Ruh Sağlığını korona virüs salgınından koruma yolları
Psikolog Tuğçe Denizgil Evre, korona virüs salgını ile mücadele edilen şu günlerde, bağışıklık sistemi kadar ruh sağlığını korumak gerektiğine de dikkat çekerek salgın nedeniyle oluşan panik, huzursuzluk ve kaygı durumunu yenebilme yöntemlerini anlattı.

24 Mart 2020 - 14:00:15

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Psikolog Tuğçe Denizgil Evre, korona virüs salgını ile mücadele edilen şu günlerde, bağışıklık sistemi kadar ruh sağlığını korumak gerektiğine de dikkat çekerek salgın nedeniyle oluşan panik, huzursuzluk ve kaygı durumunu yenebilme yöntemlerini anlattı.
“Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durum’ ilan etmesine neden olan 2019-nCoV Akut Solunum Yolu Hastalığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birtakım önlemler alınmasına neden olmuştur” diyen Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Uzmanı Psikolog Tuğçe Denizgil Evre, virüsün hızla yayılma olasılığını önlemek adına alınan bu önlemlerin, gerek kamuda gerekse özelde birçok iş yerinin faaliyetlerine bir süreliğine ara vermek, sosyal izolasyon çağrıları ile halkın mümkün olduğunca evlerinde kalmaya özen göstermesini sağlamak yönünde olduğunu söyledi. Alınmak zorunda kalınan bu önlemlerin toplumdaki panik ve korku havasını arttırdığına değinen Tuğçe Denizgil Evre, ülkemizde Covid-19 test sonucu pozitif olan vak’alar yanında, karantina süreci devam eden birçok insanımız da bulunduğunu ifade etti.

“Bağışıklık sistemimiz gibi ruh sağlığımızı da dengede tutmak son derece önemli”
Halkın virüs hakkında okuduklarından ya da izlediklerinden akılcı sonuçlar çıkarmaya çalışmasına rağmen etkilenmemesinin mümkün olmadığını belirten Tuğçe Denizgil Evre, toplumu olumsuz etkileyen uzun soluklu olaylar karşısında beynin çalışma şekline ilişkin şu açıklamaları yaptı: “İçinde bulunduğumuz durumda var olan tehlikeden kaçınmaya ve yaşamda kalmaya odaklı olan beynimiz bazı hormonlar salgılamaktadır. Bu hormonların bir nevi bizi hayatta tutmaya çalışan yardımcı işlevleri var diyebiliriz. Ancak salgın gibi uzun süreli ortamlarda hem bedenin hem de bilişsel işlevlerin olası bir tehdide karşı sürekli tetikte olması, bağışıklık sistemimiz yanında psikolojik sağlığımızı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu tip dönemlerde ruhsal anlamda denge içinde kalabilmek tıpkı bağışıklık sistemimizde de olduğu gibi son derece önemlidir.”

Panik duygusunu kontrol altında tutmaya yardımcı öneriler
Böylesi bulaş yönü güçlü olan salgın durumlarında “panik” duygusunun hızla yayılma gösterdiğini, insanın doğası gereği bilmediği ve öngöremediği tüm durum ve koşullarda kaygı belirtileri gösterebildiğini ifade ederek, panik duygusunu kontrol altında tutmak, kaygıları yönetebilmek için halka şu tavsiyelerde bulunan Tuğçe Denizgil Evre, “Felaket senaryolarının da sıkça yazıldığı bugünlerde kaygı bozuklukları daha da artış gösterebileceğinden güvenilir olmayan platformlardaki haberlere itibar etmeyin. Güvenilir kaynaklardan günde bir ya da iki defayı geçmemek şartı ile gündemi takip edebilirsiniz. Kaygının en önemli fiziksel belirtilerinden biri de nefes darlığıdır. Bu bağlamda kaygınız çok yoğun ise nefes egzersizleri yaparak kendinizi rahatlatabilir, kalp çarpıntınız var ise kafein tüketiminizi gözden geçirebilirsiniz. Sürekli korona virüs hakkında konuşmak, videolar izlemek size iyi gelmeyecektir. Başka şeylere odaklanmak iyi gelecektir. Örneğin, uzun zamandır okumak isteyip de bir köşeye attığınız kitabınızı okumak, film izlemek, bahçeye çıkıp çiçeklerle ilgilenmek gibi. Eğer çocuk sahibiyseniz; çocuklarınız ile kendilerinin ve çevresindekilerinin sağlığını korumak için düzenli olarak el yıkamanın önemi anlatılmalı ve onlarla da efektif eğlenceli vakit geçirebilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Ev içindeki günlük rutinlerinize mümkün olduğunca devam edin”
Gerekli tüm tedbirleri almak, kişisel hijyene dikkat etmek, gerekmedikçe evden çıkmamak ve kalabalık ortamlarda bulunmamak gibi sorumluluk bilinci yüksek davranışlarla kişilerin ev içindeki günlük rutinlerine mümkün olduğunca devam etmesi gerektiğini hatırlatan Tuğçe Denizgil Evre, bu zor zamanların dayanışma, özveri ve el birliği ile atlatılarak, aydınlık günlere varılacağına duyduğu inancı dile getirdi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Eyüpsultan’da daha hijyen okullar
Eyüpsultan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, öğrencilerin daha sağlıklı ve temiz bir ortamda eğitim-öğretim görebilmesi için çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
17.02.2020
(Özel) İstanbul’un göbeğinde yürekleri ağza getiren kaza kamerada
Mecidiyeköy’de biri park diğeri hareket halinde olan iki halk otobüsünün arasından geçmeye çalışan motosiklet sürücüsü, araçların arasında sıkıştı. Motosikletlinin otobüslerin altında kalmaktan kıl payı kurtulduğu kaza güvenlik kameralarına yansıdı.
17.02.2020
Sigara içenlerin sayısı 30 milyondan 20 milyona indi
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Özellikle son zamanlarda sigaraya karşı çıkarılan yasalar ve uygulanan cezalar kapsamında sigara içenlerin sayısı 30 milyondan 20 milyona indi” dedi.
17.02.2020
Teknoloji devinden Türk şirkete ödül
Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Zebra, Türk iş ortağı Univera’yı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki iş ortakları arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda ‘Winning Collaboration’ ödülüne layık gördü.
17.02.2020
Orhan Osmanoğlu: “Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya savaşı çıkmazdı”
Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği Abdülhamid Han Söyleşisi’ne katılan hanedan torunu Orhan Osmanoğlu, “Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya savaşı çıkmazdı” dedi.
17.02.2020
En çok Irak vatandaşları konut aldı
2020’nin ilk ayında Türkiye’de 113 bin 615 konut satılırken, uyruklarına göre bakıldığında en çok konutu Irak vatandaşlarının aldığı görüldü. Böylelikle sadece Ocak ayında Irak vatandaşlarına 739 konut satıldığı kaydedildi.
17.02.2020
KADİM SANATLAR ARTIK ONLINE
’’COVID- 19 BELİRTİLERİNDE KBB HEKİMLERİNİ İLGİLENDİREN ŞİKAYETLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKİR’’
DÜZENLİ CEVİZ TÜKETİMİNİN KADINLARIN SAĞLIĞINA VE UZUN ÖMRE ETKİSİ
’’HER YAŞ İÇİN GÜNLÜK EGZERSİZ ŞART’’
AKCİĞER KAPASİTESİ SOLUNUM EGZERSİZLERİYLE ARTTIRILIYOR
TÜRKİYE’DAN BALKAN ÜLKELERİNE COVİD-19 DESTEĞİ
KORONA VİRÜSÜN GÖZDEN BULAŞMA RİSKİNİ UNUTMAYIN!
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE EVDE SAĞLIKLI BESLENME
YAŞLI ÇİFT, ÇİN İLACIYLA TABURCU OLDU
OP. DR. ADNAN KAYA’DAN GEBELERE ’COVİD-19’ UYARISI
TIBBI ONKOLOJİ UZMANI PROF. DR. UĞUR COŞKUN:
SALGIN DÖNEMİNDE VATANDAŞLARA TELEFONLA PSİKOLOJİK DESTEK

EN ÇOK OKUNANLAR