DOĞRU OLAN YAPILDI
Eski Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, İngiltere'nin başkenti Londra'da açık artırma ile satışa çıkarılan, İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından çizilen Fatih Sultan Mehmet'in ünlü portresini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin almasını yorumladı.

28 Haziran 2020 - 17:42:28

Çıktı Al

Yorum (0)

Kansız şunları belirtti: "İtalyan ressamı, Fatih Sultan Mehmet Han çağırmış, oğlu Cem Sultanla birlikte resmini yaptırmış. Hiç kimse bu tablo Topkapı Sarayından neden pazarlara düşmüş diye merak etmiyor. Tarih, meraklıları için oluşmamış. Bizatihi yaşanmıştır. Fatih'in sanatçılara yaptırdığı eserlerin akıbetini iyice araştırmak gerekir. Ondan sonra tahta geçenlerin bu eserleri ne yaptılar bilmek için de okumak incelemek lazım. Ama bize polemik lazım. Yine hiç kimse Kültür ve Turizm Bakanlığınca yıllardır Anadolu'dan kaçırılmış bu topraklara ait kültür varlıklarını satın almak yoluyla ya da hukuki süreçlerle yeniden ülkemize kazandırıldığını da bilmez. Ama bize polemik lazım. İyi ki İstanbul'un fethini gerçekleştirmiş büyük hakan Fatih'in birebir canlı olarak İtalyan ressam Bellini tarafından yapılmış tablosu yeniden Türkiye'ye kazandırılmış. İBB'nin yaptığı israf değildir. Bugün 6.5 milyona alman eserin yarın kaç TL edeceğini tahmin bile edemezsiniz. Bu tip eserler envantere kayıtlı hazine sayılır. Topkapı Müzesi'ndeki eserlere değer biçebilir misiniz? Hem bugün İstanbul'da semtine göre bir bilemedin iki üç daire fiyatına "ecdad"a sahip çıkmak az bir şey mi? Ama bize polemik lazım. Sahi Fatih Trabzon'u da fethetmedi mi? Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin makamında Fatih'in tablosu yok mu?" Bizce de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ecdada saygı noktasında doğru olanı yapmıştır. Yapılan iş alkışlıktır.


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
ASKON’dan Vali Ünlü’ye nezaket ziyareti
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Giresun İl Başkanı Yener Türk, göreve yeni başlayan Vali Enver Ünlü’ye nezaket ziyaretinde bulundu.
24.06.2020
Devrilen 83 ağacın yerini çınar ağaçları alıyor
Beylikdüzü Belediyesi tüm İstanbul’u etkisi altına alan yağmur ve dolu yağışları sonrası zarar gören alanlarda çalışmalara vakit kaybetmeden başladı. Fırtınada zarar gören 71 akasya ağacının yerine dayanıklı çınar ağaçları dikilirken kökünden zarar görerek sökülen ağaçlar ise serada yapılacak bakımlarla, dikime uygun hale getirilecek.
24.06.2020
Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Çankırı’ya 32 milyon TL’lik yatırım
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çankırı’ya yapılacak olan yaklaşık 32 milyon TL’lik yatırım için Çankırı Valisi, Çankırı Milletvekilleri ve il-ilçe belediye başkanlarının katılımı ile protokol imzaladı.
25.06.2020
Tarihi bina aşhaneye dönüştürüldü
Trabzon’un Ortahisar ilçesi Pazarkapı mahallesindeki tarihi tescilli binalardan Ahmet Arslan Evi’nin restorasyonu tamamlandı. Tarihi bina Ortahisar Belediyesi ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) arasında daha önce yapılan protokol kapsamında “Aşhane Karadeniz Yemek Kültürünü Yaşatma Projesi” kapsamında hizmet verecek.
25.06.2020
Umut Nayir’den kanser hastası çocuklara anlamlı destek
Beşiktaşlı futbolcu Umut Nayir, doğum gününde kendisine gelecek hediyeler yerine kanser hastası çocuklara bağış yapılmasını istedi.
24.06.2020
Borsa günü düşüşle kapattı
Borsa, günü yüzde 0,77’lik düşüşle tamamladı.
24.06.2020
SAĞLIK BAKANI KOCA: “33 GÜN SONRA İLK KEZ BİNİN ALTINDAYIZ”
EDEBİYATIN SEÇKİN KALEMİ ADALET AĞAOĞLU HAYATINI KAYBETTİ
‘AKCİĞER LAVAJI’ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER
YAZ MODASI BABETLER DİKKAT ÇEKİYOR
ŞİŞLİK HİSSİ LENFÖDEMİN (FİL HASTALIĞI) ERKEN BİR BELİRTİSİ OLABİLİR
“AĞRI KESİCİLER FITIĞI TEDAVİ ETMEZ”
MİNİ BYPASS YÖNTEMİYLE HASTASININ 6 DAMARINA BYPASS YAPTI
KREM VE LOSYONLAR GÜNEŞE ÇIKILDIĞINDA CİLDİ DAHA FAZLA YIPRATIYOR
SÜREKLİ AYNI HAREKETİ TEKRAR EDİYORSANIZ TENDON YARALANMALARINA DİKKAT
TÜRKİYE’DEN KAZAKİSTAN’A TIBBİ MALZEME YARDIMI
DEVLET OPERA VE BALESİ FESTİVAL PROGRAMINI AÇIKLADI
SİNCAN’DA KIRAATHANE BULUŞMALARI DİJİTAL ORTAMDA

EN ÇOK OKUNANLAR