“Korana virüse karşı 35 farklı hayvan üzerinde araştırma yapıldı
Korana virüs pandemisinin yayılmasında hayvanların rolü ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Serkan Sayıner, 35 farklı hayvan üzerinde yapılan araştırmaya göre, hayvanların yaşam refahını bozacak önlemler alınmasını gerektirecek bir durumun olmadığını kaydetti.

27 Mayis 2020 - 12:45:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Korana virüs pandemisinin yayılmasında hayvanların rolü ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Serkan Sayıner, 35 farklı hayvan üzerinde yapılan araştırmaya göre, hayvanların yaşam refahını bozacak önlemler alınmasını gerektirecek bir durumun olmadığını kaydetti.
Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün hayvanlar aracılığıyla da yayılma durumu araştırılırken, Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi Tanı Laboratuvarı şefi Dr. Öğretim Üyesi Serkan Sayıner’den konuyla alakalı bir açıklama geldi. Hayvanlarda virüsün ara konakçılarının belirlenmesine yönelik çalışmaların arttığını, bu anlamda yapılan bir çalışmada, 35 farklı hayvan türünde virüse karşı savunma proteinleri (antikorlar) arandığını anlatan Dr. Sayıner, bunun için günümüzde en yaygın kullanılan ve güvenilir metotlardan biri olarak kabul edilen ELISA tekniği ile yapılan araştırmada elde edilen sonuçlara göre bu hayvan türlerinin olası ara konakçı olamayacağı kanısına varıldığını ifade etti.
"Evcil hayvanlardan korkulacak bir durum yok"
Sayıner, açıklamasına şöyle devam etti: “Farklı çalışmalarda da farklı hipotezler ve sonuçlar öne sürüldü. Özellikle evcil hayvanlarımız köpek ve kedilerde tespit edilen SARS-CoV-2’ler ilk başlarda endişeye neden oldu. Sonradan bu hayvanların enfekte insanlar ile yakın temas içinde olduğu tespit edildi. Son bilimsel çalışma verileri ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) son açıklamalarına göre hayvanlarımızın yaşam refahını bozacak önlemler almamızı gerektirecek bir durum olmadığı bildirildi. Hayvanlardaki korona virüslerin evrimini yönlendiren mekanizmaların tam olarak anlaşılması SARS-CoV-2’nin ortaya çıkışını, yayılmasını ve evrimini daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, veteriner hekimlerin de bu çalışmalara katkı koymasını gerekli görüyorum.”
“Veteriner hekimler birçok salgına karşı mücadele ediyor”
Salgın hastalıklarla mücadelede veteriner hekimliği mesleğinin her zaman gündeminde olduğunu dile getiren Sayıner, "Gerek saha tecrübesi gerekse laboratuvar tecrübesi anlamında eşsiz bir bilgi birikimi ve beceriye sahibiz. Bunun örneklerini geçmiş yıllarda ülkemizde de yaşadık. Birçok salgına karşı başarılı mücadele gösterdik ve eradikasyonlar programları uyguladık. Tam olarak aydınlatılmamasına rağmen zoonotik kökeni olduğu düşünülen SARS-Cov-2’nin yayılmasında hayvanların rolü büyük ölçüde bir soru işareti oluşturmaktadır. Veteriner hekimler olarak yıllardır birçok türde farklı tip korona virüs kaynaklı enfeksiyonlar ile mücadele ediyoruz. Son yaşanan SARS-CoV-2 kaynaklı pandemi mesleğimizin önemini bir kez daha gösterdi" dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Dilşat Erdil, detoks etkisi gösteren besinleri açıkladı
Ünlülerin detoks danışmanı ve sunucu Dilşat Erdil detoks etkisi gösteren besinleri açıkladı.
06.04.2020
Büyükşehir can dostlara mama desteğini sürdürüyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Korona virüs salgını dolayısıyla başkentte yemek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına mama desteğini aralıksız sürdürüyor. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri sadece merkezde değil ilçelerdeki barınak ve parklarda yaşayan sokak hayvanlarına, göl ve göletlerde yaşayan su kuşları ve kanatlı hayvanlara yönelik besleme ve mama desteği çalışması yapılıyor.
06.04.2020
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 356,40 lira oldu.
06.04.2020
Polis, uyuşturucu satışı yapan şahsı kıskıvrak yakaladı
İstanbul’da içerisinde uyuşturucu satışı yapan şahısların olduğu araç, polis tarafından takibe alındı. Şahıslar, yaşanan kovalamaca ile polis tarafından kıskıvrak yakalandı. Daha önce farklı işyerlerinde hırsızlık yaptığı tespit edilen bir kişi ile araçta beraberinde bulunan iki kişi yakalanırken, araçtan kaçan diğer şahsı arama çalışmaları sürüyor.
06.04.2020
“Alacak sigortası düzenlemesi KOBİ’lere merhem olacak”
Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, alacak sigortası talebinde bulunan işletmelerin vadeli satışlardan elde ettiği cirosuna göre alıcı başına 750 bin liraya kadar teminat limitine sahip olabileceğini belirtti.
06.04.2020
Prof. Dr. Erdöl’den korona virüsten ölen sağlık çalışanları için şehitlik talebi
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, yeni tip korona virüse karşı vatandaşların hayatını kurtarmak için çalışırken can veren sağlık çalışanlarının şehit, tedavi sonrası kalıcı hasarı olan çalışanların ise gazi sayılmaları gerektiğini belirtti.
06.04.2020
BÖBREK KANSERİNDE İMMÜNOTERAPİLERİN ÖNEMİ
(DÜZELTME) TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
GÜMÜŞHANE’DE VATANDAŞLAR YENİ COVİD-19 TEDBİRLERİNDEN MEMNUN
MİLLİON HAİR CENTER CEO’ SU FATİH KÖSE: ’’SAÇ EKİMİNİN EN ÖNEMLİ NOKTALARI ÖN SAÇ ÇİZGİSİ VE DOĞAL GÖRÜNÜMDÜR’’
RAHAT JEANLAR, 2020 SONBAHAR KOLEKSİYONU’NDA YERİNİ ALDI
TARİHİ YEDİKULE HİSARI RESTORE EDİLİYOR
AHESEN YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ
KADIN MODASINDA SEZONUN KLASİKLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
GİRESUN’DA KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KURSİYERLERİNE BAKANLIKTAN İKİ ÖDÜL
ZATÜRRE ANİ BAŞLANGIÇLI VE GENELLİKLE TEDAVİYLE HIZLA İYİLEŞEN BİR HASTALIKTIR
‘LİDYA YAZITI’ ANKARA’DA

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR