Dış kulak yolu iltihabına dikkat
Havuz ve denize girdikçe kulakta bulunan serumen adlı koruyucu sıvının azalarak dış kulak yolu enfeksiyonunu tetikleyeceğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Şenol Baş, "Tedavide ilk yapılması gereken, kulak kanalının temizlenmesidir. Böylece hava alabilen damlaların ulaşabileceği bir açık kanal elde ederiz ve zonklama da biraz hafifler" dedi.

03 Temmuz 2020 - 10:45:15

Çıktı Al

Yorum (0)

Havuz ve denize girdikçe kulakta bulunan serumen adlı koruyucu sıvının azalarak dış kulak yolu enfeksiyonunu tetikleyeceğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Şenol Baş, "Tedavide ilk yapılması gereken, kulak kanalının temizlenmesidir. Böylece hava alabilen damlaların ulaşabileceği bir açık kanal elde ederiz ve zonklama da biraz hafifler" dedi.

Medicana Kadıköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Şenol Baş, havuza ve denize girdikçe kulakta bulunan koruyucu sıvının azalarak iltihap oluşturabileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Baş, nemli ve koruyucusu azalmış dış kulak yolunun enfeksiyon riskinin oldukça yüksek olduğunu söyleyerek, "Kaşıyarak çatlaklar oluşturabiliriz ve bu sayede mikroplar kolayca kulakta enfeksiyon yapabilir." ifadelerini kullandı.

"Havuz ve denize girdikçe kulaktaki koruyucu sıvı maalesef azalır"
Op. Dr. Baş, dış kulak yolunun kulağın kulak zarına kadar olan dış kısmı olduğunu belirterek, "Kulağın bu bölgesi aslında kendisini koruyan bir sisteme sahip. Dış kulak kanalı girişindeki tüyler, tozun ve yabancı cisimlerin girişini engeller. Tüylerin dibinde de sarı ve kahverenginde yağ ve asit karışımı bir sıvı halka şeklinde kulak girişini örter. Serumen dediğimiz bu sıvı, yağ içeriği ile cildin çatlamasını önlerken, asit içeriği ile de mikroplar ile savaşır. Havuz ve denize bolca girdikçe bu koruyucu sıvı maalesef azalır" dedi.

"Dış kulak yolu enfeksiyonu oldukça şiddetli ağrılar yapabilir"
Dış kulak yolu iltihabı (Eksternal otit) vakalarının özellikle yaz mevsiminde artış gösterdiğini belirten Op. Dr. Baş, "Aslında yılın her mevsimi oluşabilen ancak deniz ve havuz sezonu ile birlikte kulak, burun boğaz polikliniklerinde dış kulak yolu enfeksiyonunda hissedilir bir artış görülür. Dış kulak yolu enfeksiyonu oldukça şiddetli ağrılar yapabilir. Bazen kanal öyle şişer ve ağrır ki, üstüne yatıp uyuyamayız. Konuşmak ve yemek yemek bile sancıdan dolayı güçleşir. Kulakta tıkanma, akıntı ve işitmede azalma da olur. Kulağımızın önündeki kıkırdağa basmakla ve kulak kepçesini hareket ettirmekle ağrı şiddetlenir" diye konuştu.

"İlk yapılacak tedavi kulak kanalının temizlenmesi"
Tedavide ilk yapılması gerekenin kulak kanalının temizlenmesi olduğunu vurgulayan Op. Dr. Baş, "Böylece hava alabilen, damlaların ulaşabileceği bir açık kanal elde ederiz ve zonklama da biraz hafifler. Bazen kanal şişliği bize hiç boşluk bırakmaz. Bu durumda kulak kanalına sünger benzeri bir fitil yerleştiririz ki damlalar enfeksiyon bölgesine ulaşabilsin. Fitili iki gün sonra çıkartırız. Hazırlama damlalar çok etkilidir. Yanına, ağrı şiddetliyken iğne; ağrı hafifken hap tedavisi ekleriz. Ağrının çok hafif olduğu durumlarda tek başına damla da yeterli olabilir." şeklinde konuştu.

"Tatil öncesi kulak kanalı temizlenmesi gerekir"
Kulak enfeksiyonlarından korunmak için, tatil öncesi kulak kanalında kir birikimi varsa temizlenmesi gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Baş, "Kulak çubuklarını kulak kanalı içine doğru kullanmamalı, kulağımızı kaşımamalıyız. Nemlilik rahatsız ederse, saç kurutma makinesini ılık ayarda yarım dakika kadar kulak çevresine tutarak kulak kanalının nemini almalıyız. Kulak içine itilerek konulan tıkaçlar hem kir birikimine hem de çatlaklara zemin hazırladığından önermiyorum. Ama kulak girişine konulan tıkaçlar korunmak için kullanılabilir. Kulak zarında delik olan, kulak tüpü olan, mantar enfeksiyonu veya egzaması olduğu bilinen kişiler mutlaka tıkaç kullanmalıdır" açıklamalarında bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İşaret dili kursu ekibinden engelliler haftası klibi
Bahçelievler Belediyesi işaret dili kursu öğretmen ve öğrencileri, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla bir klip hazırladı.
16.05.2020
Yoğun çalışma koşullarından vefat eden asker KDK’nın aracılıyla vazife malulü sayıldı
Yoğun çalışma temposu sırasında bayılmasının ardından tedavi altına alınıp altı ay sonra hayatını kaybeden asker, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) girişimleriyle vazife malulü sayıldı.
16.05.2020
Başakşehir’de beş farklı makamla ezan ziyafeti
Başakşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan Erem Şentürk’le İftara Doğru programına konuk olan ilahiyatçı-musikişinas Muhsin Kara, beş farklı makamda okuduğu ezanla izleyicileri mest etti.
16.05.2020
TFF Başkanı Nihat Özdemir:
TFF Başkanı Nihat Özdemir: "Ligler şimdilik 12 Haziran’da başlayacak. Alternatiflere göre temmuz ortasında bile başlayabiliriz"
16.05.2020
Belçika’da lig bitti, şampiyon Club Brugge ilan edildi
Belçika 1. Futbol Ligi’nde 2019-2020 sezonu tescil edilirken, 70 puanla olan lider Club Brugge’ün şampiyon ilan edildi.
16.05.2020
Görme bozukluğu bulunan Minik Ezgi’ye doğum günü sürprizi
Giresun’da Korona virüs tedbirleri kapsamında evinden dışarı çıkamayan Ezgi Nebioğlu için Giresun Belediyesi doğum günü sürprizi yaptı.
15.05.2020
BAKAN KOCA 4 İLİN VALİSİYLE TOPLANTI YAPTI
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
SANATÇI UĞURTAN SAYINER’E BAKANLIKTAN ZİYARET
AAMİR KHAN YENİ FİLMİ İÇİN TÜRKİYE’YE GELMEYE HAZIRLANIYOR
GİRESUN VALİSİ ÜNLÜ: "MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK BU ÜÇÜNE ÖNEMLE RİAYET ETMELİYİZ"
’’ENDOPEEL YÖNTEMİ, AMELİYATSIZ YÜZ GERME ALANINDA AÇIK ARA ÖN PLANDA’’
"YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ COVID-19 HASTALARININ DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNE YARDIMCI OLUYOR”
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BUGÜNE KADAR 623 BİN 766 KİŞİNİN KARANTİNA ALTINA ALINDIĞINI AÇIKLADI
RED BULL BC ONE E-BATTLE BU YIL ONLİNE OLACAK
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: "CUMA GÜNÜ SAAT 09.30 İTİBARIYLA İLE 32 İLİMİZDE, 4 BELDE, 37 KÖY, 39 MAHALLE VE 3 MEZRA OLMAK ÜZERE TOPLAM 83 YERLEŞİM YERİNDE KARANTİNA TEDBİRLERİ UYGULANMAKTADIR. KARANTİNA TEDBİRİ UYGULANAN YERLEŞİM YERİNDEKİ TOPLAM NÜFUS 54 BİN 53’DÜR."
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
JANDARMA ANKARA’DA TÜM BİRİMLERİYLE KORONA VİRÜS DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

EN ÇOK OKUNANLAR