Saç ekiminde saçın yapısı ve özelliklerine dikkat
Saç ekiminde saçın yapısı ve özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğin belirten Wordplast Hair Center Sağlık Turizm Direktörü Oktay Tüney, "Saç ekimi ve etnik farklılıklar kapsamında ekim işlemi tamamen bireye özel olarak bireyin etnik kökeni, saç kalitesi ve miktarı, karakteristik özellikleri gibi pek çok ayrıntıların ekim işleminde yüksek başarılı neticelerin alınmasında önemli roller üstleniyor." dedi.

30 Mayis 2020 - 12:30:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Saç ekiminde saçın yapısı ve özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğin belirten Wordplast Hair Center Sağlık Turizm Direktörü Oktay Tüney, "Saç ekimi ve etnik farklılıklar kapsamında ekim işlemi tamamen bireye özel olarak bireyin etnik kökeni, saç kalitesi ve miktarı, karakteristik özellikleri gibi pek çok ayrıntıların ekim işleminde yüksek başarılı neticelerin alınmasında önemli roller üstleniyor." dedi.

Wordplast Hair Center Sağlık Turizm Direktörü Oktay Tüney, saç ekiminde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. Saç ekimi ve etnik farklılıklar, yapılacak işlemlerde yer alan önemli bir ayrıntı olduğunu belirten Tüney, "Saç ekimi ve etnik farklılıklar kapsamında ekim işlemi tamamen bireye özel olarak bireyin etnik kökeni, saç kalitesi ve miktarı, karakteristik özellikleri gibi pek çok ayrıntıların ekim işleminde yüksek başarılı neticelerin alınmasında önemli roller üstleniyor. Bu tedavi işleminde sürekli olarak standart ekim yapılması söz konusu değildir. Bu bakımdan bireye özel olarak ekim işleminin yapılması gerekiyor. Bununla birlikte uygun dizayn haricinde kaliteli ekim tekniğinin ve yeteri düzeyde saç köklerinin uygulanması da birey memnuniyeti açısından önem arz ediyor. Ekim yapılan yeni saç köklerinin yeniden dökülmesinde, uygulanan tekniğin kalitesi, doktorun deneyimi haricinde bireyin etnik kökeni de kayda değer oranda önem arz ediyor. Bu konuda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar neticesinde saç ekimi yaptıranların büyük bir kısımda ekilen saçların kısa süreler içerisinde dökülmesinde etnik farklılıkların söz konusu olduğu gözlemlenmiştir. Saç ekimi ve etnik farklılıklar bu doğrultuda dünya genelinde görülebilen bir durumdur." dedi.

Saçın yapısı ve özellikleri
Tüney, saçların büyüme evrelerinin toplamda 3 farklı evreden meydana geldiğini kaydederek, "Ancak bu evrelerin geçiş süresi de bireyler arasında farklılık gösterebiliyor. Saçların yapısı ise kıl, sebum bezi, erektor kası, ekrin ter bezi ve son olarak da kan damarlarından meydana geliyor. Bu öğelerin her biri bireyden bireye farklı bir işleyişe sahiptir. Saç ekimi ve etnik farklılıklar ayrıntısında örnek olarak kılın yapısı bazı etnik kökenlerde kalın olabildiği gibi bazı etnik kökenlerde ise normalden daha ince bir yapıya sahip olabiliyor. Saç kıllarının en temel özelliklerinden biri ise esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Bu kapsamda kolayca biçim alabilir ve taranabilir. Bu özelliğin temel sebebi ise saçın içerisinde yer alan korteks adındaki bir madde içeriğindeki uzun, keratin iplikçilerdir. Saç kılları özellikle ıslatıldığı takdirde uzunluk oranı ortalama olarak yüzde 30 düzeyine kadar ulaşabiliyor. Fakat, bu eylemde aşırıya kaçılması kılların kırılmasına veya köklerin tahrip olmasına neden olabiliyor. Tüy döngüsü de etnik farklılıklar üzerinden farklı süreçlerde meydana gelebilir. Bu doğrultuda bazı bireylerde bu süreç daha kısa olabilirken bazılarında normalden daha uzun süreli olabiliyor. Saç ekimi ve etnik farklılıklar bu kapsamda saçın yapısı ve özelliklerini de kapsam alına alıyor." ifadelerini kullandı.

Saçın büyüme ve dökülme evreleri
Saç ekimi ve etnik farklılıklar konusunda saçların büyüme ve dökülme evreleri de farklı etnik gruplar üzerinden farklı sürelerde meydana gelebildiğini vurgulayan Oktay Tüney, "Saç ekimi ve etnik farklılıklar fark etmeksizin tüm saç tiplerindeki teller belirli bir zaman dilimi içerisinde kendiliğinden büyür, gelişir ve son aşama olarak da yeniden dökülme süresine geçiş sağlar. Fakat bu süreç sonrasında yeniden çıkarak eski halinden daha güçlü bir yapıya sahip olabilir. Bu döngü her bireyde ortalama olarak 20 yılda bir meydana gelebilir. Ancak bazı etnik kökenlerde bu süre uzayabilir veya kısalabiliyor. Yetişkin bir bireyde ortalama olarak 100 ila 200 bin aralığında saç telleri mevcuttur. Bununla birlikte yetişkin bir bireyde günlük olarak ortalama 100 adet telin dökülmesi bilimsel ve tıbbi yönden doğal olarak karşılanıyor. Gelişim dönemi ortalama olarak 36 ay kadar devam eder. Bu dönemde teller parlaklığını devam ettirir, doğal yapısını korur ve 36 ay boyunca uzama işlemini sürdürür. Gerileme süresi ise ortalama olarak 21 günlük süreci kapsıyor. Bu süreçte saç telleri geriler, eski doğal görüntüsünü kaybeder, uzama evresi sona erer ve son olarak yeni çıkan kökler tarafından itilerek dışarı atılır. Son evre olarak da dinlenme süresi yaşar. Bu süreçte gerileme süresinde içerisine düşen saç folekülleri dinlenir. Bu süreç boyunca meydana gelen hücre bölünmesine bağlı olarak da yeni saç telleri ortaya çıkar. Bu durum bu kapsamda yaşam boyu devam eder. Saç ekimi ve etnik farklılıklar saçların dökülme evrelerinde de değer arz ediyor." şeklinde konuştu.

Saçın özellikleri
Oktay Tüney, sözlerine şöyle devam etti: "Saç ekimi ve etnik farklılıklar ayrıntısında saçın özellikleri ırka göre farklı renk tonlarına sahip olabiliyor. Saç kıllarının yapısı toplamda 4 ana grupta toplanır. Bunlar esnek yapı, nem tutma niteliği, gözeneklilik ve son olarak elektriklenmedir. Esneklik özelliği sayesinde saçlar kolayca dizayn alabilir. Doğal görünüme sahip olabilir. Saç ekimi ve etnik farklılıklar konusunda dış etkenlere karşı maksimum düzeyde dayanıklılık gösterebilir. Gözeneklilik yani diğer bir ifade ile nem tutabilme özelliği sayesinde çevresel etkenlere karşı performans gösterebilir. Kıl köklerinde yer alan gözenekleri ile nemi kusursuz bir şekilde tutabilir. Bu doğrultuda kıl ve köklerin yeteri düzeyde nemlenmesini sağlayabilir. Elektriklenme özelliği tüm saç tiplerinde görülebilir. Ancak bazı saç tiplerinde bu özellik minimum düzeyde olabilirken bazı tiplerde ise maksimum düzeyde olabiliyor. Elektriklenme özelliği kılların birbiriyle temas etmesi sonucunda meydana gelir. Bazı etnik kökenlerde ise bu durum dış etkenlere bağlı olarak da söz konusu olabilir. Saç ekimi ve etnik farklılıklar saçların özellikleri üzerinde de etkili bir faktördür."

