TİKA’dan Kırgızistan’da kadın istihdamına destek
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) İnsanlığa Yardım Vakfı (İCF) işbirliğinde Kırgızistan’da tekstil alanında mesleki eğitim ve becerinin geliştirilmesi, kadın iş gücünün üretime kazandırılması amacıyla ihtiyaç sahibi ailelerden gelen kadınlar için dikiş ve kalıp çıkarma kursunun verilebileceği bir atölye kurdu.

29 Haziran 2020 - 17:45:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) İnsanlığa Yardım Vakfı (İCF) işbirliğinde Kırgızistan’da tekstil alanında mesleki eğitim ve becerinin geliştirilmesi, kadın iş gücünün üretime kazandırılması amacıyla ihtiyaç sahibi ailelerden gelen kadınlar için dikiş ve kalıp çıkarma kursunun verilebileceği bir atölye kurdu.
Kırgızistan’da sosyal alanda faaliyet gösteren faaliyet gösteren İnsanlığa Yardım Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile yetim, dar gelirli kadınlara yönelik düzenlenecek kurslarla meslek sahibi olmaları sağlanacak. Sosyal Sorumluluk faaliyetleri gerçekleştiren Vakıf tarafından tahsis edilen bir mekânda kurulan dikiş atölyesi, düzenlenecek kurslarla tekstil sektörü için vasıflı işçi yetiştirilmesine katkı sağlamanın yanında kimsesiz ve eşlerinden ayrılmış kadınlara yönelik yeni iş imkânı sağlayacak.
Kurulan dikiş atölyesinde DesignCAD programı da öğretilerek kalıp hazırlama, hazırlanan tasarımların dijitalleştirilmesi ve hazır ürünlerin dikilmesi gibi ileri seviyede dikiş eğitimi de verilecek olup kursu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifika verilecek.
Kırgızistan’da tekstil sektörü hızlı bir şekilde gelişmekte ve yetişmiş kalifiye iş gücüne ihtiyaç duyuluyor. Ülke dışında faaliyet gösteren büyük firmalara fason üretim de yapan sektör, ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Resmi verilere göre sektörün yıllık ihracatı 200 milyon ABD doları civarında olup toplam 150 binden fazla kişi sektörde istihdam ediliyor.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Craft ve Jeffrey ile bir araya geldi
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.
04.03.2020
Emekli SAT Komandosu Namık Ekin’den yeni rekor denemesi
Bugüne kadar 18 kez Guinness dünya rekoruna imza atan Emekli SAT Komandosu Namık Ekin, yeni rekor denemesine hazırlanıyor. 24 saat su altından hiç çıkmadan ve uyumadan 3 bin judocuyu sırtından atmayı hedefleyen Ekin, 19. rekoru denemesine, İstanbul Gelişim Üniversitesi adına imza atıyor.
04.03.2020
BDDK’dan e-devlet hizmeti duyurusu
BDDK, e-devlet için özel geliştirilen ‘Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama’ adlı hizmetin kullanıma açıldığını duyurdu.
04.03.2020
Ümraniye’den yola çıkan 23 Suriyeli memleketlerine dönüyor
Türkiye’nin Suriye sınırında güvenli bölge oluşturulmasının ardından Suriye’ye dönmek isteyen 23 mülteci memleketlerine geri dönmek üzere yola çıktı. Suriyeli mültecilerin yardım talebine sessiz kalmayan Ümraniye Belediyesi bugün otobüsle Suriyeli mültecileri vatanlarına geri gönderdi.
04.03.2020
Alo 153 Mavi Masa yenilendi
Ankara’da ‘Alo 153 Mavi Masa’ artık ‘Başkent 153’ adıyla hizmet vermeye başladı. Büyükşehir Belediyesi mobil araçlarla mahalle mahalle dolaşarak vatandaşın ayağına giderken, yeni kurulan Birim Denetim, Cevap Denetim ve Rapor Analiz ekipleri de vatandaşlardan gelen talep ve şikayetlerin çözüme kavuşturulup kavuşturulmadığının kontrolünü sağlıyor.
04.03.2020
Kartal Belediyesi personeli son yolculuğuna uğurlandı
Geçirdiği rahatsızlık sonucu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Kartal Belediyesi personeli Veli Orakçı, Kartal Belediyesinde düzenlenen cenaze töreninin ardından gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.
04.03.2020
SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN DÜĞÜNLERDE SOSYAL MESAFE UYARISI
YAZ İLE GELEN TEHLİKE: ÇOCUKLARDA GÜNEŞ ÇARPMASI
VALİ ÜNLÜ’DEN EKOLOJİK PAZAR AÇILIŞI
RAHİM NAKLİYLE DÜNYA’YA GELEN BEBEĞİN BABASI: "AİLE OLMAK HER ZORLUĞA DEĞER"
ANKARALI SANATÇI NASRETTİN HOCA FIKRALARINDAN ÇOCUKLAR İÇİN KLİP YAPTI
TATLILARDAN KEKLERE, MİLKSHAKE’DEN LİMONATAYA KADAR BİRÇOK LEZZET ISIRGAN İLE BİRLEŞTİRİLEREK FARKLI TATLAR ORTAYA ÇIKARILDI
KENEYİ GÖRDÜĞÜNÜZ ANDA ELDİVENLE ÇIKARIN
TÜRKİYE’NİN AFRİN OPERASYONUNU ANLATAN FİLME JAPONLAR VE AMERİKALILAR TALİP
DEZENFEKTAN TAHRİBATINA KARŞI UZMANINDAN NEMLENDİRİCİ ÖNERİSİ
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABINA DİKKAT
ÇAĞRI SERTEL 60 SANİYEDE MÜZİĞİN SINIRLARINI ZORLADI
BAKAN ERSOY: “TÜRKİYE TURİZMDE BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN DAHA HAZIRLIKLI”

EN ÇOK OKUNANLAR