TGDF Akademi’nin konuğu Psikolog Sadiye Akbulut oldu
Gıda tedarik zincirinin paydaşlarına yönelik eğitimler veren TGDF Akademi’nin konuğu Psikolog Sadiye Akbulut oldu. Psikolog Akbulut, koronavirüs salgını nedeniyle psikolojik olarak bilinçli hareket etme konusunda açıklamalarda bulundu.

09 Nisan 2020 - 16:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Gıda tedarik zincirinin paydaşlarına yönelik eğitimler veren TGDF Akademi’nin konuğu Psikolog Sadiye Akbulut oldu. Psikolog Akbulut, koronavirüs salgını nedeniyle psikolojik olarak bilinçli hareket etme konusunda açıklamalarda bulundu.

Gıda tedarik zincirinin paydaşlarına yönelik eğitimler veren TGDF Akademi, koronavirüs salgını nedeniyle psikolojik olarak bilinçli hareket etme konusunda sektörü bilgilendirmek üzere Psikolog Sadiye Akbulut’u konuk etti. Psikolog Akbulut, internet bağlantısı üzerinden 100’den fazla katılımcı ile düzenlenen konferansta, koronavirüs salgınının kişiler üzerindeki psikolojik etkileri değerlendirilerek gelecek hakkında öngörü ve tavsiyelerde bulunuldu.

Sento Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu ve Psikolog Sadiye Akbulut, ’’Koronavirüs ile Psikolojik Başa Çıkma’ başlıklı sunumu eşliğinde yaptığı konuşmada, salgının ülkemize geldiği hafta yaşadığımız stres ve kaygının normal söyledi. Korkunun, kendimizi korumak için gerekli mücadeleyi vermede faydalı olduğunu belirten Akbulut, bu korkunun tamamen etkisi altına girdiğimizde birtakım psikosomatik belirtilerin ortaya çıkabileceği konusunu değerlendirdi.

’’Kaygılanmamak imkansız’’
Psikolog Akbulut, sürecin ilk başlarında hepimizin uykusunda ya da iştahında belirli değişimler olduğunu belirtti. Kaygılanmamanın imkansız olduğunu vurgulayan Akbulut, bu kaygı ile etkin mücadele edildiğinde bedenin kendini toparlayacağını aktardı.

’’Her akşam saat 21.00’de cama çıkıp alkış tutmaya psikolojik olarak toplumun da ihtiyacı vardı’’
Türkiye’nin içinde bulunduğu süreci Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki basamaklara göre değerlendiren Psikolog Akbulut, toplum olarak ihtiyaçlar hiyerarşisindeki bütün basamaklara uygun aksiyonlar alındığını belirtti. Gıda stoklamak, hijyen kurallarında değişiklik yapmak gibi temel ihtiyaçlarımıza değinen Akbulut, her akşam saat 21.00’de cama çıkıp sağlık personelini alkışlayarak bir zümreye ait olma duygusuna bizim de ihtiyacımız olduğunu vurguladı.

Psikolog Akbulut sözlerine şöyle devam etti: ’’Herkes maddi ve manevi olarak bu süreçten etkilenecek. Önemli olan en az hasarla bu süreci atlatabilmek. Bunun için önce belirsizliklerinizi giderin. Eğitim, istihdam, finans gibi konularda, sizin elinizde olan kısımları gözden geçirin ve bir yıllık planlar yapın. İnsanı en çok kaygılandıran şey belirsizliktir’’.

’’Stresör ortadan kalkmış değil’’
Herkesin bu süreçle başa çıkma yönteminin farklı olduğunu ifade eden Psikolog Akbulut,’’Temelde bilinen üç çeşit başa çıkma modeli var; salgın konusunun üzerinde giden, bu konudan kaçınan ve salgın yokmuş gibi davranan’’ şeklinde konuştu.

’’Herkesin psikolojik mücadele yöntemi aynı değil’’
Evliliklerde yaşanan sorunlara değinen Psikolog Akbulut, ’’Farklı fizyolojilerin bir araya gelmesi ve farklı mücadele yöntemlerine sahip olması buna neden oluyor. Kişilerin önce kendi ihtiyaçlarını ve mücadele yöntemlerini bilmesi gerekir’’ dedi.

Psikolog Akbulut, sözlerini şöyle sonlandırdı: ’’Hepimiz bir şok evresi yaşadık. Salgın tamamen sona ermiş değil. Kişiler bu noktada kendi ihtiyaçlarını iyi belirleyerek bulundukları evliliğin, toplumun ve kurumun ihtiyaçlarını giderebilirler. Hepimizin mücadele etme kapasitesi farklı. Bunun için birbirimizi tüketmek yerine, farkında olarak faydalı olmaya çalışalım’’.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Başakşehir Belediyesi’nden online işaret dili eğitimi
Başakşehir Belediyesi, korona virüs tedbirleri kapsamında yüz yüze gerçekleştirilemeyen kişisel gelişim eğitimlerini “Evde Kal, Eğitimle Kal” sloganıyla sosyal medya üzerinden veriyor. Canlı yayın platformunda gerçekleştirilen işaret dili eğitimine Başakşehirli 50 çocuk katıldı.
01.06.2020
Taksim’de restoran ve kafeler yeni normale hazır
Taksim’de restoran ve kafeler yeni normale hazırlanmış şekilde açıldı. Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri, Çiçek Pasajı ve Nevizade’de denetimlerde bulundu. Metre ile masalar arasındaki mesafeleri ölçen ekipler, mekan sahiplerine de uyarılarda bulundu
01.06.2020
Korona virüs sürecinin ardından Trabzon Havalimanı’na uzun bir zaman sonra ilk tarifeli uçak seferi bugün gerçekleşti
Korona virüs tedbirleri kapsamında askıya alınan tarifeli uçak seferleri, seyahat kısıtlamasının kalkmasıyla birlikte bugün yeniden başladı.
01.06.2020
Ümraniye’de restoranda koronaya karşı ‘paravanlı masa’ önlemi
Korona virüs tedbirleri kapsamında geçici süreliğine faaliyetleri durdurulan kafe ve restoranlar yeniden açıldı. Korona virüse karşı üst düzey önlemlerin alındığı Ümraniye’de bir restoranda, masalara şeffaf sosyal mesafe paravanı yerleştirildi. Restorana gelen müşteriler ayrıca menü kitapçıklarına dokunmadan, telefonlarından karekodu okutarak dijital menü üzerinden siparişlerini verebiliyor.
01.06.2020
Büyükşehir’den iş yerlerine dezenfeksiyon ve maske dağıtımı
Ankara Büyükşehir Belediyesi 1 Haziran tarihinden itibaren başlayan normalleşme sürecinde açılan kafe, restoran ve lokantalara sağladığı dezenfeksiyon desteğinden sonra esnafa maske dağıtmaya başladı.
01.06.2020
Kuzey Irak’ta PKK’ya büyük darbe
Milli Savunma Bakanlığı, yapılan arama-tarama faaliyetleri kapsamında Irak kuzeyi Metina bölgesinde terör örgütü PKK’ya ait malzemelerin ele geçirildiğini bildirdi.
01.06.2020
’’ÇÜRÜK DİŞLER KALP-DAMAR HASTALIKLARINA, ROMATİZMAYA VE ÜLSERE YOL AÇABİLİR’’
KORONAVİRÜS BİLİM KURULU SAAT 17:00’DE VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE TOPLANACAK. SONRASINDA SAAT 19:00’DA SAĞLIK BAKANI DR. FAHRETTİN KOCA BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK.
TÜRKİYE VE RUSYA COVİD-19 AŞISI İÇİN ORTAK ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR
"TÜRKİYE’DE HER 8 KİŞİDEN 1’İNDE AŞIRI TERLEME SORUNU VAR"
BİÇER AİLESİ AMBULANS UÇAKLA GETİRİLİYOR
ATIK SULARDA KORONA VİRÜS TARAMASI YAPILMASI İÇİN GİRESUN’DAN NUMUNE ALINDI
’’ONLİNE DİYET VE DETOKS İLE KARANTİNA KİLOLARINA VEDA EDİN’’
’’FAZLA KİLOLARDAN KURTULMANIN HIZLI VE ETKİLİ ÇÖZÜMÜ: LİPOSUCTİON’’
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 23 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN, 827 KİŞİDE İSE COVİD-19 TESPİT EDİLDİ.
’’HER 100 KİŞİDEN 4’Ü PKU HASTASI’’
PANDEMİ SÜRECİNDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NASIL KORUNMALI
BEBEKLERİN UYKU DÜZENİNİ SAĞLAYACAK 10 ADIM

EN ÇOK OKUNANLAR