Bozulan uyku düzeni ciddi sorunlara yol açabilir
Fitoterapi ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, “Gece yatmıyor, sabah kalkmıyoruz. Sıradan gibi gözüken bu değişim aslında vücudumuzda önemli sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi.

21 Mayis 2020 - 09:00:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Fitoterapi ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, “Gece yatmıyor, sabah kalkmıyoruz. Sıradan gibi gözüken bu değişim aslında vücudumuzda önemli sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi.
Korona virüs tehdidi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında nüfusun büyük bölümünün uyku düzeni bozuldu. Bozulan uyku düzeninin ise hormonları ve metabolizmayı olumsuz etkilediğine işaret eden Dr. Buğra Buyrukçu, normale dönüş için alınması gereken tedbirleri anlattı. Fitoterapi ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, bu yıl Ramazan’ın beslenme ve uyku açısından her zamankinden farklı geçtiğini anımsattı. Korona virüs nedeniyle nüfusun büyük oranda evde olduğunu, özellikle büyük kentlerde yaşanan sokağa çıkma kısıtlamalarının günlük hayatı değiştirdiğini söyleyen Dr. Buyrukçu, “Kısacası gece yatmıyor, sabah kalkmıyoruz. Sıradan gibi gözüken bu değişim aslında vücudumuzda önemli sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi.

