Kafkasya’dan Türkiye’ye uzanan bir Çerkes öyküsü
Ferhan Kırçiçek Aşar’ın, Kuzey Kafkasya’da Büyük Çerkes Sürgünüyle yurtlarından olan Çerkes ailelerinin Türkiye’ye uzanan öykülerini konu edinen ’Dedem ve Oğulları-Çerkes babaları’ isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

30 Mayis 2020 - 10:00:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Ferhan Kırçiçek Aşar’ın, Kuzey Kafkasya’da Büyük Çerkes Sürgünüyle yurtlarından olan Çerkes ailelerinin Türkiye’ye uzanan öykülerini konu edinen ’Dedem ve Oğulları-Çerkes babaları’ isimli kitabı raflardaki yerini aldı.
Kitabın kahramanları, Kuzey Kafkasya’da Büyük Çerkes Sürgünüyle yurtlarından olan binlerce Çerkes ailesinden yalnızca biri. Kitap, ata topraklarını bırakıp, Türkiye’de yeni bir hayat kurma mücadeleleri, geleneklerini yaşatma çabalarıyla, sürgüne zorlanan Çerkes tarihine adeta ışık tutuyor.
Sürgün zamanı Türkiye’ye gelen köklü bir Çerkes ailesine mensup olan yazar, atalarının gerçeklerle örülmüş yaşanmışlıklarını kaleme alıyor.
Hikayenin filizlenme bölgesi Kuzey Kafkasya
Yazarın büyük dedesi Hanaso dedenin 1837- 1877 yılları arasında Çerkezistan’da dünyaya gelmesi ile tarihi soy mirası da böylelikle kök salmaya başlar.
Hanaso dede, Büyük Çerkes Sürgünü döneminin sonlarına tanık olduktan sonra ailesinden birçok kişiyi bu savaş sebebiyle ata topraklarında kaybetmiştir. Hayatta kalan diğer atalarını da sürgün yolculuğu süresince salgın hastalıklara açlık ve sefalete kurban verir.
Orantısız güç kullanan Rusya’nın kazandığı haksız zafer sonrası sürgün bir neslin tanığı olarak yerleşim yurtları Türkiye’nin; daha sonra Yalova’ya bağlanacak olan Kocaeli’ne bağlı Karadere köyü olur. Soy mirasını devam ettirecek kişi olan Halil İbrahim Kırçiçek aynı zamanda yazarın baba tarafından büyük dedesidir. 1915 senesinde Kocaeli iline bağlı Yalova Çiftlikköy- Sultaniye Mahallesinde dünyaya gelir ve hikaye Halil İbrahim Kırçiçek’ten sonra vücut bulmaya başlar.
Kitapta sözü edilen karakterler Halil İbrahim dede ile başlamaktadır ve çocuklar büyüdükçe hikayelerde çoğalmaktadır. Hikaye altı erkek bir kız çocuğu ile çetin hayat şartları yaşayan bir babanın geriye kalan dört erkek çocuğu ile 1920’lerde Yalova- İstanbul arası yaşadıkları gerek kültürel gerekse sosyal hayat şartlarını konu ediniyor.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kazada hayatını kaybeden ünlü hafız ve eşi son yolculuğuna uğurlandı
Ankara’nın Polatlı ilçesinde geçirdikleri trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Kocatepe Camii eski imam hatibi hafız İsmail Coşar ve eşi Sevim Coşar son yolculuklarına uğurlandı.
05.03.2020
Giresun OSB’de 2023 istihdam hedefi 5 bin kişi
Tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde en az 5 bin kişiye istihdam sağlaması hedeflenen Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) henüz 8 işletmenin faaliyette olduğu, 11 firmanın ise inşaat çalışmalarını sürdürdüğü açıklandı. Yapılan açıklamada en fazla istihdamı tekstil firması sağlarken, bunu gıda sektörünün takip ettiği bilgisi verildi.
05.03.2020
Ekonomi Şubat ayını rekorlarla kapattı
Medya Takip Merkezi (MTM), Şubat ayında öne çıkan ekonomi başlıklarını belirledi. Rapora göre, dolar kuru ve ihracat ekonomi gündemini meşgul ederken, son 7 yılın rekorunu kıran altın fiyatı ise en çok konuşulan konuların başında geldi.
05.03.2020
Başkan Hançerli: “Bakanımızla kat artışı ve düşük faizli kredi modellerini görüştüm”
Avcılar’da düzenlenen “Deprem Gerçeği ve Avcılar” panelinde konuşan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, “İstanbul’da deprem acil eylem planını ilk güncelleyen belediyelerdeniz. Yaklaşık 6 aydır İBB Meclisi İmar Komisyonu İmar Plan Notu değişikliği talebimizi bekletiyor. Ankara’da bakanımızla kat artışı ve düşük faizli kredi modellerini görüştüm” dedi.
05.03.2020
Dezenfektanlarda talep artışı
Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüs nedeniyle maske ve eldivene olan talebin artması yanı sıra dezenfektanlara da talebi arttırdı.
05.03.2020
Fenerbahçe, Belözoğlu ve Demirel ile çalıştı
Süper Lig’de oynayacağı Denizlispor maçı hazırlıklarını sürdüren Fenerbahçe’de takımı Kaptan Emre Belözoğlu ve Volkan Demirel çalıştırdı.
05.03.2020
SÜREKLİ AYNI HAREKETİ TEKRAR EDİYORSANIZ TENDON YARALANMALARINA DİKKAT
BAKAN KOCA’DAN İĞNELİ UYARI
SON 24 SAATTE BİN 19 KİŞİYE KORONA VİRÜS TANISI KONULDU
TÜRKİYE’DEN KAZAKİSTAN’A TIBBİ MALZEME YARDIMI
DEVLET OPERA VE BALESİ FESTİVAL PROGRAMINI AÇIKLADI
SİNCAN’DA KIRAATHANE BULUŞMALARI DİJİTAL ORTAMDA
BEYPAZARI’NDA TARİH VE KÜLTÜR MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNİ YENİDEN KABUL ETMEYE BAŞLADI
COVİD-19 SONRASI AKCİĞERLERDE KALICI HASAR ENDİŞESİ
“ÇOCUKLUKTAKİ ŞİDDET ASTIMA NEDEN OLABİLİR”
BAKAN KOCA: ”YENİ VAKA SAYILARINI BUGÜN UYGULADIĞIMIZ TEDBİRLERLE DÜŞÜRELİM”
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ’NİN HALK GEZİLERİ BAŞLADI
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 CAN KAYBI, BİN 16 YENİ VAKA”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR