Coşkun Çetin: “Dünyada Korona virüs sürecinde online işlemler ve mobilite pik yaptı”
Webmaster platformu R10.net’in Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Çetin, korona virüs sürecinde firmaların zorunlu olarak online satışa yöneldiğini; ancak bu yönelmede firmaların hem hazırlıksız hem de kriz yönetimlerinin olmaması nedeniyle müşterilerine ulaşamadıklarını açıkladı.

29 Mayis 2020 - 12:15:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Webmaster platformu R10.net’in Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Çetin, korona virüs sürecinde firmaların zorunlu olarak online satışa yöneldiğini; ancak bu yönelmede firmaların hem hazırlıksız hem de kriz yönetimlerinin olmaması nedeniyle müşterilerine ulaşamadıklarını açıkladı.

“Pek çok firma online satışa yöneldi ancak başarılı olamadı”
Coşkun Çetin, ticaret yapmak isteyen firmaların fiziki ortam haricinde ticaretlerine devam edebilmeleri için internet üzerinden iş yapmalarının ve hedefledikleri kitleye ulaşabilmenin büyük bir önem arz ettiğini vurguladı. Medya sektörü gibi artık ticaret sektörünün de tamamen online ortama yöneleceğinin altını çizen Çetin, “Korona virüsü süreci bize gösterdi ki, online altyapısını güçlü tutan firmalar bu süreci başarıyla tamamlıyorlar. Hem mevcut müşterilerini ellerinde tutmaya hem de yeni müşteriler kazanmaya devam ediyorlar. Online altyapısı olmayan firmalar ise mevcut müşterilerini kaptırdılar. Yeni dünya düzeni bilişim üzerine kurulu online bir düzendir. Buna uyum sağlayamayan firmalar ne yazık ki ayakta kalamayacaklar” dedi.

Gelecek internette
Coşkun Çetin açıklamalarına şöyle devam etti; "Korona virüsünün hızlı bir şekilde yayılmasının ardından, ülke olarak evde kalmanın ve sosyal mesafeyi korumanın önemini anladık. Bu süreçte tartışmasız tüm hayatımız internet oldu. Sadece sosyal medya hesaplarımızı değil, online alışveriş yapabildiğimiz web sitelerini ve uygulamaları da daha yoğun olarak kullanmaya başladık ve birçok siparişimiz kargoların yetiştirilememesinden dolayı iptal edildi. Bu krizi yönetemediklerinin en büyük göstergesiydi; firmalar ellerinde olmayan ya da stokları yetersiz olan ürünleri de pazarlıyor. Oysa ki kriz yönetimi, insanların temel ihtiyaçlarını en doğru kanallar ile onlara ulaştırmayı amaçlar. Bunda başarılı olamayan firmalar hakkında birçok şikayet oluşurken, bazı firmalar ise direk olarak sitelerine belli uyarılar ekleyip bu süreçte hizmet veremeyeceklerini açıkladılar. Türkiye’nin en büyük firmaları ise çalışmalarına hız kesmeden devam ederek, mobilya ürünlerini veya araba satın alacakların dahi, kapısına kadar aldıkları ürünleri 48 saat içerisinde teslim edebilen bir zincire sahip oldular. Tüm dünyada Korona virüs sebebiyle online işlemler ve mobilite pik yaptı.”

Coşkun Çetin için korona virüs süreci
Korona virüsü sürecinde devletin almış olduğu kararları ekibiyle birlikte harfiyen uyguladıklarını söyleyen Coşkun Çetin, Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüş olduğu R10.net ve Megatrhost.com firmaları için de aynı kuralları uygulayarak, evde hizmet vermeye başladıklarını belirtti. Üstelik evde geçirilen zamanda, sitelerinin hitlerinin 3’e katlandığını belirterek, webmasterların ve evden çalışmak isteyen insanların aktif olarak R10.net üzerinden hizmetlerini başka insanlara ulaştırmaya çalıştıklarını ifade etti. Türkiye’nin en büyük firmalarının R10.net’e üye olmak için e-mail gönderdiklerini ve bireysel ya da ticari amaçla kullandıkları sitelerinin, uygulamalarının tüm ihtiyaçlarını R10.net’te bulunan webmasterlar üzerinden çözümlediklerini açıkladı.

Üyelik işlemleri kolaylaştı
Çetin, korona sürecinde üyelik sistemini değiştirerek, üye olmak isteyenlerin daha kolay bir şekilde siteye dahil olmalarını sağladıklarını da açıkladı. Çetin son olarak da "R10.net bilindiği üzere davetiye sistemi ile çalışan ve üyelerinin birbirleri ile network oluşturmasını amaçlayan bir platform olarak 2005 yılında hayata geçti. 2013 yılında tüm hisseleri ve hakları tarafımca satın alınarak, yeni bir anlayış ile bu platformu yönetmeye başladık. Yönetim sürecimizin şu an 7. yılı içerisinde olmamıza rağmen, biz kriz yönetimi anlamında geçmiş yıllarda karşılaştığımız tüm sorunları test ederek, hizmet kesintisi olmadan üyelerimizin ve üye olmayanların da siteye rahatlıkla ulaşarak, bilgi edinmelerini sağladık. Bu süreçte hit oranlarımızda ciddi artış olurken, sunucularımızı en verimli hale getirerek, kesinti ve veri kaybı olmadan, her gün yaklaşık 500 bin kişinin aktif olarak sitemizi kullanmaya devam etmesini sağladık. Elbette bu süreçte bize gelen bazı talepler de çoğalmaya başladı. En büyük ve en fazla şikâyet aldığımız konu davetiyeli üyelik sistemiydi. Bunu değiştirerek hem mail aracılığı ile ve hem de başvuru formu üzerinden, üye olmak isteyenlerin kendilerini tanıtarak üyelik işlemini yapmalarını sağladık. Bunun için ekibimize yeni dahil ettiğimiz kişiler, gelen başvuruları titizlikle inceleyerek ve başvuruda bulunan kişi ya da firmaları araştırarak, başvurularını onayladılar" diyerek sözlerini tamamladı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Fabrika, okul, AVM ve restoranlarda sosyal mesafe ile doluluk sensörlerle yönetilecek
COVID-19 salgını sonrasında tüm dünya yeni şartlara uyum sağlamaya çalışırken, sosyal mesafe kuralı, bir lokasyondaki kişi sayısı, ortamın sıcaklık, hava kalitesi vb toplum sağlığı için büyük önem taşıyor. Salgınla mücadele için geliştirilen sensör temelli teknolojik çözümler, toplu kullanıma açık alanlarda sosyal mesafe kuralını denetleyip, ihlal edenleri anlık olarak uyaracak.
21.05.2020
KTÜ eski rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Avrasya Üniversitesi’nin akademisyen kadrosuna katıldı
Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) başhekimlik, dekanlık ve 2004-2012 yılları arasında rektörlük görevi yapan ve geçtiğimiz Mart ayı içerisinde görev süresini tamamlayarak ayrılan Prof. Dr. İbrahim Özen, Avrasya Üniversitesi’nde yeni görevine başladı.
21.05.2020
Kale Kilit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Semih Teker, elektronik güvenlik sistemleri alanındaki bireysel ve ticari ürün gamını müşterilerinin beğenisine sunduklarını dile getirerek “Koronavirüs etkilerinin azalmaya başlamasından sonra yılın son çeyreğinde sektörün toparlanmaya başlayacağını ümit ediyoruz. Bu doğrultuda gayrimenkul ve turizm projelerinde teması minimuma indiren elektronik güvenlik sistemleri talebinde bir artış trendi bekliyoruz” dedi.
21.05.2020
AŞTİ’de yaşlıların yolculuğu başladı
65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilme izni verilmesinin ardından Ankara’da da izin alan yaşlılar ve refakatçileri, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesine (AŞTİ) gelmeye başladı.
21.05.2020
Fenerbahçe’de hazırlıklar sürüyor
Fenerbahçe’de tüm takıma yapılan korona virüs testlerinin negatif çıkmasının ardından çalışmalara start verilirken, sarı-lacivertliler hazırlıklarını bugün de sürdürdü.
21.05.2020
Keçiörengücü’nde 2. testler yapıldı
TFF 1. Lig ekiplerinden Keçiörengücü’nde ikinci korona virüs testi yapıldı. Akşam çıkacak test sonuçlarının ardından idman programı belli olacak.
21.05.2020
SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN DÜĞÜNLERDE SOSYAL MESAFE UYARISI
YAZ İLE GELEN TEHLİKE: ÇOCUKLARDA GÜNEŞ ÇARPMASI
VALİ ÜNLÜ’DEN EKOLOJİK PAZAR AÇILIŞI
RAHİM NAKLİYLE DÜNYA’YA GELEN BEBEĞİN BABASI: "AİLE OLMAK HER ZORLUĞA DEĞER"
ANKARALI SANATÇI NASRETTİN HOCA FIKRALARINDAN ÇOCUKLAR İÇİN KLİP YAPTI
TATLILARDAN KEKLERE, MİLKSHAKE’DEN LİMONATAYA KADAR BİRÇOK LEZZET ISIRGAN İLE BİRLEŞTİRİLEREK FARKLI TATLAR ORTAYA ÇIKARILDI
KENEYİ GÖRDÜĞÜNÜZ ANDA ELDİVENLE ÇIKARIN
TÜRKİYE’NİN AFRİN OPERASYONUNU ANLATAN FİLME JAPONLAR VE AMERİKALILAR TALİP
DEZENFEKTAN TAHRİBATINA KARŞI UZMANINDAN NEMLENDİRİCİ ÖNERİSİ
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABINA DİKKAT
ÇAĞRI SERTEL 60 SANİYEDE MÜZİĞİN SINIRLARINI ZORLADI
BAKAN ERSOY: “TÜRKİYE TURİZMDE BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN DAHA HAZIRLIKLI”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR