İTÜ ARI Teknokent’ten sağlık çalışanlarına 3D yazıcılarla maske desteği
İTÜ ARI Teknokent, sağlık personelinin maske ihtiyacını karşılamak için 3D yazıcı üretim bandını seferber etti. Maskelerin aralarında İstanbul, Tekirdağ, Ankara, Bursa ve Gaziantep’in yer aldığı 12 ildeki hastanelere ulaştırılmasında önemli bir rol aldı.

10 Nisan 2020 - 12:30:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
İTÜ ARI Teknokent, sağlık personelinin maske ihtiyacını karşılamak için 3D yazıcı üretim bandını seferber etti. Maskelerin aralarında İstanbul, Tekirdağ, Ankara, Bursa ve Gaziantep’in yer aldığı 12 ildeki hastanelere ulaştırılmasında önemli bir rol aldı.

Tüm Türkiye koronavirüs salgınına karşı canla başla mücadele eden sağlık personeli için seferber olmuş durumda.Birçok kurum ve kuruluş, sağlık çalışanlarının acil ihtiyaç listesinde yer alan ürünler konusunda onlara destek oluyor. Yerli ve 3D yazıcı teknolojisiyle kişiye özel ortodontik şeffaf plaklarını üreten İTÜ ARI Teknokent bünyesinde bulunan ORTHERO, sağlık çalışanlarının maske ihtiyacını karşılamak için 3D yazıcılarını ve üretim bandını seferber etti. 50 kişiyi aşan ekibi ve üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük 3D üretim merkezlerinden birine sahip kuruluş, sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu koruyucu maskeleri ücretsiz üretiyor.

’’Maskelerin yüzde 20’sini üretti’’
Konuyla ilgili konuşan ORTHERO Genel Müdürü Yonca Eldener, ’’Koronavirüs ile mücadele için üretim merkezimizi açtık ve ülkemizin bu zorlu dönemi aşması için elimizden gelen desteği veriyoruz. Türkiye’nin en büyük 3D yazıcı ile üretim kapasitesine sahip şirketlerinden biri olarak,koronavirüs ile mücadelede ihtiyaç duyulan koruyucu maskelerin deneme üretimini gerçekleştirdik. Deneme üretiminin tamamlanmasıyla birlikte üretim sürecine geçildi.İTÜ bünyesinde bugüne kadar ihtiyacı olan sağlık birimlerine gönderilen maskelerin yüzde 20’si kuruluşumuz tarafından üretildi. İTÜ ve Sağlık Bakanlığı koordineli çalışarak, koruyucu maskeleri aralarında Afyon, Ankara, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’nın yer aldığı illerdeki hastanelere ulaştırdı’’ dedi.

’’Farklı meslek grupları için de üretilecek’’
Eldener, sözlerini şöyle tamamladı: ’’Bundan sonraki süreçte koronavirüs ile mücadele sürecinde aktif olarak yer almaya ve ihtiyaçlara yönelik üretime devam edeceğiz. Öncelik sağlık çalışanları olmak üzere, farklı meslek grupları için de maske üreteceğiz’’.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
ATO’dan sağlıklı ticaret için “Koronavirüs Tedbirleri”
Ankara Ticaret Odası (ATO), 2019 Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve süreç içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan ve hızla yayılan koronavirüs tehlikesine karşı başta ATO üyeleri ve personelini korumaya yönelik bir dizi tedbiri uygulamaya koydu.
17.03.2020
UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi karşılaşmalarını korona virüs tehdidi geçene kadar askıya aldı.
UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi karşılaşmalarını korona virüs tehdidi geçene kadar askıya aldı.
17.03.2020
Tıbbiyeye öğrencilerin tamamı Çanakkale’de şehit düştü!
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, kuruluş amacı yaraları sarmak, şifa ulaştıran eller yetiştirmek olan Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane’ye 1915 yılında kaydolan tıbbiyelilerin Çanakkale’de şehit düştüklerini ve okulun bu yüzden 1921 yılında mezun veremediğini söyledi.
17.03.2020
DESMÜD Başkanı Demirtaşoğlu: “Temel gıda ürünlerinde yetersizlik söz konusu değil”
Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Genel Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, “Ülkemizde virüsün görülmesi sonrası vatandaşlarımızın marketlere giderek gıda ürünlerinden fazla fazla almalarına gerek yok çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi ihtiyacından fazla üretim yapıyor. Un, makarna gibi temel gıda ürünlerinde yetersizlik söz konusu bile değil” ifadelerini kullandı.
17.03.2020
Korona virüsü boğa güreşlerini de vurdu
Artvin’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri, ’koronavirüs’ tedbirleri kapsamında iptal edildi. İl merkezi ve ilçelerinde toplam 12 boğa güreşi organizasyonu yer alırken, bunlardan 4 tanesi iptal edildi.
17.03.2020
Trabzon'un 'Korona Virüs' hassasiyeti Türkiye'ye örnek oluyor!
Korona virüsünden en az hasarla kurtulmak İçin, ülkemizin her yerinde olduğu gibi Trabzon’da da büyük bir titizlikle bütün tedbirler alınıyor.
17.03.2020
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
"KOVİD-19 PANDEMİSİ BİRÇOK YÖNÜ İLE KADINLARIN SIRTINDAKİ YÜKÜ ARTTIRDI"
ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜĞÜNE DİKKAT
ERKEN EVREDE MEME KANSERİNİ SAPTAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
"COVİD-19’A KARŞI NEFES EGZERSİZLERİ İLE KORUNABİLİRSİNİZ”
SİVİLCEYE KARŞI BUNLARA DİKKAT EDİN
THE JUNCTİON, YETENEKLİ MÜZİSYENLERİN BİRLİKTE ÜRETİM SÜRECİNİ ANLATACAK
PANDEMİ SÜRECİNDE DÜĞÜNLERDEN SİYAH-BEYAZ MANZARALAR
DOĞUŞTAN KALP DAMARLARI TERS OLAN BEBEK TEDAVİ İÇİN ANKARA’YA GETİRİLDİ
SON 24 SAATTE 16 KİŞİ KORONA VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ
SON 24 SAATTE İYİLEŞEN SAYISI 2 BİN 315 OLDU.
BAKAN KOCA: “VAKA SAYILARIMIZDA AZALMA SÜRÜYOR. DİKKATLİ OLMALIYIZ. AZALMALAR YAVAŞ, ARTIŞ HIZLI GERÇEKLEŞİYOR. 1000’İ AŞAN GÜNLÜK YENİ VAKALARIMIZIN SEBEBİ, KURALLARA UYULMAMASIDIR. BUGÜNKÜ 16 CAN KAYBINA ÖNLENEBİLİR SEBEPLER YOL AÇTI. SALGINA KARŞI KAÇ KİŞİYİZ?”

EN ÇOK OKUNANLAR