl boyunca büyük mücadele veren Derya Sert, kişiselleştirilmiş tüp bebek tedavisi ile 4 Haziran 2020’de bebeğini kucağına aldı. Dünya tıp tarihine geçen olayda, 28 haftalık olarak dünyaya gelen bebekleri sağlıklı bir şekilde gelişim göstermeye devam ettiği belirtildi.

Mustafa Sert: "En büyük hayalimiz bir bebeğimizin olmasıydı"
Umutlarını hiç yitirmediklerini söyleyen baba Mustafa Sert, "9 yıl çok zor geçti ama aile olmak her zorluğa değer. Transferin yapıldığı gün çok dua ettik, hamilelik haberini alacağımızı hissetmiştik. En büyük hayalimiz bir bebeğimizin olmasıydı ve emeklerimizin sonunda oğlumuza kavuştuk. Heyecan ve mutluluk içindeyiz, tarifi imkânsız. Doktorlarımızın ilgisi ve mücadelesi ile bugüne geldik. En kısa zamanda üç kişi olarak evimize dönmek ve güzel günlerde çocuğumuzu büyütmek istiyoruz." dedi.

"Bu bir ekip işidir ve ülkemizin başarısıdır"
Derya Sert’in tüp bebek tedavisini yürüten Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Kurucusu Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, konu ile ilgili değerlendirmesinde, "Derya için standartların dışına çıkmamız gerekiyordu çünkü çok özel bir durumu vardı. Kendisine yapay zekâ teknolojisini de dâhil ettiğimiz kişiselleştirilmiş tüp bebek tedavisi uyguladık. Sonunda mutlu haberi vererek bebeğe kavuştuk. Bu bir ekip işidir ve ülkemizin başarısıdır." dedi.

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; Derya Sert’e uyguladıkları tedaviyle ilgili olarak şunları söyledi: "Derya Sert’in tüp bebek sürecinde yapılan her müdahale kişiye özgü temel tüp bebek prensiplerine uygun olarak gerçekleştirildi. Öncelikle nakil bir rahim olduğu için daha önceki başarısız denemeleri göz önünde bulundurularak gebe kalmasına engel olabilecek immünolojik herhangi bir faktör olup olmadığı değerlendirildi ve bu doğrultuda bir yol haritası çizildi. Kısa süre içinde de tüm Dünya’ya iz bırakacak haberi kendisine verdik." dedi.

Derya Sert’in anne olabilmesi için uygulanan tüp bebek tedavisinde büyük rol oynayan Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Kübra Boynukalın; başarıya giden yolda attıkları adımları şu sözleriyle dile getirdi: "Öncelikle Derya Sert’in durumuna özgü değerlendirmeler yapıldı. Standart her tüp bebek hastasında uyguladığımız yumurta geliştirici tedavi Derya Sert’e kişiye özgü protokol uyguladık ve bu kişiye özgü protokolleri uygularken de temel prensiplerden asla vazgeçmeden büyük bir sabırla her şeyi zamanlamasına uygun olarak bayram tatili, pazar günü gibi durumları göz ardı ederek gerçekleştirdik. Derya’nın kendi kişisel durumuna uygun günde transferini gerçekleştirdik, sonuç olarak bu bebeğe kavuştuk. Süreci yürüten tüm hekim arkadaşlarım gibi mutluyuz ve gururluyuz." dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ekuban iki kulübü birbirine düşürdü!
Ekuban paylaşılamıyor. Rangers'tan sonra Celtic de Bordo-Mavili oyuncuyu gündemine aldı.
31.03.2020
‘Süperman’ maske ve eldivenlerini takıp İstanbul sokaklarına indi
Yeni tip korona virüsle mücadelede farkındalık oluşturmak isteyen Şerif Macit isimli vatandaş, ’Süperman’ kostümünü giyip İstanbul sokaklarında insanları uyardı. Sözlerine “Ben Süperman dünyaya insanları uyarmaya geldim” diye başlayan Macit, insanlara evden çıkmayın ve sosyal mesafeyi koruyun uyarısında bulundu.
01.04.2020
Polis, aç kalan sokak hayvanlarını elleriyle besledi
Korona virüs önlemleri nedeniyle vatandaşlar mecbur olmadıkça evden dışarı çıkmamaya başladı. İnsanların beslediği sokak hayvanları da bu nedenle yiyecek bulmakta zorlandı. Maltepe’de polis ekipleri aç kalan sokak hayvanlarını elleriyle besledi, kuşlara yem attı.
01.04.2020
Serbest piyasada döviz fiyatları
Dolar 6,6230 liradan, euro ise 7,3020 liradan güne başladı.
01.04.2020
Evde kal çağrısına uymadılar, caddeleri doldurdular
Günden güne etkisini sürdüren korona virüse karşı önlemler artırılıyor. Buna rağmen bazı vatandaşlar önlemlere uymamak konusunda ısrarcı davranıyor. Pendik’te vatandaşların korona virüs tehlikesine aldırmadan cadde ve sokaklarda gezdiği görüldü. Evde kal çağrılarına uymayıp kendilerini dışarı atan vatandaşlardan kimisinin hiçbir önlem almadığı da dikkatlerden kaçmadı.
01.04.2020
İstanbul’un göbeğinde tehlikeli yolculuk kamerada
Mecidiyeköy’de kasksız ve plakasız bir motosiklet sürücüsü çocuklarını yan sepete bindirip hiçbir tedbir almadan trafikte seyretti. Yürekleri ağza getiren tehlikeli yolculuk kameralara yansırken, çocuklardan biri ise düşme tehlikesi geçirdi.
01.04.2020
BAKAN KOCA 4 İLİN VALİSİYLE TOPLANTI YAPTI
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
SANATÇI UĞURTAN SAYINER’E BAKANLIKTAN ZİYARET
AAMİR KHAN YENİ FİLMİ İÇİN TÜRKİYE’YE GELMEYE HAZIRLANIYOR
GİRESUN VALİSİ ÜNLÜ: "MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK BU ÜÇÜNE ÖNEMLE RİAYET ETMELİYİZ"
’’ENDOPEEL YÖNTEMİ, AMELİYATSIZ YÜZ GERME ALANINDA AÇIK ARA ÖN PLANDA’’
"YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ COVID-19 HASTALARININ DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNE YARDIMCI OLUYOR”
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BUGÜNE KADAR 623 BİN 766 KİŞİNİN KARANTİNA ALTINA ALINDIĞINI AÇIKLADI
RED BULL BC ONE E-BATTLE BU YIL ONLİNE OLACAK
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: "CUMA GÜNÜ SAAT 09.30 İTİBARIYLA İLE 32 İLİMİZDE, 4 BELDE, 37 KÖY, 39 MAHALLE VE 3 MEZRA OLMAK ÜZERE TOPLAM 83 YERLEŞİM YERİNDE KARANTİNA TEDBİRLERİ UYGULANMAKTADIR. KARANTİNA TEDBİRİ UYGULANAN YERLEŞİM YERİNDEKİ TOPLAM NÜFUS 54 BİN 53’DÜR."
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
JANDARMA ANKARA’DA TÜM BİRİMLERİYLE KORONA VİRÜS DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

EN ÇOK OKUNANLAR