"Dünyamız değişiyor: geleneksel düşünce yapısını da değiştirme vakti"
Küresel salgın koronavirüsten ders çıkarılması gerektiğini belirten Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan, "Değişmekte olan dünyada, olumlu sonuçlara ulaşmak için geleneksel düşünce yapısını da değiştirmemiz gerekiyor." dedi.

22 Mayis 2020 - 16:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Küresel salgın koronavirüsten ders çıkarılması gerektiğini belirten Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan, "Değişmekte olan dünyada, olumlu sonuçlara ulaşmak için geleneksel düşünce yapısını da değiştirmemiz gerekiyor." dedi.

Dünyada şu anda yaşanan koronavirüs salgınından dolayı yaşanan kriz döneminde; mesajlaşma ve arama, bilgi, sosyal medya ve hatta eğlence uygulamalarının çalışmasının sürekliliğinde, telekom ağları ve veri merkezi endüstrisinin oynadığı kritik rol bir kez daha anlaşıldı. Yaşanan zorluklara rağmen, küresel veri merkezi pazarının 2020 yılı ve sonrasında dikkate değer bir büyüme göstermesi bekleniyor.
Microsoft, Amazon Web Services, Google ve Apple gibi büyük firmaların öngördüğü bu büyümeyle beraber, sermaye daha küçük pek çok veri merkezi firmasına akmaya devam edecek ve yeni nesil veri merkezlerinin pazarına yeni firmalar katılacağı belirtiliyor. Bu durumun önemli soruları da beraberinde getirdiğini belirten Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan, bu büyümenin çevre üzerindeki etkilerini açıkladı.

"Daha verimli, daha sade ve daha uygun maliyetli veri merkezlerine yönelik talep büyüyor"
2022 yılına kadar, bağlantılı cihazların sayısının yaklaşık 28,5 milyar olacağı tahmin edildiğini belirten Özcan, "Bu cihazlar ve onlarla ilişkili uygulamalar dünya genelinde veri merkezlerinin yayılmasını tetikledi. Synergy Research Group tarafından yapılan araştırmaya göre, planlama ve inşaat aşamasında bulunan 132 adet ek hiper ölçekli veri merkeziyle birlikte, veri merkezi sayısı 430’dan 562’ye çıkacak. Daha verimli, daha sade ve daha uygun maliyetli veri merkezlerine yönelik talep büyüyor. 2019 yılı eylül ayından bu yana, dünyadaki elektriğin yüzde 2’si veri merkezlerinde kullanılıyor ve veri merkezleri tüm Birleşik Krallık’ta tüketilenden daha fazla güç tüketiyor. Yüzde 2’lik bu oran, 2030’a kadar yüzde 8’e yükselecek. Küresel ölçekte, toplam sera gazı emisyonlarının yüzde 2’si veri merkezlerinden ortaya çıkıyor. Bu veri merkezlerinin dünya genelindeki elektrik talebi üzerindeki etkisi, enerji konusunda yapılan daha ayrıntılı araştırmalarla ön plana çıkıyor. Microsoft, teknoloji şirketlerinin sürdürülebilirlik konusundaki geniş kapsamlı hedeflerini yakın zamanda açıkladı. Şirket, 2030 yılına kadar karbon negatif olma taahhüdünün yanı sıra, şirketin kurulduğu yıl olan 1975’ten beri yaydığı tüm karbonu 2050 yılına kadar yok etmeyi hedefliyor." dedi.

"Şu anda karbon bazlı veya nükleer pek çok enerjinin birim fiyatından daha az"
Apple, Amazon, Google ve Vodafone gibi şirketlerin hepsinin kendilerine ait yeşil enerji ve sürdürülebilirlik hedefleri olduğunu vurgulayan Özcan, "Peki, bu tip kapsamlı hedefler belirlemek için gereken kaynaklara muhtemelen sahip olamayan binlerce veri merkezinin durumu nedir? Kendi veri merkezimizi yeşilleştirmeye dair geleneksel düşünce yapısından sıyrılıp, tüm şebekeyi yeşilleştirmeye dair daha dönüşümsel bir bakış açısını benimseyerek, veri merkezi endüstrisini uzun vadede daha sürdürülebilir hale getirebiliriz. Bu fikir ilk başta gerçek dışı ve hatta aşırı iyimser gibi görünebilir ancak bu fikrin yakın gelecekte hayata geçirilme ihtimali pek çok veri merkezi tasarımcısının ve operatörünün düşündüğünden daha yüksek. Şebeke ölçeğindeki yenilenebilir enerjinin üretim maliyeti ani şekilde düştü ve şu anda karbon bazlı veya nükleer pek çok enerjinin birim fiyatından daha az. Ulusal şebeke yenilenebilir enerjiye geçerken, bu enerji kaynağının değişken doğası şebeke sistemindeki zorlukları da beraberinde getiriyor. Şebeke istikrarsızlığı, hem enerji dağıtım şirketleri hem de onların müşterileri için olumsuz bir durum ve veri merkezi operatörleri için de doğrudan bir sorun teşkil ediyor. Muhtemel bu istikrarsızlığa bir çözüm getirmek için yardımcı kaynaklar ve altyapılar kullanılabilir. Bu muhtemel bir maliyet engelidir." ifadelerini kullandı.

Dönüşümsel düşünce yapısı
Veri merkezi operasyonlarına bağlı geniş çaplı enerji rezervleri ve altyapıları mevcut olduğunun altını çizen Özcan, "EnergyAware UPS ünitelerinin kullanımıyla, bu back-up üniteler şebekeyi beslemek için kullanılabilir. Ulusal enerji pazarları, bu hizmetlerin (frekans kontrolü, hızlı frekans yanıtı, talebe göre yanıt) tedarik edilmesine ve satın alınmasına olanak tanımak için açılıyor. Bu hizmetler, birincil yükler ve IT yükleri üzerinde sıfır etkiyle veri merkezleri tarafından sağlanıyor. Veri merkezi endüstrisi bu hizmetleri sunabilirse, bir şebekenin benimseyebileceği yenilenebilir enerji üzerindeki kota kaldırılabilir. Bu da bir veri merkezinin yenilenebilir enerjiyi benimsemesini hızlandırabilir, şebekeyi ulusal seviyede yeşillendirebilir ve kendi öncelikli elektrik kaynağı üzerindeki riski hafifletebilir. Dönüşümsel düşünce yapısı ifadesiyle kastedilen budur. Veri merkezlerinin sayısı, enerji dağıtım şirketleri tarafından sunulan şebeke hizmetleri için artırılabilir. Böylece bir kazan-kazan durumu ortaya çıkar: Şebekeyi yeşillendirmenin yanı sıra, veri merkezi operatörleri, mevcut altyapı maliyetlerini dengelemek için yeni bir gelir akışından faydalanabilir. EnergyAware UPS ünitesi, UPS ünitesinin ve bağlantılı yedek gücün kullanılmasına olanak tanıyan teknoloyi ön plana çıkararak, şebeke rezervi işlevi görmektedir. Bu ünite, veri merkezi ve şebeke arasında iki yönlü akış sağlayan, politika tanımlı bütünleşik teknolojiden istifade ediyor. Değişmekte olan dünyada, olumlu sonuçlara ulaşmak için geleneksel düşünce yapısını da değiştirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Koca: “Hasta olan kişinin maskeli olması, sağlıklı olanların maskeli olmasının gerekmediğini ama yurt dışı öyküsü olanların biri ile temasında maskeli olması gerektiğini öneriyoruz.”
Bakan Koca: “Hasta olan kişinin maskeli olması, sağlıklı olanların maskeli olmasının gerekmediğini ama yurt dışı öyküsü olanların biri ile temasında maskeli olması gerektiğini öneriyoruz.”
11.03.2020
Bakan Koca: “Okul tatili konusu önümüzdeki günlerde gündeme gelebilir, bugün gündemimize gelmedi. Bunu salgının seyri de belirler.”
Bakan Koca: “Okul tatili konusu önümüzdeki günlerde gündeme gelebilir, bugün gündemimize gelmedi. Bunu salgının seyri de belirler.”
11.03.2020
Bakan Koca: “Bir hastaya nasıl yaklaşılması gerektiğini iyi bildiğimizi düşünüyorum. Bu konuda hassasiyetle yaklaşıldığını ve detay bilgilerin mahremiyet boyutuyla verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.”
Bakan Koca: “Bir hastaya nasıl yaklaşılması gerektiğini iyi bildiğimizi düşünüyorum. Bu konuda hassasiyetle yaklaşıldığını ve detay bilgilerin mahremiyet boyutuyla verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.”
11.03.2020
Ticaret Bakanı Pekcan:
Ticaret Bakanı Pekcan: "Gıda ürünlerinde fahiş fiyatlar görüyoruz. Onlar için de gereğini yapacağız, fırsatçılara göz açtırmayacağız."
11.03.2020
Bakan Ersoy:
Bakan Ersoy: "Otellere sezon başlangıcını Nisan sonuna göre ayarlamalarını öneriyoruz."
11.03.2020
Öğretmen okulu mezunları Giresun Üniversitesi’nde bir araya geldi
Giresun Öğretmen Okulundan mezun yaklaşık 200 öğretmen Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından organize edilen toplantıda geçmiş günleri yad ettiler.
11.03.2020
GÜNEŞ ÇARPMASI HAYATI TEHDİT EDİCİ DURUMLARA KADAR VARABİLİR
PANDEMİ SÜRECİNDE OLUMSUZLUKTAN KAÇMANIN 6 YOLU
’’İYOT EKSİKLİĞİ 7’DEN 70’E CİDDİ BİR SORUN’’
BORÇKA KORONA VİRÜS’TE 2. DALGAYI DA ATLATTI
’’PROSTAT KANSERİNİN TEŞHİSİNDE PSA TESTİ ÖNEMLİ ROL OYNUYOR’’
“ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ DERGİSİ”NİN 101. SAYISI YAYIMLANDI
KORONAVİRÜS SONRASI AKCİĞERLERİ GÜÇLENDİRECEK EGZERSİZLER
DOCTORZEN CEO’SU İSMAİL ZENGİN: ’’SAÇ EKİMİ YAPTIRIRKEN PANDEMİ NEDENİYLE TEDBİR ALAN KLİNİKLER TERCİH EDİLMELİ’’
39 GÜN YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRDÜ, UYANINCA ‘KIYMALI YUMURTA’ İSTEDİ
’’KORONAVİRÜS, GIDA TAKVİYESİ KULLANIMINI ARTIRDI’’
’’ÇÜRÜK DİŞLER KALP-DAMAR HASTALIKLARINA, ROMATİZMAYA VE ÜLSERE YOL AÇABİLİR’’
TÜRKİYE VE RUSYA COVİD-19 AŞISI İÇİN ORTAK ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR

EN ÇOK OKUNANLAR