Günlük internet kullanım süresi 10 saate ulaştı
Günlük internet kullanım süresi 10 saat ile rekor seviyelere ulaşırken, bu yoğunluğa cevap verecek veri merkezleri ise 7/24 teyakkuzda.

06 Nisan 2020 - 11:15:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Günlük internet kullanım süresi 10 saat ile rekor seviyelere ulaşırken, bu yoğunluğa cevap verecek veri merkezleri ise 7/24 teyakkuzda.
Koronavirüs sebebiyle zamanımızı evde geçirdiğimiz şu günlerde internette kalma süremiz iki kat artarak 10 saate ulaşmış durumda. Bu zaman dilimi ile birlikte internet sitelerinin tıklanma sayısıda bir hayli artmış durumda. Milyonlarca insan günde binlerce siteyi ziyaret ediyor ve internet sitelerinin bu dolaşımlardaki yükünü ise perdenin arkasındaki görülmez kahraman veri merkezleri üstlenmiş durumda. Hizhosting.com genel müdürü Caner Çakı, son günlerde internet kullanımının iki kat arttığını ve alınan son verilere göre bir kullanıcının günde 10 saat internette dolaştığını açıkladı. Çakı, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde evde geçirilen zamanın teknoloji kullanımını bir hayli arttırdığını ifade ederek, "Salgın öncesi günlük internette kalma süresi ortalama 4-5 saat arasındaydı. Şu aralar bu zaman dilimi yaklaşık 9-10 saat seviyelerine çıkmış durumda. Tabiki bu durum milyonlarca kullanıcının aynı anda internet sitelerini ziyaret etmesi demektir. Kullanıcılar her ne kadar farkında olmasalarda bu trafiği düzenleyen ve akışı sağlayan bir veri merkezi bulunuyor. Veri merkezleri, internet sitelerinin kalbi olarak da düşünülebilir. Bu veri merkezleri, kullanıcıların problem yaşamamaları adına 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vererek bu yoğunluğa cevap veriyor. Sağladığı yüksek verim, hız, kalite gibi pozitif unsurların yanında altyapı ve verinin korunması da önem arz ediyor. Veri merkezleri, çok güçlü ve çok küçük binlerce sunucuya sahip. Veri merkezlerinin güvenliği, güvenilirliği ve bilgileri kuruluşlar için oldukça hayatidir. Veri merkezlerine ilişkin sıklıkla tek bir şeymiş gibi konuşsak da, aslında yönlendiriciler (router), anahtarlar, güvenlik cihazları, depolama sistemleri, sunucular, uygulama dağıtım denetleyicileri ve daha fazlasını kapsarlar. Bunlar, depolama yapmak ve bir şirketin sürekli çalışması için hayati öneme sahip en kritik sistemlerini yönetmek için BT’nin ihtiyaç duyduğu bileşenlerdir. Devlet kurumları, eğitim kurumları, telekomünikasyon şirketleri, finansal kurumlar, perakendeciler, çevrimiçi bilgi tedarikçileri ve sosyal ağ hizmetleri dahil olmak üzere veri üreten veya kullanan her kuruluş bir seviyede veri merkezlerine ihtiyaç duyar” dedi.
Veri merkezlerinin güvenliliğine de değinen Caner Çakı, “veri merkezleri, içlerinde yedek güç kaynakları, yedek veri iletişim bağlantıları, merkez içerisinde bulunan sistemlerin soğutulması için kullanılan iklimlendirme sistemleri, yangın söndürme sistemleri ve dış tehlikelere karşı güvenlik sistemlerini bulundururlar” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü bariyerlere çarparak durabildi
TEM Otoyolu Mahmutbey Gişeleri mevkiinde direksiyon hakimiyetini kaybeden otomobil sürücüsü bariyerlere çarparak durabildi. Hurda yığınına dönen otomobil içinde sıkışan sürücü ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.
10.05.2020
5 kuşak birlikte Anneler Günü
En küçük bireyi 2,5 en büyüğü ise 103 yaşında olan Eyüpsultanlı aile, Anneler Günü’nü beş kuşak birlikte kutladı. Torununun torununu gören 103 yaşındaki Medine Demir’in Anneler Günü mutluluğu dikkat çekti.
10.05.2020
Sağlık profesyonellerinin Covid-19 sürecinde güçlendirilmesi
Sağlık profesyonellerinin zorlukların üstesinden gelebilme yeteneği ve sağlık hizmeti sağlayabilme yeteneği arasındaki ilişkinin anlaşılmasının önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, kriz durumlarında yaşanan toplumsal şokun kişiler arası şiddet ve intihar risklerini potansiyel olarak arttırdığını ve kişilerin refahı ve ruh sağlığı üzerinde anında etki gösterdiğini söyledi. Prof. Dr. Terzioğlu, "Küresel düzeyde üretkenliğin kaybolması, yılların işsizlikle geçmesi, akıl sağlığı için temel risk faktörlerinden birisi ve majör depresif bozuklukların en önemli ikinci nedenidir. İyi bir çalışma ortamı, fiziksel sağlık ve akıl sağlığı açısından önemlidir” dedi.
10.05.2020
YASA DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMALARI HEMEN DURDURULMALIDIR
Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez'den, avukatlık yasası değişikliği için çağrı TRABZON Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliğinin "Avukatlık Yasasına ilişkin değişiklik gündemimizde yoktur" açıklamasından bir gün sonra Cumhurbaşkanı tarafından yasa değişikliği çağrısının yapılmasına tepki gösterdi.
10.05.2020
 80 yaşındaki Sıddıka nineye çocuklarından sürpriz kutlama
Ankara’da korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında evinden çıkamayan 80 yaşındaki Sıddıka Kartal, çocuklarının ve torunlarının Anneler Günü’nde gönderdiği çiçekleri görünce duygu dolu anlar yaşadı.
10.05.2020
Ankara Kalesi’nin minik yavrularına mama desteği
Altındağ’daki sokak hayvanlarına sevgiyle kucak açan Altındağ Belediyesi, Ankara Kalesi’ndeki kedi yavrularına da sahip çıktı. Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı’nın talimatıyla Ankara Kalesi’ndeki kedi yavrularına bakım ve mama desteği sağlandı.
10.05.2020
KORONAVİRÜS BİLİM KURULU SAAT 17:00’DE VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE TOPLANACAK. SONRASINDA SAAT 19:00’DA SAĞLIK BAKANI DR. FAHRETTİN KOCA BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK.
TÜRKİYE VE RUSYA COVİD-19 AŞISI İÇİN ORTAK ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR
"TÜRKİYE’DE HER 8 KİŞİDEN 1’İNDE AŞIRI TERLEME SORUNU VAR"
BİÇER AİLESİ AMBULANS UÇAKLA GETİRİLİYOR
ATIK SULARDA KORONA VİRÜS TARAMASI YAPILMASI İÇİN GİRESUN’DAN NUMUNE ALINDI
’’ONLİNE DİYET VE DETOKS İLE KARANTİNA KİLOLARINA VEDA EDİN’’
’’FAZLA KİLOLARDAN KURTULMANIN HIZLI VE ETKİLİ ÇÖZÜMÜ: LİPOSUCTİON’’
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 23 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN, 827 KİŞİDE İSE COVİD-19 TESPİT EDİLDİ.
’’HER 100 KİŞİDEN 4’Ü PKU HASTASI’’
PANDEMİ SÜRECİNDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NASIL KORUNMALI
BEBEKLERİN UYKU DÜZENİNİ SAĞLAYACAK 10 ADIM
BOĞAZIN İNCİSİ TAHİR PAŞA KONAĞI TASARIM SEVERLERİN UĞRAK NOKTASI OLACAK

EN ÇOK OKUNANLAR