Ankara’da büyükbaş hayvanların aşılama ve küpeleme işlemleri devam ediyor
Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, Ankara’nın Polatlı ilçesinde büyükbaş hayvancılık işletmesindeki aşılama ve küpeleme işlemlerini inceledi.

03 Mayis 2020 - 17:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, Ankara’nın Polatlı ilçesinde büyükbaş hayvancılık işletmesindeki aşılama ve küpeleme işlemlerini inceledi.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ve İl Müdürü Bülent Korkmaz’ın katılımı ile Polatlı’da bir büyükbaş hayvancılık işletmesinde aşılama ve küpeleme işlemleri denetlendi. Denetimlerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İl Müdürü Bülent Korkmaz, "Korona virüs hastalığının olduğu bu süreçte de tarım ve hayvancılık faaliyetleri devam ediyor. Hayvancılık işletmelerinde bir yandan da aşılama ve küpeleme faaliyetlerini de yürütüyoruz’’ diye konuştu.
Tarım ve hayvancılık sektöründe üretimin devam ettiğini söyleyen Korkmaz, "Ülkemizde korona virüs sürecinin başlamasıyla beraber bu hastalığa karşı tarım sektöründe alınacak tedbirlere ilişkin Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla 81 il müdürlüğümüz harekete geçti. Özellikle hayvancılık alanında hayvan sağlığı hizmetleri son derece önemli bir konu’’ dedi.

“Zor koşullara rağmen veteriner hekimlerimiz köyleri, işletmeleri tek tek gezerek aşılama yaptılar”
Korona virüs salgını döneminde ilkbahar şap kampanyası ve LSD kampanyasının yeni başladığını hatırlatan Korkmaz, “Bu süreçte veteriner hekimlerimize gerekli koruyucu malzemelerle destekledik ve kampanya devam etti. Kampanyanın son günlerine yaklaşıyoruz ve büyük oranda korona virüse rağmen sahada büyük bir mücadeleyle gerekli aşılama çalışmaları yapıldı. Özellikle Ankara’da şap kampanyasında yüzde 90 civarında şuan aşılama yaptık. LCD kampanyasında da yüzde 85 civarında aşılama yapıldı. Bu 2 hastalık aslında viral hastalık olup aşılama yapılmadığı zaman gerek ette, gerek sütte yüzde 30-40 oranında verim kayıplarına yol açan, hatta bazı hayvanlarda ölüme bile yol açan tehlikeli bir hastalıktır. Zor koşullara rağmen veteriner hekimlerimiz köyleri, işletmeleri tek tek gezerek aşılama yaptılar” diye konuştu.

“Son yağışlar da Ankara’da çiftçimizin yüzünü güldürdü”
Önümüzdeki günlerde de kalan işletmelerde de aşılama yaparak ilkbahar şap kampanyasında yüzde 100 hedefine ulaşacaklarını söyleyen Korkmaz, “Ahırlarımızda şu anda işletmelere göre değişmekle beraber yüzde 70-80 civarında hayvan var. Yani şuanda hayvan varlığımız bakımından herhangi bir sıkıntı yok, et üretimi açısından herhangi bir sıkıntı yok. İşletmeler hayvanlarla dolu şuanda. Son yağışlarda Ankara’da çiftçimizin yüzünü güldürdü. Buğdaya arpaya son yağışlar olumlu bir şekilde yansıdı. Burada verimin artırılması yönünde veteriner hekimlerimiz, ziraat mühendislerimiz köylerde çalışmalara devam ediyorlar. Yine hayvancılık işletmelerinde buzağı ölümlerinin azaltılması noktasında ultrasonla takip işlemlerimiz devam ediyor’’ ifadelerini kullandı.

“Küpenin üzerinde olan numara Hayvancılık Bilgi Sistemi’ne kayıt ediliyor”
Korona virüse rağmen tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:
"Hayvancılık işletmelerinde bir yandan da aşılama ve küpeleme faaliyetlerini de yürütüyoruz. Hayvanların kayıt altına alınması da ülkemizdeki tarım ve hayvancılık faaliyetleri açısından son derece önemli. Daha önce küpeleme işlemleri ücretli olarak yapılıyordu. Ancak Nisan ayı içerisinde sayın bakanımızın talimatıyla şuan hayvanlara taktığımız küpeler ücretsiz bir şekilde uygulanmaktadır. Küpeleme işlemi ilk olarak veteriner hekimin hayvanın kulağına bir küpe takmasıyla başlıyor. Bu küpenin üzerinde olan numara Hayvancılık Bilgi Sistemi’ne kayıt ediliyor ve bilgilerden ülkemiz, ilimiz genelinde hangi hayvancılık işletmesinde kaç tane hayvan var, kaç tanesi doğum yaptı, hastalık durumları, cinsleri gibi tüm özelliklerin tamamı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takip edilmektedir.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Başkan Dursun, muhtarlarla canlı yayında görüştü
Sultangazi Belediye Başkanı Av Abdurrahman Dursun, iftar sonrası Sultangazililerle online buluştu. Başkan Dursun, kendi hesabından yaptığı canlı yayınla Malkoçoğlu Mahallesi, Yayla Mahallesi ve Yunus Emre Mahallesi muhtarlarını ağırladı. Mahalle mahalle yapılan projeleri anlatan Başkan Dursun, sorulara da yanıt verdi.
14.05.2020
Minibüse taşıma sınırının üzerinde yolcu alan sürücüye para cezası
Küçükçekmece’de, yeni tip korona virüs salgınına aykırı şekilde fazladan yolcu taşıyan minibüsün sürücüsüne para cezası verildi. Ayakta yolculuk yapan kişiler, polis tarafından indirilip, bölgeye çağrılan başka bir minibüse bindirildi.
14.05.2020
Büyükçekmece’de “Mobil Vezne” hizmeti
Büyükçekmece Belediyesi korona virüs nedeniyle sokağa çıkamayan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için “Mobil Vezne” hizmeti uygulaması başlattı.
14.05.2020
Bakan Pekcan’dan AB’ye ticari işbirliği mesajı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Tüm ülkeleri etkileyen pandemi, uluslararası işbirliğinin önemini bir kez daha gözler önüne sermiş bulunmaktadır. Ekonomik toparlanma da yine uluslararası işbirliği ile sağlanacaktır. Önümüzdeki dönemde de Türkiye ile AB ticaretini, ekonomik ilişkilerini daha da derinleştirmek üzere gayret göstermeliyiz" dedi.
14.05.2020
İstanbul’un ünlü sahiline martı akını
Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında vatandaşların evlerinden çıkmaması üzerine boş kalan İstanbul’un ünlü sahillerinden Emirgan’da martı akını yaşandı. Kaldırım üzerine konan onlarca martı renkli görüntüler oluşturdu.
14.05.2020
Yakın Doğu Koleji 2020-2021 Sınavları 13 Haziran 2020 tarihinde yapılacak
Yakın Doğu Koleji, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Burs Sıralama, Seviye Tespit ve Giriş Sınavı’nın 13 Haziran 2020 tarihinde yapılacağı duyuruldu. Sınav sonucunda öğrencilere, Dr. Suat Günsel Bursu, Tam Eğitim Bursu, Yarım Eğitim Bursu, Çeyrek Eğitim Bursu ve kayıt hakkı verilecek.
14.05.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
"KOVİD-19 PANDEMİSİ BİRÇOK YÖNÜ İLE KADINLARIN SIRTINDAKİ YÜKÜ ARTTIRDI"
ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜĞÜNE DİKKAT
ERKEN EVREDE MEME KANSERİNİ SAPTAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
"COVİD-19’A KARŞI NEFES EGZERSİZLERİ İLE KORUNABİLİRSİNİZ”
SİVİLCEYE KARŞI BUNLARA DİKKAT EDİN
THE JUNCTİON, YETENEKLİ MÜZİSYENLERİN BİRLİKTE ÜRETİM SÜRECİNİ ANLATACAK
PANDEMİ SÜRECİNDE DÜĞÜNLERDEN SİYAH-BEYAZ MANZARALAR
DOĞUŞTAN KALP DAMARLARI TERS OLAN BEBEK TEDAVİ İÇİN ANKARA’YA GETİRİLDİ
SON 24 SAATTE 16 KİŞİ KORONA VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ
SON 24 SAATTE İYİLEŞEN SAYISI 2 BİN 315 OLDU.
BAKAN KOCA: “VAKA SAYILARIMIZDA AZALMA SÜRÜYOR. DİKKATLİ OLMALIYIZ. AZALMALAR YAVAŞ, ARTIŞ HIZLI GERÇEKLEŞİYOR. 1000’İ AŞAN GÜNLÜK YENİ VAKALARIMIZIN SEBEBİ, KURALLARA UYULMAMASIDIR. BUGÜNKÜ 16 CAN KAYBINA ÖNLENEBİLİR SEBEPLER YOL AÇTI. SALGINA KARŞI KAÇ KİŞİYİZ?”

EN ÇOK OKUNANLAR