Yunus Emre Enstitüsü ve Mamak Belediyesi protokol imzaladı
Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Mamak Belediyesi arasında Türkçe eğitiminin yaygınlaştırılması, kültür-sanat faaliyetlerinin yapılması, Türkoloji faaliyetlerinin desteklenmesi ile Tunus ve Cezayir’de "Tercihim Türkiye" projesi çerçevesinde Türkçe ile ilgili çalışmaların yapılması konusunda iş birliği protokolü imzalandı.

10 Haziran 2020 - 11:15:20

Çıktı Al

Yorum (0)

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Mamak Belediyesi arasında Türkçe eğitiminin yaygınlaştırılması, kültür-sanat faaliyetlerinin yapılması, Türkoloji faaliyetlerinin desteklenmesi ile Tunus ve Cezayir’de "Tercihim Türkiye" projesi çerçevesinde Türkçe ile ilgili çalışmaların yapılması konusunda iş birliği protokolü imzalandı.
Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Mamak Belediyesi arasında Türkçe eğitiminin yaygınlaştırılması, kültür-sanat faaliyetlerinin yapılması, Türkoloji faaliyetlerinin desteklenmesi ile Tunus ve Cezayir’de "Tercihim Türkiye" projesi çerçevesinde Türkçe ile ilgili çalışmaların yapılması konusunda iş birliği protokolü imzalandı. İmza töreni Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin katılımıyla gerçekleştirildi.
Çok önemli bir iş birliği protokolünü imzalamak üzere bir araya geldiklerini ifade eden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, "(Protokol kapsamında) Türkçe öğretiminin yayınlaştırılması, kültür-sanat faaliyetlerinin yapılması, Türkoloji projesinin desteklenmesi ile ilk olarak Tunus ve Cezayir’de ’Tercihim Türkçe’ projesi kapsamında faaliyetler yapılması, bilim ve Türkçe sınıflarının oluşturulması konusunda bir protokol gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.
Mamak Belediyesi’nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturuyla hareket ettiğini aktaran Köse, "Bizim için insana yaptığımız hizmet en büyük hizmet. Sanata, edebiyata, estetiğe önem veriyoruz. Binalar yapılır; ama gönüller yapmak apayrıdır. İnşallah ‘Bismillah’ diyerek başlamış oluruz" diye konuştu.
1300 yıl önce yaşamış büyük bilge Bilge Tonyukuk’un "Bir şeyi yufka iken bükmesi kolay imiş, ince kalın olursa parçalaması zorlu imiş" sözlerini hatırlatan Köse, birlik ve beraberliğin öneminden bahsetti.
Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ise, protokol üzerinde kısa sürede anlaştıklarını belirterek, “Anlaşmaların temelinde esas olan niyettir. Niyetiniz ne ise bütün davranışınıza yansıyan da o olur. Gerek belediyemiz gerek enstitümüzün temel bir niyeti var" dedi.
Salgınla birlikte dünyanın her tarafında insanın kendisiyle, yaşadığı doğayla ve diğer insanlarla sorunu olduğunun yeniden anlaşıldığını, tüm bunları çözecek yegane şeyin de Anadolu’nun kadim kültürünün en temel özelliği olan bütün canlıları kendisinin bir parçası olarak görmek olduğunu kaydeden Ateş, şunları kaydetti:
"Bu can fikrini ve düşüncesi dünyanın her tarafında götürmek ve insanlara teklif etmeliyiz. Diğer insanlar bizim rakibimiz değil, bizim refikimiz yani yol arkadaşımızdır. Bugün imzaladığımız bu anlaşma da belediyeler ile yaptığımız en kapsamlı anlaşma. Sayın başkanın bu iyi niyeti ile biz inşallah Cezayir, Fas, Tunus ardından da Filistin ve diğer ülkelere gitmek üzere kardeş okul, kardeş aile projelerinde aracı olacağız. Bu vesileyle ilk olarak okullar ve çocuklar olmak üzere kültür ve sanat alanında projelerimizi inşallah en kısa sürede hayata geçiririz."
İmza töreni, çekilen hatıra fotoğrafı ve hediye takdiminin ardından son buldu. Her iki kurumunun başkanları tarafından imzalanan protokol kapsamında; yapılacak iş birliği ve birlikte ortak yürütülecek projelerin esasları belirlenirken, ulusal ve uluslararası alanda Türkçe öğretiminin yanı sıra, Türkoloji faaliyetlerinin desteklenmesi, farklı toplum kesimlerine yönelik kültür-sanat faaliyetleri, çocuklara ve gençlere yönelik bilimsel faaliyetler ve her iki kurumun ve faaliyetlerinin tanıtılması amacıyla yürütülecek ortak programlar ve projeler hayata geçirilecek.
Ayrıca iş birliği protokolü kapsamında enstitünün merkezlerinin de bulunduğu Tunus ve Cezayir ile Mamak ilçe sınırları içinde “Tercihim Türkçe" ve "Türkoloji” projesi kapsamında “Bilim Sınıfı" projesi, "Türkçe Sınıfı" projesi ve Mamak Belediyesinin Genç Sanatçılar Kuşağı projesi ile kültür-sanat faaliyetleri alanlarında iş birliği yapılacak.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tıka basa dolu otobüsler pes dedirtti
Korona virüs salgınına karşı getirilen yolcu kısıtlamasına rağmen Avcılar-Esenyurt hattında çalışan özel halk otobüsünde sosyal mesafe kuralı bir yana, araç içerisinde ayakta duracak yer bile olmaması pes dedirtti. Polis ekipleri tarafından durdurulan araca ceza kesildi.
03.09.2020
Gölbaşı Aile Sağlık Merkezleri’nde salgına karşı tedbirler alındı
Gölbaşı Belediyesi korona virüs salgını kapsamında önlemlerine ve çalışmalarına devam ediyor.
03.09.2020
Türkiye’nin en akıllı yolunun Ana Kumanda Merkezi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı ve Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz hizmet sunacak Ankara-Niğde Otoyolu, Türkiye’nin en akıllı yolu olma özelliğini taşıyor. Yerli ve milli imkanlarla üretilen Olay Algılama Sistemi’nin otoyol üzerinde bulunan kameralara entegre edilmesiyle, otoyolda oluşan tehlikeli kaza, ve trafik gibi durumlara göre gerek operatörler gerek sürücülere uyarılar yapılacak.
03.09.2020
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Fransız dergisine tepki
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Müslümanları rencide edici karikatürler yayınlayarak, kutsallarımıza hakaret etmek, öfke ve nefreti artırmaya yönelik provokatif bir eylem olmakla birlikte, toplumsal barışa vurulan bir darbedir" dedi.
03.09.2020
Başkan Akgün, Karaevli - Tekirdağ Tarım ve Teknoloji Günleri’ne katıldı
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile Karaevli-Tekirdağ Tarım ve Teknoloji Günleri’nin açılış töreninde bir araya gelen Başkan Dr. Hasan Akgün, katılımcılara Büyükçekmece Belediyesi’nin tarım alanında hayata geçirdiği faaliyetleri anlattı.
03.09.2020
Ankara polisi zehir tacirlerine nefes aldırmıyor
Başkent’te polis ekiplerinin son 10 günde zehir tacirlerine yönelik yaptıkları çalışmalarda yakalanan 260 şüpheliden 60’ı tutuklandı.
03.09.2020
BÖBREK KANSERİNDE İMMÜNOTERAPİLERİN ÖNEMİ
(DÜZELTME) TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
GÜMÜŞHANE’DE VATANDAŞLAR YENİ COVİD-19 TEDBİRLERİNDEN MEMNUN
MİLLİON HAİR CENTER CEO’ SU FATİH KÖSE: ’’SAÇ EKİMİNİN EN ÖNEMLİ NOKTALARI ÖN SAÇ ÇİZGİSİ VE DOĞAL GÖRÜNÜMDÜR’’
RAHAT JEANLAR, 2020 SONBAHAR KOLEKSİYONU’NDA YERİNİ ALDI
TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
AHESEN YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ
KADIN MODASINDA SEZONUN KLASİKLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
GİRESUN’DA KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KURSİYERLERİNE BAKANLIKTAN İKİ ÖDÜL
ZATÜRRE ANİ BAŞLANGIÇLI VE GENELLİKLE TEDAVİYLE HIZLA İYİLEŞEN BİR HASTALIKTIR
‘LİDYA YAZITI’ ANKARA’DA

EN ÇOK OKUNANLAR