"Omuz ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir"
Omuz ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğini kaydeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır, "Sıkışma, fibromiyalji, kireçlenme, sinir yaralanmaları, enfeksiyonlar, boyun fıtığı, diyabet, troid hastalıkları ve bazı iç organ hastalıkları omuzda ağrıya neden olabiliyor." dedi.

30 Mayis 2020 - 14:45:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Omuz ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğini kaydeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır, "Sıkışma, fibromiyalji, kireçlenme, sinir yaralanmaları, enfeksiyonlar, boyun fıtığı, diyabet, troid hastalıkları ve bazı iç organ hastalıkları omuzda ağrıya neden olabiliyor." dedi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır, omuzlarda yaşanan ağrılar hakkında önemli bilgiler verdi. Bel, boyun ve diz ağrılarından sonra en sık görülen eklem ağrıları arasında omuz bölgesi yer aldığını kaydeden Doç. Dr. İnanır, "Sıkışma, fibromiyalji, kireçlenme, sinir yaralanmaları, enfeksiyonlar, boyun fıtığı, diyabet, troid hastalıkları ve bazı iç organ hastalıkları omuzda ağrıya neden olabiliyor. Kol yukarı kaldırıldığında bıçak saplanır tarzda bir ağrı hissediliyorsa, çaydanlık gibi mutfak malzemelerini kaldırmada zorluk yaşanıyorsa, saç tararken omuzda yanma his varsa, geceleri yön değiştirirken uyandıracak kadar kesin bir ağrı söz konuysa omuzda kas yırtılması olabilir." dedi.

Omuz ağrısı neden olur ?
Giyinirken ve soyunurken omuz hareketlerinde yaşanan kısıtlanma ve eli sırta götürmede zorlanmaya eşlik eden omuz ağrıları omuz donmasına işaret ettiğini kaydeden Doç. Dr. Ahmet İnanır, "Omuz çevresindeki kaslarda görülen sinir hasarına bağlı olarak oluşan omuz ağrılarına kas gücünde zayıflama eşlik edebilir. İç organ hastalıklarına bağlı olarak da omuz ağrısı gelişebilir. Göğüs hastalıkları, akciğer ve safra kesesi hastalıkları omuz ağrısına neden olabilir. Omuz sıkışma sendromu, kalsifik tendinit, omuzun yarı çıkıkları, omuz çevresindeki kaslara bağlı olarak gelişen zorlanma ağrıları miyofasiyal ağrı sendromu ve omuzda kireçlenme ağrılara neden olabiliyor. Boyun fıtığı omuzda ağrıya neden olabilir. Omuz ağrıları omuz ekleminin kendisinden kaynaklanabileceği gibi başka bir bölgeden omuza yansıyan ağrılar da olabilir. Omuz eklemi dışından kaynaklanan omuz ağrılarının en sık nedeni boyun fıtıklarıdır." şeklinde konuştu.

"Bazı hastalıklar omuz ağrısını tetikleyebilir"
Vücudun en karmaşık eklemi olan omzun, altı yönde hareket imkanı vermesi nedeniyle sakatlanmalara son derece açık olduğunu belirten Doç. Dr. Ahmet İnanır, özellikle 40 yaş üstü, ayakta dik duran, kolunu omuz seviyesinde ya da üzerinde tutarak çalışan kişilerde Omuz sıkışma sendromu görülebileceğini söyledi.
Kalp hastalığı, akciğer hastalığı, tüberküloz, akciğer tümörleri, şeker hastalığı, boyun hastalıkları ve kolun uzun süreli hareketsizliğinin de omuz ağrısına neden olabileceğini bildiren Doç Dr. İnanır, bu duruma donuk omuz olarak adlandırıldığını kaydetti.

Tanı ve tedavi
Omuz ağrılarında teşhis için röntgen, tomografi, MR ve ultrasonografi tetkiklerinin yeterli olduğunu söyleyen Doç Dr. İnanır, "Omuz ağrısı tedavisi nedene yönelik yapılmalıdır. Omuz ağrısını tetikleyen nedenler gözden geçirilmeli ve nedeni ortadan kaldırılmalıdır. Bu aşamada fizik tedavi uygulamaları son derece önemli yer tutar. Eklem hareket açıklığını ve kas gücünü artırmaya yönelik egzersiz uygulamaları genelde fizik tedavi uygulamaları ile beraber kullanılmaktadır Omuz kalsifik tendinitinde ESWT şok dalga tedavisi uygulanabilir. Omuz tendon yırtıklarında, artrozlarda ise PRP, CGF-CD34, karın yağından kök hücre uygulamaları, proloterapi, nöralterapi, hacamat, sülük tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Omuz kireçlenmelerinde ise omuzdan sodyum hyalurinat yapılabilir." ifadelerini kullandı.

Doç Dr. İnanır, omuz ağrılarını önlemek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
"Ağrı olan tarafın üzerine yatılmamalıdır.
Otururken kollar bir destek üzerine konulmalıdır.
Kollar sık sık omuz seviyesinden yukarıya kaldırılmamalıdır.
Ağır yük taşınmamalıdır.
Doktorun önerdiği omuz egzersizleri hassasiyetle yapılmalıdır."
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ataşehir’de kaçak yapılarla mücadele sürüyor
Ataşehir Belediyesi, ilçe sınırlarındaki ruhsatsız ve kaçak yapılarla mücadele etmeye devam ediyor.
06.03.2020
Türk dünyasının kaşif çocukları Altındağ’da buluştu
Türk dünyasının kaşif çocukları Altındağ’da buluştu. 21 farklı ülkeden ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden yüzlerce çocuğun buluşları Altındağ Belediyesi Karapürçek Kapalı Spor Salonu’nda sergilenmeye başlandı.
06.03.2020
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: “Şehitlerimizin eşleri ve annelerinin önünde saygıyla eğiliyoruz”
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Biz bu topraklarda rahat ve huzurlu yaşayalım, milletimizin birlik ve dirliği bozulmasın diye güzel ülkemiz ve bayrağımız için şehit olan tüm yiğit Mehmetçiklerimizin eşlerinin ve annelerinin önünde saygıyla eğiliyoruz. Şehit anaları ve eşleri başımızın tacıdır” dedi.
06.03.2020
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa, güne yüzde 0,14’lük düşüşle başladı.
06.03.2020
Pahalı bisiklet hırsızları kamerada
Kadıköy’de özellikle pahalı bisikletlere göz diken hırsızlar, 6 kez farklı adreslerden bisiklet çaldı. Çalınan bisikletlerden birinin 17 bin TL, birinin de 10 bin TL değerinde olduğu öğrenildi. Pahalı bisiklet hırsızları, önce güvenlik kameralarına ardından polise yakalandı. Hırsızlık anları güvenlik kameralarına yansıdı.
06.03.2020
“Komplo teorileri virüsten daha bulaşıcı”
Dünyayı kasıp kavuran “korona virüs” salgını, İstanbul Aydın Üniversitesinde düzenlenen “Korona virüs: Güncel Durum” panelinde ele alındı. Panelde konuşan Dr. Öğr. Üyesi Özer Akgül, virüsle ilgili “biyolojik silah” iddialarına atfen, “Komplo teorileri virüsten daha bulaşıcı” dedi.
06.03.2020
BAKAN KOCA’DAN İĞNELİ UYARI
SON 24 SAATTE BİN 19 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
TÜRKİYE’DEN KAZAKİSTAN’A TIBBİ MALZEME YARDIMI
DEVLET OPERA VE BALESİ FESTİVAL PROGRAMINI AÇIKLADI
SİNCAN’DA KIRAATHANE BULUŞMALARI DİJİTAL ORTAMDA
BEYPAZARI’NDA TARİH VE KÜLTÜR MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNİ YENİDEN KABUL ETMEYE BAŞLADI
COVİD-19 SONRASI AKCİĞERLERDE KALICI HASAR ENDİŞESİ
“ÇOCUKLUKTAKİ ŞİDDET ASTIMA NEDEN OLABİLİR”
BAKAN KOCA: ”YENİ VAKA SAYILARINI BUGÜN UYGULADIĞIMIZ TEDBİRLERLE DÜŞÜRELİM”
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ’NİN HALK GEZİLERİ BAŞLADI
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 CAN KAYBI, BİN 16 YENİ VAKA”
KLİMALARDAKİ GİZLİ TEHLİKE

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR