150 milyon yıl yaşındaki yer altı sarayında turizm sezonu başladı
Dünyanın sayılı damlataşı mağaralarından birisi olan ‘Yer altındaki gizemli dünya’ ve ‘Gümüşhane’nin yer altı sarayı’ olarak nitelendirilen 150 milyon yıl yaşındaki Karaca Mağarasında Korona virüs tedbirlerinin alınmasının ardından turizm sezonu başladı.

03 Haziran 2020 - 10:45:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Dünyanın sayılı damlataşı mağaralarından birisi olan ‘Yer altındaki gizemli dünya’ ve ‘Gümüşhane’nin yer altı sarayı’ olarak nitelendirilen 150 milyon yıl yaşındaki Karaca Mağarasında Korona virüs tedbirlerinin alınmasının ardından turizm sezonu başladı.
Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırlarında yer alan ve sarkıt, dikit, damlataşı şekillerinin en yoğun, en güzel ve en görkemli örneklerine sahip olan Karaca Mağarasında Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler nedeniyle 15 Nisan’da başlaması gereken turizm sezonu normalleşme süreciyle 1 Haziran’dan itibaren başladı.k
İl Özel İdaresi şirketi marifetiyle işletilen mağarada sezon öncesinde elektrik, yürüyüş yolları ve diğer bakımların tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığının yeni tip Korona virüs hastalığı (Covid-19) salgınına karşı belirlediği kurallarla birlikte turizm sezonu başladı. Mağara girişine konuyla ilgili uyarıcı levhaları konulup dezenfektan ve sosyal mesafe uyarıcı çizgileri yerleştirilirken, maskesiz girişe müsaade edilmeyecek olan bin 500 metrekarelik mağara kapalı alanına ise aynı anda 15 kişi girebilecek.
Giriş ücretlerinin değiştirilmediği ve ziyaret süresinin de 15 dakikayla sınırlandırıldığı mağara normalleşme sürecinin ardından yeniden turizme açılırken Gümüşhane’nin yer altı sarayı olarak kabul edilen, sarkıt ve dikit oluşumlarının yoğunluğu bakımından Türkiye ve dünyanın en zengin mağaralarından birisi olarak kabul edilen Karaca Mağarasına ziyaretçiler gelmeye başladı.
Trabzon’dan mağarayı ziyarete gelen Anıl Can, salgın süreci nedeniyle sürekli gezi planını ertelediklerini ve sürecin normalleşmeye başlamasının hemen ardından planları dahilinde Karaca Mağarasına geldiklerini belirterek “Trabzon’dan geliyoruz ve ilk defa gördük burayı. İçerdeki oluşumların yoğunluğu çok güzel bir görüntü oluşturmuş. Mağaranın mitolojik bir havası var sanki” dedi.
Yaklaşık 150 milyon yıllık dolomitik kireç taşlarının zengin yeraltı suları tarafından aşındırılmasıyla oluşan ve pasif karakterli bir mağara olan Karaca Mağarasındaki sarkıt ve dikitlerin 15 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilirken, yatay yönde gelişim gösteren 6 ayrı salonun birleşmesinden bir araya gelen mağaranın ılık ve nemli havasının astım hastalarına da iyi geldiği rivayet ediliyor.
Mağaranın içerisinde sarkıt, dikit, sütun, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri, perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları ve mağara gülleri yer alıyor.

Karaca Mağarası
Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde bulunan Karaca Mağarası şehir merkezine 17 kilometre mesafede, denizden bin 550 metre yükseklikte bulunuyor. Gümüşhane-Trabzon karayolunun 12. kilometresinden kuzeye ayrılan 4 kilometrelik yolu takiben mağaraya ulaşılıyor. Damlataşı oluşumları bakından oldukça zengin olan Karaca Mağarasında, damlataşları çok çeşitli renk ve şekiller arz ediyor. Mağara içerisindeki sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri ve perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları, mağara gülleri yer alıyor. Mağara yatay yönde gelişme göstermiş, elipse benzeyen dört ayrı salonun birbirine birleşmesinden meydana gelmiş. Bu salonlardan ikisi çatlak sistemlerinden sızan suların oluşturulduğu duvar damlataşları ile ikiye bölünmüş ve salon sayısı altıya çıkmıştır. Mağaranın girişi bir insan boyu yükseklikte başlayıp içeriye doğru gidildikçe bir huni şekilde genişlemekte. Giriş noktasından en uç noktaya 150 metre uzunlukta, ortalama tavan yüksekliği 18 metre olan mağaranın toplam iç alanı yaklaşık bin 500 metrekare. Mağara havası yaz mevsiminde dışarıya göre daha serin, kışın biraz daha sıcak oluyor. Bu özellikleri ile mağara, küçük bir mikroklima alanını andırıyor.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Enerji firmaları da salgın nedeniyle YEKDEM’de ek süre istiyor
Avukat Çiğdem Şelli Dilek, “Santral kurulumlarında yaşanan gecikmelerden dolayı verilen 3 aylık süreye ilaveten Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) süresi de uzatılmalıdır” dedi.
16.04.2020
Atatürk Havalimanı’nda hastane binasının yapımına başlandı
Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı’nda yapımına başlanan bin yataklı pandemi hastanesinin tek katlı bina bölümünün inşasına başlandı. Hummalı çalışma havadan görüntülendi.
16.04.2020
Gaziosmanpaşa Belediyesi yüz koruyucu siperlik maske üretimine başladı
Gaziosmanpaşa Belediyesi Türkiye’nin korona virüs ile mücadelesine verdiği desteklere bir yenisini daha ekleyerek, sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik maske üretimine başladı. Günlük 100 adet olarak üretilecek maskelerin üretiminde 3D yazıcılar kullanılacak.
16.04.2020
Karantina günlerinde evden çalışma önerileri
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Uzmanı Psikolog Tuğçe Denizgil Evre, Covid-19 salgını nedeniyle iş yaşamı değişikliğe uğrayan çalışanlardan profesyonel yaşantısına evden devam etmek zorunda olanlar için moral ve motivasyon arttırıcı önerilerde bulundu.
16.04.2020
Sınava hazırlanan öğrenciler,online eğitim sürecinde kendi rutinlerini oluşturmalılar
Korona virüs salgını nedeniyle Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamı, MEB tarafınca geçtiğimiz günlerde ilk dönemi kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmişti. Yüksek öğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ise ÖSYM 25-26 Temmuz 2020’de yapılacağını açıklandı. Bu kapsamda okulların uzaktan eğitime geçmesiyle sınava hazırlık süreci de online ortama taşındı. Uğur Okulları Psikolojik Danışmanlık Rehberlik ve ARGE’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin, sınava hazırlık öğrencilerine tavsiyelerde bulundu. Sezgin, öğrencilerin online eğitim sürecinde kendi rutinlerini oluşturmalarının ve bilgilerinin yanında becerilerine de odaklanmalarının altının çizdi.
16.04.2020
“Covid-19 salgını bireyi yeniden tanımlayacak”
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrasında dünyanın nasıl bir şekil alacağı tartışmaları derinleşirken, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Şen ise Covid-19 salgını sonrası dijitalleşmenin daha da yoğunlaşarak uzun vadede “birey” kavramının yeniden tanımlanacağını ileri sürdü.
16.04.2020
BAKAN KOCA’DAN İĞNELİ UYARI
SON 24 SAATTE BİN 19 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
TÜRKİYE’DEN KAZAKİSTAN’A TIBBİ MALZEME YARDIMI
DEVLET OPERA VE BALESİ FESTİVAL PROGRAMINI AÇIKLADI
SİNCAN’DA KIRAATHANE BULUŞMALARI DİJİTAL ORTAMDA
BEYPAZARI’NDA TARİH VE KÜLTÜR MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNİ YENİDEN KABUL ETMEYE BAŞLADI
COVİD-19 SONRASI AKCİĞERLERDE KALICI HASAR ENDİŞESİ
“ÇOCUKLUKTAKİ ŞİDDET ASTIMA NEDEN OLABİLİR”
BAKAN KOCA: ”YENİ VAKA SAYILARINI BUGÜN UYGULADIĞIMIZ TEDBİRLERLE DÜŞÜRELİM”
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ’NİN HALK GEZİLERİ BAŞLADI
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 CAN KAYBI, BİN 16 YENİ VAKA”
KLİMALARDAKİ GİZLİ TEHLİKE

EN ÇOK OKUNANLAR