Saç yapısı neden değişir?
Saç ekimi ve etnik farklılıklar saç yapısında değişmeye neden olan en temel etkenlerden biri olduğunu kaydeden Tüney, "Saçlardaki yapının değişime maruz kalmasında ayrıca pek çok öğeler de aktif bir şekilde rol alıyor. Hormonal değişimler, çevresel etkenler, karakteristik özellikler, psikolojik durum, iş ve sosyolojik ekonomik durumlar, gebelik, sağlık sorunları, kalitesiz uyku, yetersiz beslenme alışkanlıkları, kullanılan bazı ilaçlar, kimyasal içerikli şampuanlar, düzensiz bakım, kalitesiz bakım ürünleri, yaş ve cinsiyet faktörü gibi birçok etkenler sonucunda bu durum oluşabiliyor. Saç ekimi ve etnik farklılıklar ayrıntısında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de saçın yapısına bakılarak Fue tekniği üzerinden ekim işlemi gerçekleştirilmesidir." şeklinde sözlerini sonlandırdı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Soylu, Trabzon’da cenaze namazına katıldı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Berber’in babası Ali Paşa Berber’in cenaze namazına katıldı.
27.02.2020
Nihat Özdemir, Down Sendromlular Milli Takımı ile bir araya geldi
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Trisome Games 2020 hazırlıklarını Riva’da sürdüren Özel Sporcular Down Sendromlular Milli Takımı’nı ziyaret etti.
27.02.2020
NetWork’ün marka yüzü yeni sezonda Candice Swanepoel ve Lucky Blue Smith oldu
NetWork, İlkbahar/Yaz 2020 sezonu dünyaca ünlü modeller Candice Swanepoel ve Lucky Blue Smith ile açtı.
27.02.2020
Serkan Özbalta:
Keçiörengücü Teknik Direktörü Serkan Özbalta, İstanbulspor ile 0-0 berabere kaldıkları maçın ardından yaptığı açıklamada, "Bu sene inşallah ilk 6 içinde bitirmek için elimizden geleni yapacağız. Ankara şehrini, Keçiören ilçesini, taraftarımızı gururlandırabilirsek ne mutlu bize " dedi.
27.02.2020
Eyüpsultanlı çocuklardan Elazığlı kardeşlerine anlamlı destek
Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne bağlı Yeşilpınar Bilgi evi öğrencileri, Lise Giriş Sınavına (LGS) girecek öğrenciler için, konu anlatımlı test kaynak kitaplarını hazırlayıp Elazığ’a gönderdi.
27.02.2020
Taksim’de lodos hayatı olumsuz etkiliyor
Kent genelinde etkisini gösteren lodos, Taksim Meydanında vatandaşlara zor anlar yaşattı.
27.02.2020
BAKAN KOCA’DAN İĞNELİ UYARI
SON 24 SAATTE BİN 19 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
TÜRKİYE’DEN KAZAKİSTAN’A TIBBİ MALZEME YARDIMI
DEVLET OPERA VE BALESİ FESTİVAL PROGRAMINI AÇIKLADI
SİNCAN’DA KIRAATHANE BULUŞMALARI DİJİTAL ORTAMDA
BEYPAZARI’NDA TARİH VE KÜLTÜR MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNİ YENİDEN KABUL ETMEYE BAŞLADI
COVİD-19 SONRASI AKCİĞERLERDE KALICI HASAR ENDİŞESİ
“ÇOCUKLUKTAKİ ŞİDDET ASTIMA NEDEN OLABİLİR”
BAKAN KOCA: ”YENİ VAKA SAYILARINI BUGÜN UYGULADIĞIMIZ TEDBİRLERLE DÜŞÜRELİM”
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ’NİN HALK GEZİLERİ BAŞLADI
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 CAN KAYBI, BİN 16 YENİ VAKA”
KLİMALARDAKİ GİZLİ TEHLİKE

EN ÇOK OKUNANLAR