"Vücut için en faydalı hormonların başında gelen melatoninin"
Melatoninin, 21.00 ile 22.00 saatleri arasında salınmaya başlandığını söyleyen Dr. Buyrukçu, “Bu hormonun salınmaya başlaması için önce uykumuzun başlaması gerekiyor. Uyku başladıktan sonra melatonin vücudun metabolizmasını düzenliyor. Vücudu yavaşlatıyor, sakinleştiriyor, gece metabolizmasına geçiriyor, yağ yakma hızını arttırıyor. Bağışlığı güçlendiriyor, stresi azaltıp, yaşlanmayı geciktiriyor. Bazı kanser türlerini baskılayıcı etkisi var” diye konuştu. Buyrukçu, televizyon, bilgisayar ve telefon üçgeninde gidip gelerek uykusuz kalanlarda bu hormonun salınımının çok ciddi şekilde bozulduğuna dikkat çekti. Sadece melatoninin değil kortizol hormonunun da uykuyla direkt bağlantılı olduğunu kaydeden Buyrukçu, “Namı diğer stres hormonu da en yoğun sabah 05.00 ile 07.00 saatleri arasında salınıyor. Vücudumuz fiziksel veya duygusal bir tehdit algıladığında salınan bu hormon bu tehditlere karşı beynin harekete geçmesini sağlıyor, tansiyon ve kan şekeri seviyelerini kontrol ediyor, bağışıklığı koruyor. Dolayısıyla dengeli salınması mühim; öğlene, ikindiye kadar uyumak risk. 07.00-08.00 saatleri arasında balkona-cama çıkıp 3-4 dakika güneşe bakmamız kortizol salınımını arttırıp güne sağlıklı başlamamızı sağlar” dedi.
Melatoni ve kortizol hormonlarının zamanında salınmaması halinde hormonal sistemin ve metabolizmanın bozulacağına, tüm sistemin değişmeye, vücudun hastalıklara açık hale gelmeye başlayacağına dikkat çeken Dr. Buyrukçu, özellikle yatak odası lambaları konusunda ise şu uyarılarda bulundu:
“Vücut sisteminin eski hale gelmesi, hormonların zamanında salınması için uyku saatlerine dikkat etmek kadar yatak odalarımızda kullandığımız ışık da çok önemli. Led ve beyaz ışıklar gözümüzdeki melatonini salınımını bozuyor. Ya kırmızı ışık kullanmak veya tamamen karanlık ortamda, hatta göz bandıyla uyumak gerekiyor ki melatonin tam olarak salgılansın. Yatak odasında TV olmaması, cep telefonunu mavi ışık modunda kullanmak da dikkat edilmesi gereken ayrıntılar. Bütün bunlar eski metabolizmaya dönmemiz, aktif hale güne başlamamız, sağlıklı şekilde yaşamaya devam etmemiz için gerekli.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Freelance çalışanlar ekonomik belirsizliklere rağmen çalışma düzenlerinden memnun
Rimuut’un 32 ülkeden bağımsız profesyonellerle gerçekleştirdiği araştırmaya göre, COVID-19 salgını freelancer’ların (serbest çalışanlar) çalışma düzenlerini, gelir beklentilerini ve motivasyonunu etkiledi. Ekonomik kaygılara karşın esnek ve bağımsız çalışma yine de tercih edilmeye devam ediyor.
04.06.2020
İçişleri Bakan Yardıcısı İsmail Çataklı,
İçişleri Bakan Yardıcısı İsmail Çataklı, "Yurt içindeki terörist mevcudu ilk kez 500’ün altına düşürülmüş, terör örgütüne katılım tarihinin en düşük seviyelerine düşürülerek 2020 yılı ilk 5 ayında 16 olarak tespit edilmiştir."
04.06.2020
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı,
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "15 Nisan - 1 Ekim 2020 tarihleri arasında terör örgütünün barınma alanlarına yönelik belirlenen 264 bölgede 5 bin 981 operasyon planlanmış olup, 2 bin 39 operasyon icra edilmiştir. Bu operasyonlarda; 47 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Etkisiz hale getirilen teröristlerin 45’i ölü, 2’si sağdır."
04.06.2020
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı,
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen iç güvenlik operasyonları çerçevesinde 2020 mayıs ayında kırsal alanda 3’ü büyük, 32’si orta çaplı olmak üzere toplam 10 bin 866, şehirlerde ise 230 operasyon yapılmıştır."
04.06.2020
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı,
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Toplumun hiç bir kesiminin rendice edilmesine izin vermeyiz."
04.06.2020
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Türkiye’nin ilk dijital mezuniyet töreni
Korona virüs (COVID-19) salgını nedeniyle üniversitelerde mezuniyet törenleri düzenlenemezken Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBVÜ) İletişim Fakültesi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek dijital mezuniyet töreni yaptı.
04.06.2020
AŞI BİLİM KURULU, RUS TARAFIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE SAĞLIK ENSTİTÜLERİ BAŞKANLIĞI (TÜSEB) AŞI BİLİM KURULU, KOVİD-19 AŞISI GELİŞTİRME KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ İÇİN RUS BİLİM İNSANLARIYLA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.
GÜNEŞ ÇARPMASI HAYATI TEHDİT EDİCİ DURUMLARA KADAR VARABİLİR
PANDEMİ SÜRECİNDE OLUMSUZLUKTAN KAÇMANIN 6 YOLU
’’İYOT EKSİKLİĞİ 7’DEN 70’E CİDDİ BİR SORUN’’
BORÇKA KORONA VİRÜS’TE 2. DALGAYI DA ATLATTI
’’PROSTAT KANSERİNİN TEŞHİSİNDE PSA TESTİ ÖNEMLİ ROL OYNUYOR’’
“ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ DERGİSİ”NİN 101. SAYISI YAYIMLANDI
KORONAVİRÜS SONRASI AKCİĞERLERİ GÜÇLENDİRECEK EGZERSİZLER
DOCTORZEN CEO’SU İSMAİL ZENGİN: ’’SAÇ EKİMİ YAPTIRIRKEN PANDEMİ NEDENİYLE TEDBİR ALAN KLİNİKLER TERCİH EDİLMELİ’’
39 GÜN YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRDÜ, UYANINCA ‘KIYMALI YUMURTA’ İSTEDİ
’’KORONAVİRÜS, GIDA TAKVİYESİ KULLANIMINI ARTIRDI’’

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR