İDDEF, Ramazan ayında Türkiye ve Dünya’da iyiliğe dokundu
İDDEF, ’İyiliğe dokun’ temasıyla hayırseverlerin bağışlarını Ramazan öncesinde başlayarak Ramazan ayı boyunca Türkiye ve 33 ülkedeki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

22 Mayis 2020 - 16:45:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
İDDEF, ’İyiliğe dokun’ temasıyla hayırseverlerin bağışlarını Ramazan öncesinde başlayarak Ramazan ayı boyunca Türkiye ve 33 ülkedeki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) ‘İyiliğe Dokun’ sloganıyla gerçekleştirdiği 2020 Ramazan yardım faaliyetleri çerçevesinde yüz binlerce gerçek ihtiyaç sahibi ailenin yüreğine iyilikle dokundu. İDDEF, hayırseverlerin kumanya paketlerini, zekat, fitre, fidye, iftar ve bayramlık kıyafet bağışlarını Türkiye ile Afrika, Asya, Orta Doğu ve Balkanlar’daki 33 ülke 106 bölgede eğitim gören ilim talebeleri ve ihtiyaç sahiplerine teslim ettiğini açıkladı.

280 bin kişiye iftar verildi
İDDEF’ten yapılan açıklamada, "Bu yılki Ramazan çalışmaları ‘İyiliğe Dokun’ sloganı ve hayırseverlerin emanetleri yoksul kimselere teslim edilerek tamamlandı. Ramazan’ın bereketi dünyanın dört bir yanındaki muhtaç kimseler ile medreselerde hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan talebelere ulaştırıldı. Ramazan ayında koronavirüs (kovid-19) tedbirleri kapsamında yeniden planladığımız çalışmalarla ülkemize ve yılın tüm günleri sahada olan yerel görevlilerimizle hayırseverlerin zekat, fitre ve kumanya yardımları mazlum ve mağdur ülkelerdeki kardeşlerimize ulaştırarak ümmet coğrafyasına iyilik taşındı. Bu kapsamda Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle mağdur olan ihtiyaç sahibi 10 bin aileye kumanya, hijyen paketi ve alışveriş kartı yardımları ulaştırıldı. 33 ülke 106 bölgede 24 bin aileye kumanya, 280 bin kişiye iftar verildi, 36 bin kişiye ise hayırseverlerin zekat, fitre ve fidye bağışları teslim edildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da medreselerde eğitim alan talebelere, yetim ve muhtaç çocuklara bayramlık kıyafet hediye edilerek bayramın mutluluğu yaşatıldı." denildi.

Acil kriz bölgelerine ağırlık verildi
Suriye, Yemen ve Gazze gibi iç savaş ve yoksullukla mücadele edilen ülkelerde Ramazan ayı çalışmalarına ağırlık verildiği belirtilen açıklamada, "Acil kriz bölgelerinde yıl boyu devam eden yardımlar bu Ramazan da sürdürüldü ve 90 bin kişiye sıcak iftar yemeği ve kumanya yardımı dağıtıldı. Suriye İdlib’de çadır kentlerde ve inşa ettiğimiz briket evlerde Ramazan’ı geçiren mazlum ailelere sıcak yemek ikram edilirken, İç savaşla birlikte açlık ve hastalığın büyük bir krize dönüştüğü Yemen’de yıl boyu devam eden yardımlar Ramazan ayında da sürdürüldü. Engelli, mülteci ve yetim 4 bin aileye kumanya yardımı yapıldı ve iftarlık yemek ikram edildi. Abluka altındaki Gazze’de ise mazlum aileler unutulmadı; zekat ve fitreler teslim edildi. Ramazan çalışmaları Suriye, Yemen ve Gazze gibi bölgelerde büyük zorluk içinde yaşam mücadelesi veren mazlum kardeşlerimize büyük sevinç yaşattı. Batı Afrika ülkesi Gine’de ise 4 bin aileye kumanya dağıtılırken, koronavirüs nedeniyle toplu iftarlar sadece Bangladeş, Burkina Faso, Mali, Kamerun’da yapıldı. Diğer ülkelerde mazlum, mülteci ve muhtaç ailelere iftarlık sıcak yemek ikram edildi." ifadeleri kullanıldı.

159 su kuyusu açıldı, 6 kalıcı eserin temelleri atıldı
Suyun dünyanın her yerinde hayati rol oynadığı vurgulanan açıklamada, "Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde hem kişisel temizlik hem de içme suyu olarak suyun önemine bir kez daha şahit oluyoruz. Bu kapsamda yıl boyu olduğu gibi Ramazan’da da susuzluk yaşayan ve kirli suları içmek zorunda kalan kimseler için “Damlaya Damlaya Umut Olur” kampanyası kapsamında Afrika ve Asya ülkelerinde 159 su kuyusu açıldı. Nihai amacımız eğitim olarak hayırseverlerin desteğiyle Fildişi, Bangladeş, Burkina Faso ve Kenya’da 4 mescid ve 2 medresenin temelleri atılarak inşasına başlandı. Yıl boyunca İslami eğitim ve insani yardım faaliyetleriyle birlikte mescit, medrese, su kuyuları, acil yardım ve kurban gibi hizmet alanlarında projelerimizi sürdüreceğiz. Koronavirüs nedeniyle dokunmamamız gereken birçok şey varken hayırseverler Ramazan ayında gönülden iyiliğe dokundu. İhtiyaç sahiplerini sevindiren bağışçılarımıza teşekkür ederiz." denildi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yaylada mahsur kalan vatandaşların imdadına ekipler yetişti
Gümüşhane’nin merkeze bağlı Tandırlık köyünde yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan yayla yolu İl Özel İdaresi ekipleri tarafından 3 saat süren çalışmanın ardından açıldı.
25.05.2020
Mamaklı çocuklara çifte bayram
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Ramazan Bayramı dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamasında evlerinde kalan çocuklara bayram sürprizi yaparak; top, şeker ve oyuncak dağıttı.
25.05.2020
Beyoğlu’nda yaşlı adama gasp dehşetini yaşatan zanlılar adliyeye sevk edildi
Karaköy’de bayram sabahı kedilere mama vermek için sokağa çıkan yaşlı adamı gasp eren yabancı uyruklu 3 şahıs, adliyeye sevk edildi.
25.05.2020
Motosikletli Vefa Sosyal Destek ekibinden evdeki çocuklara bayram hediyesi
Korona virüs tedbirleri çerçevesinde bu yıl Ramazan Bayramı’nı evde kutlayan çocuklara, Mamak Kaymakamlığı ve Motosiklet Derneği iş birliğinde şeker ve oyuncak dağıtıldı.
25.05.2020
Sağlıkta 40 milyar dolar gelir hedefleniyor
Gelecek yıl yaklaşık 1 milyon hastanın kişisel bakım ve tedavi amaçlı Türkiye’ye geleceğini belirten Estecapelli Sağlık Turizm Direktörü Mehmet Hanifi Kutlar, geliri 8 milyar doları aşan sağlık turizminde 2023 hedefinin 5 milyon yabancı hasta ve 40 milyar dolar gelir olduğunu kaydetti.
25.05.2020
Ergin Ataman:
Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, Turkish Airlines EuroLeague’de 2019-2020 sezonunun noktalanmasının ardından değerlendirmelerde bulundu. Ataman şampiyonluk hayallerinin devam ettiğini ve pandemi sürecinin ortadan kalkmasıyla birlikte yeniden bu hedefle çalışmalara başlayacaklarını söyledi.
25.05.2020
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN COVİD-19’A KARŞI PERSONEL SERVİS ARAÇLARIYLA İLGİLİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
KAFKASYA’DAN TÜRKİYE’YE UZANAN BİR ÇERKES ÖYKÜSÜ
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE
BURUN UCU PROBLEMLERİNE DİKKAT
SALGIN DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN AKCİĞER TARAMASI YAPILDI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR