Revi'den Örs'e ÇAYKUR dersi!
AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, İP Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ün ÇAYKUR’la ilgili yaptığı açıklamalara cevap verdi. Revi, Örs'ün Çay konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını belirterek bu konuda eğitim alması gerektiğini söyledi.

31 Mayis 2020 - 12:59:45

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

AK Parti'nin her dönemde fındık ve çay üreticilerine sahip çıktığının altını çizen Başkan Revi "AK Parti iktidarları döneminde her zaman üreticilerin yanında olduk ve yine olmaya devam ediyoruz. Açıklanan fiyat ve yapmış olduğumuz desteklemelerle birlikte üreticilerimizin alın terinin emeğinin hakkını her zaman verdik" dedi. 
İP Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ün Milletvekili süresi boyunca dostlar alışverişte görsün anlayışıyla açıklamalar yaptığını belirten Revi “Sayın Örs’ün açıklamaları gerçeklikten ve ciddiyetten uzak açıklamalardır. Bir Milletvekilinin her eline tutuşturulanı ‘Dostlar Alışverişte görsün’ hesabıyla kamu kurumlarını yıpratıcı ve halkı kışkırtıcı açıklamalar yapmasını doğru bulmuyoruz. Sayın Örs’ün iddia ettiği gibi Çay’a verilen fiyat bölgedeki üreticilerimizde hayal kırıklığı yaratmadığı gibi Bakanlığımız aracılığıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yaş çay alım fiyatı her yıl olduğu gibi yıllık enflasyon oranı %10,94 olan Tüketici Fiyat endeksinin üzerinde olacak şekilde yani %12,76 gibi bir oranla enflasyonun üzerinde artış gerçekleştirilmiştir. ÇAYKUR’un organizasyonuyla çay bölgesinde yer alan STK’lar, Meslek Odaları, Ziraat Oda, Borsa ve Dernek temsilcileriyle daha önce bir araya gelerek açıklanan fiyata yakın ortak bir konsensüs sağlanmıştı. İstisnai açıklamalar olsa da üreticilerimiz tarafından yapılan fiyat artışı, makul olarak karşılanmıştır.” ifadelerini kullandı. 
 
İP Milletvekili Hüseyin Örs’ün Çay konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade eden Revi açıklamasına şöyle devam etti: “Sayın Örs bilmediği bir alanda hiç araştırma yapmaksızın doğru olmayan bilgilerle kamuoyunu yanlış yönlendiriyor. Bu konuda uzman kişiler tarafından bilgilendirme ve eğitim almalıdır. 
ÇAYKUR her dönemde olduğu gibi İktisadi Devlet Kuruluşu olarak kanun ve yönetmelikler doğrultusunda çay üreticilerine hizmet etmektedir.  Anıldığı üzere pandemi döneminin özel şartları düşünülerek dekara 600 kg olarak, ÇAYKUR tarihinin en yüksek kota miktarı açıklanmıştır. Bunun anlamı; üreticilerimizin yanında olduğumuzu özel sektöre hissettirerek alım fiyatında yapılabilecek manipülasyonların önün geçmekti. 
Ancak kontenjan olayı tamamen farklı bir durum. Malum günlük yaş çay işleme kapasitesi olan 9000 tonların üzerinde gerçekleşen çay alımları,  kontenjan uygulamasına mecbur bırakmaktadır. Eski dönemlerde olduğu gibi ya alıp imha edilecek veya bugün yapıldığı gibi kontenjan uygulaması yaparak alımlar zamana yayılacak. ÇAYKUR milli menfaatlerimiz ve kurumsal sorumluluk gereği alımları zamana yaymayı tercih ediyor.
Üreticilerimiz ıslarla satış baskısı oluşturmadan ve acele etmeden çaylarını satarlarsa kota karşılığı olan çaylarının ÇAYKUR tarafından alınacağı her daim duyuruluyor, alım ekipleri tarafından da bilgilendirmeler sürekli yapılıyor.
Maalesef üreticilerimizin bir an önce çayımızı satalım düşüncesi ve baskısı, özel sektör firmaları için bir fırsata dönüşerek alım fiyatlarının düşmesine neden olabiliyor. Şayet üreticilerimiz biraz sabreder ve acele etmezlerse özel sektör firmalarında bu kadar kısa süreler içerisinde fiyat düşüşleri yaşanmayacaktır. Kaldı ki özel sektör çay alım kampanyasının başlangıcında açıklanan fiyatla alım yapmaya başlamıştır.“


İP Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün “Üreticinin bu yıl korona yasakları nedeniyle budayamadığı çaya da alım garantisi ver! İşini ciddiyetle yap, üreticiyi özel sektöre mahkûm etme!” şeklinde kullandığı cümlenin marjinal sol örgütleri anımsatan hazır kalıp niteliğinde olduğunun altını çizen Revi “ Bir Milletvekili üslubuna yakışmayan cümleler. Devletimiz hiçbir zaman üreticilerimizi özel sektöre mahkûm etmediği gibi uyguladığı fiyatlandırmalar ile özel sektör kamu dengesini koruyarak her zaman milletimizin menfaatine adımlar atılmasını sağlamıştır. Bölgemizde yaş çay alımlarının yaklaşık yüzde 40’ı özel sektör tarafından yapılmaktadır. Özel sektörün olmadığını varsayarsak eğer satılan yaş çayın yüzde 40’ı çöpe gidecektir ya da üretilmeyecektir. Bu manada Sayın Hüseyin Örs’ün özel sektör düşmanlığı yapmasını da doğru bulmuyorum. Burada önemli olan dengeyi sağlayarak ve üreticilerimizin kar maksimizasyonunu arttırmaktır. Pandemi dönemine yapılan çaylıkların budanması konusu; tablodan da anlaşılacağı üzere geçmişte yapıldığı oranlarda 74.950 dekar alanda sorunsuz gerçekleşerek %95’in üzerinde budama yapılmıştır. Kaldı ki özel şartları düşünerek geç kalan üreticilerimizin bile budama yapıp çaylarını toplayabileceği bir zaman ve hak da tanınmış ve asla mağdur olmamaları sağlanmıştır.” şeklinde tepkisini dile getirdi.


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Artvin’de yalnız yaşayan kadın ölü bulundu
Artvin’in Şavşat ilçesinde yalnız yaşayan Miyade Çelik (68) evinde ölü olarak bulundu.
14.03.2020
Öğrenciler Korona virüsüne karşı kendi maskelerini yaptı
Artvin İbni Sina Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi peçete ve paket lastiği ile Korona virüse karşı kendi maskelerini yaptı.
14.03.2020
TFF, UEFA’ya çekincelerini aktaracak
Türkiye Futbol Federasyonu, salı günü UEFA ile yapacağı telekonferansın ardından hazırlık maçlarıyla ilgili karar verecek. A Milli Takım’ın Slovenya ve Avusturya ile oynayacağı hazırlık maçlarının iptal edilmesi gündemde.
14.03.2020
Kızılcahamam’da termal tesis dezenfekte edildi
Kızılcahamam’da hizmet veren özel bir termal tesis Korona virüsüne karşı dezenfekte edildi.
14.03.2020
Prof. Dr. Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin TÜBİTAK başarısı
Ankara’nın Keçiören ilçesi’nde eğitim ve öğretim faaliyetine devam eden Prof. Dr. Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi, TÜBİTAK 2204 Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri alanında bölge 1.’si olarak 15 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’da yapılacak olan ’TÜBİTAK Lise öğrencileri Araştırma Projesi’ Türkiye Finaline katılmaya hak kazandı.
14.03.2020
Ortahisar, Korona virüsüne karşı ilaçlanıyor
Ortahisar Belediyesi, Korona virüsüne karşı toplu yaşam alanları ile ortak kullanım alanlarında dezenfektasyon işlemlerini titizlikle sürdürüyor.
14.03.2020
DOĞUŞTAN KALP DAMARLARI TERS OLAN BEBEK TEDAVİ İÇİN ANKARA’YA GETİRİLDİ
SON 24 SAATTE 16 KİŞİ KORONA VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ
SON 24 SAATTE İYİLEŞEN SAYISI 2 BİN 315 OLDU.
BAKAN KOCA: “VAKA SAYILARIMIZDA AZALMA SÜRÜYOR. DİKKATLİ OLMALIYIZ. AZALMALAR YAVAŞ, ARTIŞ HIZLI GERÇEKLEŞİYOR. 1000’İ AŞAN GÜNLÜK YENİ VAKALARIMIZIN SEBEBİ, KURALLARA UYULMAMASIDIR. BUGÜNKÜ 16 CAN KAYBINA ÖNLENEBİLİR SEBEPLER YOL AÇTI. SALGINA KARŞI KAÇ KİŞİYİZ?”
"SOSYAL MEDYA BURUN ESTETİĞİ OPERASYONLARINI ARTTIRIYOR"
KLİNİK PSİKOLOĞU ALKAN; “STRESLE BAŞA ÇIKMANIN EN İYİ YÖNTEMİ BAŞKA ALANLARA YÖNELMEK”
HASRET SONA ERDİ, KARTAL’DA TİYATRO PERDELERİ AÇILDI
"SKOLYOZ, KIZ ÇOCUKLARINDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR"
BİLİM ADAMLARI, ‘DENGE BOZUKLUKLARI DÜNYA KONGRESİ’ TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ
HER YIL 2,7 MİLYON İNSANIN ZOONOTİK HASTALIKLARDAN ÖLDÜĞÜ TAHMİN EDİLİYOR
TVHB MERKEZ KONSEYİ BAŞKANI EROĞLU: “HER YIL ORTAYA ÇIKAN 5 YENİ İNSAN HASTALIĞININ 3’Ü HAYVAN ORİJİNLİDİR”
MUSİKİ MUALLİM MEKTEBİ SOHBETLERİ DOLU DİZGİN

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR