"Türkiye’de her 8 kişiden 1’inde aşırı terleme sorunu var"
Türkiye’de her 8 kişiden birinde aşırı terleme sorunu olduğu tahmin edildiğini belirten Dr. Meltem Ayran, "Normal terleme vücudun sıcak havaya, fiziksel aktiviteye, korku veya öfkeye verdiği tepkidir. Aşırı terleme ise bu sebepler yokken kişinin normalden fazla terlemesidir." dedi.

02 Haziran 2020 - 15:15:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Türkiye’de her 8 kişiden birinde aşırı terleme sorunu olduğu tahmin edildiğini belirten Dr. Meltem Ayran, "Normal terleme vücudun sıcak havaya, fiziksel aktiviteye, korku veya öfkeye verdiği tepkidir. Aşırı terleme ise bu sebepler yokken kişinin normalden fazla terlemesidir." dedi.

Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran, aşırı terleme ve tedavi yolları hakkında önemli bilgiler verdi. Aşırı terleme sorununa verilen medikal ismin ’hiperhidrozis’ olduğunu belirten Dr. Ayran, "Soğuk havalarda hatta ortada bir sebep yokken aşırı terleme görülebilir. Bazı ilaçlar ya da hastalık durumları da( hipertiroidi, menapoz..) aşırı terlemeyi tetikleyebilir. Amerika’da yüzde 5 civarında kişi bu tanıyı alırken ülkemizde yüzde 10 civarında olduğu tahmin ediliyor. Birçok kişi bu sorunu olduğu halde sağlık kurumlarına başvurmadığı için tam rakamlar bilinmemektedir." dedi.

Aşırı terleme, medikal olduğu gibi aynı zamanda sosyal ve psikolojik etkileri olduğunu kaydeden Dr. Ayran, "Birçok insan bu sorunun bir tedavisinin olduğunu halen bilmiyor ya da bu sorununu paylaşmaya çekiniyor. Toplumda çok yaygın olmasına rağmen fazla konuşulmayan aşırı terleme sorunu ile ilgili halkımızı daha çok bilgilendirmeliyiz. Normal terleme vücudun sıcak havaya, fiziksel aktiviteye, korku veya öfkeye verdiği tepkidir. Aşırı terleme ise bu sebepler yokken kişinin normalden fazla terlemesidir." ifadelerini kullandı.

Aşırı terlemenin tipleri
Dr. Meltem Ayran aşırı terlemenin tiplerini şöyle sıraladı:
"Primer hiperhidrozis: El, ayak, genital bölge, yüz, koltukaltı ve baş bölgesinde görülür. Genelde çocukluk çağında başlar. Ayrıca genelde bu kişilerin yüzde 40 oranında aile öyküsü vardır.
Sekonder (ikincil) hiperhidrozis: Tüm vücutta olabileceği gibi vücudun bir kısmında da terleme olabilir. Yetişkinlikte başlar. Bir sağlık sorunun belirtisi olabilir ya da bazı ilaçlardan sonra başlayabilir. Uyurken bile görülebilir."

Ayrıca Dr. Meltem Ayran; hipertiroidizm, kalp hastalığı, kanser, adrenal bezle ilgili sorunlar, menapoz, omirilik sinir hasarı, akciğer hastalıkları, tüberküloz vs., parkinson hastalığı, enfeksiyon hastalıkları, ilaçlar ve antidepresanların aşırı terlemeye yol açabileceğini söyledi.

Primer hiperhidrozis belirtileri
Dr. Meltem Ayran, “Aşırı terleme sorununa sahip bir kişide; “Belirgin bir sebep olmamasına karşın en az 6 aydır terleme şikâyetiniz varsa, vücudunuz her iki tarafında terleme oluyorsa, en az haftada 1 kez aşırı terleme durumu oluyorsa, günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa, kıyafet değiştirmeye sebep oluyorsa, tokalaşmak gibi aktivitelerde çekinme, yakınlaşma problemleri varsa, 25 yaşından önce başladıysa ve aile hikayesi varsa” bu kişinin primer hiperhidrozis olduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Hiperhidrozis tedavisi
Dr. Meltem Ayran, hiperhidrozis rahatsızlığı olan kişilerin tedavi için izlemesi gereken yolu şöyle açıkladı: "Doktorunuz hikayenizi aldıktan sonra yapılan muayene ve bazen de testler sonucunda primer ya da sekonder hiperhidrozis tanısını koyarak tedavinizi planlar. Toksin (botoks) uygulamaları, ortalama 9 ay boyunca etkili olur, el ve ayakta terlemelerinde toksin yanında iyontoferez (iontophoresis) önerilebilir. Cerrahi müdahale hem riskleri hem de olası yanetkileri olduğu halde halen uygulanmaktadır. Termal enerji (miradry) kullanılarak kalıcı sonuçlar elde edilebilir, cerrahiye kesin alternatif bir yöntemdir. Antikolinerjik ilaçlar kullanılabilir ama yanetkileri olacaktır. Ayrıca primer hiperhidrozisin yaşla birlikte azaldığına dair henüz bir kanıt yoktur."
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Max Kruse sakatlandı
Fenerbahçeli futbolcu Max Kruse, 25. dakikada yaşadığı sakatlık sonrası yerini 31. dakikada Miha Zajc’a bıraktı.
07.03.2020
“Bir Vahdet Çağrısı: İsmail Bey Gaspıralı Çalıştayı” başladı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yerli Düşünce Derneği (YDD) ve Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği’nce (KTKYD) düzenlenen “Bir Vahdet Çağrısı: İsmail Bey Gaspıralı Çalıştayı” başladı.
07.03.2020
Vodafone Kupası’nda seyirci rekoru
Vodafone Park’ta Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak düzenlenen Vodafone Kupası’nda seyirci rekoru kırıldı. Beşiktaş ve Atletico Madrid kadın futbol takımlarının karşılaştığı maçı 32 bin kişi izledi.
07.03.2020
Süper Lig: Fenerbahçe: 1 - Denizlispor: 1 (İlk yarı)
Fenerbahçe, Süper Lig’in 25. haftasında sahasında Denizlispor’u konuk ediyor. Mücadelenin ilk yarısı 1-1’lik eşitlikle tamamlandı.
07.03.2020
Fırtınaya Antep Çelmesi!
Süper Lig'in 25. haftasında Trabzonspor deplasmanda Gaziantep FK ile 1-1 berabere kaldı.
07.03.2020
Sosyal medya fenomeni maymununu vermemek için böyle direndi
Sosyal medya fenomeni Meriç İzgi’nin vahşi hayvan statüsünde yer alan "Koko" isimli maymununa Tarım ve Orman Bakanlığı görevlilerince el konuldu. İzgi’nin maymunu görevlilere vermemek için direndiği anlar kameralara yansıdı. Maymunun görevliler tarafından alınma anını sosyal medyada yayınlayan İzgi yaşananları gözyaşlarıyla anlattı.
07.03.2020
DOĞUŞTAN KALP DAMARLARI TERS OLAN BEBEK TEDAVİ İÇİN ANKARA’YA GETİRİLDİ
SON 24 SAATTE 16 KİŞİ KORONA VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ
SON 24 SAATTE İYİLEŞEN SAYISI 2 BİN 315 OLDU.
BAKAN KOCA: “VAKA SAYILARIMIZDA AZALMA SÜRÜYOR. DİKKATLİ OLMALIYIZ. AZALMALAR YAVAŞ, ARTIŞ HIZLI GERÇEKLEŞİYOR. 1000’İ AŞAN GÜNLÜK YENİ VAKALARIMIZIN SEBEBİ, KURALLARA UYULMAMASIDIR. BUGÜNKÜ 16 CAN KAYBINA ÖNLENEBİLİR SEBEPLER YOL AÇTI. SALGINA KARŞI KAÇ KİŞİYİZ?”
"SOSYAL MEDYA BURUN ESTETİĞİ OPERASYONLARINI ARTTIRIYOR"
KLİNİK PSİKOLOĞU ALKAN; “STRESLE BAŞA ÇIKMANIN EN İYİ YÖNTEMİ BAŞKA ALANLARA YÖNELMEK”
HASRET SONA ERDİ, KARTAL’DA TİYATRO PERDELERİ AÇILDI
"SKOLYOZ, KIZ ÇOCUKLARINDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR"
BİLİM ADAMLARI, ‘DENGE BOZUKLUKLARI DÜNYA KONGRESİ’ TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ
HER YIL 2,7 MİLYON İNSANIN ZOONOTİK HASTALIKLARDAN ÖLDÜĞÜ TAHMİN EDİLİYOR
TVHB MERKEZ KONSEYİ BAŞKANI EROĞLU: “HER YIL ORTAYA ÇIKAN 5 YENİ İNSAN HASTALIĞININ 3’Ü HAYVAN ORİJİNLİDİR”
MUSİKİ MUALLİM MEKTEBİ SOHBETLERİ DOLU DİZGİN

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR