ÇAYKUR'a kota tepkisi!
Trabzon Ortahisar Ziraat odası başkanı Mustafa Bekar yaptığı açıklamadan çay alımlarında uygulanan kotaya gösterdi. Çaykur tarafından kota ilan edilmesinin ardından özel sektördeki çay firmalarının fiyatı aşağı çektiğini belirten Bekar kota uygulamasının kaldırılmasını istedi.

30 Mayis 2020 - 00:05:18

Çıktı Al

Yorum (0)

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar'ın yaptığı açıklama şu şekilde; 

Çay üreticisi çiftçilerimiz,  kg başına verilen fiyat açıklamasından sonra,çay bahçelerindeki çalışmalarına büyük bir özveri ile başlamıştı. Fiyat 3.27 tl (üç lira 27 kuruş)açıklanmıştı.Çay üreticimiz bu fiyattan çok da memnun gözükmüyordu. Ancak ülkede salgın haline gelen ve büyük bir tehlike oluşturmaya başlayan Koronavirüs nedeniyle, görülmeyen bir düşmanla ülke savaş haline girmişti. Tüm ülkede olduğu gibi çay üreten çiftçilerimiz,bu durum karşısında,eh ne yapalım Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin diyerek,Allah bereket versin dedi ve çay bahçesine girdi. Bir taraftan virüsle mücadele ve korunma, diğer taraftan geçim için ekmek parası derdi ile dertlenip, yollara düştü.

ÇAYKUR'un kota açıklaması üreticiyi üzdü!

Bu ahval üzere biz de ziraat odası olarak, Çiftçiletimizden farklı düşünmedik,aynı duygularla hareket ettik. Verilen çay fiyatı çiftçimizi çok ta memnun etmese bile,serbest piyasada da, 3.27 tl nın üzerinde bir fiyatla, çay üreticisi çiftçimiz de, bir kısım çayınıda özel sektöre satarak bundan da bu şekilde istifade eder diye düşündük. Ancak bu böyle olmadı. Çaykurdan alel acele yapılan açıklamada kontenjanın üzerinde çay alındığını ve kontenjan uygulamasına gidileceğini açıklaması, çay üreticimizin Leh’ine beklediğimiz durumu maalesef aleyhine çevirdi. Bu durumlarda zamanlamayı iyi yaparak açıklama  yapılmalıydı. Bu böyle olmadı...

Kota özel sektörü sevindirdi
Yapılan açıklamaların sonunda, Özel sektör hemen devletin verdiği 3.27 tl nin de altında bir fiyat olan 2.70 tl den çay alacağını açıkladı. Bizler özel sektörümüze asla karşı değiliz,olmamızda düşünülemez.Bu ülkede elbette özel sektör olmalıdır. Özel sektör bu ülkenin ekenomik lokomotifidir.Burada önemli olan devlet kurumlarımızın, bu durumlarda açıklamalarını yaparken,üreticimizin,çiftçimizin aleyhine gelişebilecek pozisyonları yaratacak açıklamalardan kaçınılmalarıdır..


Devlet çay üreticisinin işini kolaylaştıracak ve onu olumsuzluğa itecek açıklamaları yapmadan,birilerinin kucağına düşürmeyecek pozisyonları yaratmalıdır. Devletimiz,üreticimizin geçimini sağlamak için,kırk kanaat yaptığı işin sonunda eğer ürettiğini malettiği bir fiyatın,maliyetinin üzerinde bir fiyatla satıp emeğinin ve alın terinin karşılığını alamadığı zamanda, o bahçeye de girmez,o işide yapmaz.Daha doğrusu yapamaz...

Tarım olmazsa olmaz!
Devletimiz tarafından, Fındık’ta, bir kaç yıl ortaya konulan, fındık üreticisi çiftçilerimizin lehine tezahür eden uygulamaların, aynı şekilde kararlılıkla, çay üreticilerimizin lehine olan girişimleri ve politikaları da sürekli olarak uygulamaya koymalı ve devam ettirmelidir. Dünyada, bu koronavirüs belâsından sonra, ülkelerin ve insanların bir numaralı ihtiyaçları olan, gıda üretimi için, tarıma ne kadar ihtiyaç olduğunu bir kez daha müşahade ettik.
Tarım çiftçisi, üreticisi, yetiştiricisi olmazsa insanlar aç kalır...
Unutmayalımki;Tarım ihmal edildiğinde, o ülke intihar ediyor demektir..


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tarihi Kapalı Çarşı dezenfekte ve temizlik çalışması yapıldı
Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle kapatılan tarihi Kapalı Çarşı’da temizlik ve hijyen çalışması gerçekleştirildi. Vatandaşların alışveriş yapabilmesi için Fatih Belediyesi ekiplerince hazır hale getirilen Kapalı Çarşı’nın, 1 Haziran Pazartesi günü açılacağı duyuruldu.
30.05.2020
Trabzon’da pandemi sonrası turizm sezonu değerlendirildi
Türkiye genelinde 1 Haziran tarihinde Korona virüs pandemi süreci sonrasında başlayacak olan turizm sezonu öncesi sektör temsilcileri ile Trabzon Valiliği’nde bir turizm değerlendirme toplantısı yapıldı.
30.05.2020
İstanbul’un fethinin 567. yılı Eyüpsultan’da coşkuyla kutlandı
Türk ve dünya tarihinde çağ açan ve çağ kapatan İstanbul’un fethinin 567. yılı Eyüpsultan’da coşkuyla kutlandı.
30.05.2020
İstanbul’da bir ilçede nikah sonrası takı ve tebrikleşme yasaklandı
Esenyurt Belediyesi, 1 Haziran’da yeniden açılacak olan Nikah Sarayı’nda, korona virüs tedbirleri kapsamında düzenlemeler yaptı. Salonların kapasitesi yüzde 25’e düşürüldü. Takı töreni ve tebrikleşme yapılmayacak. Gelin-damat ile şahitler ve nikah memuru 3 ayrı masada olacak.
30.05.2020
Kıyı Emniyeti ve UZMAR’dan işbirliği
UZMAR Tersanesi’nin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için inşa edeceği iki adet RAstar 3200W serisi acil müdahale ve refakat römorkörü için imza töreni gerçekleştirildi.
30.05.2020
İlk uçuş Ankara
Korona virüs nedeniyle uçuşlarını durduran Türk Hava Yolları (THY) seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından ilk uçuşunu 1 Haziran’da yapacak. Türk Hava Yolları ilk uçuşunu saat 10.00’da İstanbul’dan Ankara’ya yapacak.
30.05.2020
GİRESUN FINDIĞIN ANAVATANI VE KİRAZIN BAŞKENTİ
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 23 CAN KAYBI, BİN 3 YENİ VAKA”
BAKAN ERSOY’DAN AYASOFYA PAYLAŞIMI
PANDEMİ DÖNEMİNDE DİYET YAPMAYIN
KENT KONSEYİ KÜLTÜR VE SANATIN BAŞKENTİ İÇİN ÇALIŞIYOR
"K VİTAMİNİ REDDİYLE ÇOCUĞUNUZU TEHLİKEYE ATMAYIN"
YERLİ SOLUNUM CİHAZLARI KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR ŞEHİR HASTANESİ’NDE KULLANILMAYA BAŞLANACAK
BAKAN KOCA: ”TÜRKİYE DÜNYADA SAĞLIK STATÜSÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ SÜRECİNİN MERKEZİNDE YER ALACAKTIR”
YURT DIŞI TÜRKLER ÖĞRETMEN AKADEMİSİ DİJİTAL TANITIM PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
FERYATLARI YÜREK YAKAN BABA O ANLARI ANLATTI
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’NIN DSÖ AVRUPA BÖLGE DİREKTÖRÜ DR. HANS KLUGE İLE GÖRÜŞMESİ BAŞLADI.
GİRESUN İL GENEL MECLİSİNDEN TURİZM İNCELEMESİ

EN ÇOK OKUNANLAR