Reklam
Trabzonspor borsada çarmıha gerildi! Borsa tuzağı...
Süper Ligin lideri ve şampiyonluğun en güçlü Adayı Trabzonspor'a borsada tuzak mı kuruluyor? Trabzonspor değerlendirme kuruluşlarına göre Şampiyonluğun en güçlü adayı olmasına rağmen maçları kazansa da borsada Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray hisselerine göre daha çok değer kaybediyor ve hak ettiği rakamları görmüyor. Trabzonspor taraftarları bu durumu Trabzonspor'a kurulan bir tuzak olarak görüyorlar....
Anasayfa  >   SPOR

23 Mart 2020 - 21:59:36

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

Şampiyonluk yolunda ilerleyen Trabzon Sporun hisse senetleri 2011 yılına bakıldığında o günki değerlerin altındadır. 

Son maçlarını başarıyla galibiyetle sonuçlamasına rağmen BİST 100 Endexinin yukarı yönlü hareketine rağmen TSPOR hisse senedi düşüş göstermektedir. Sanki bir el buna uzanmış ve yukarıya gitmesini engellemektedir. TSPOR hisse senedi 19 Şubata  kadar 9.02 seviyesine gelmiştir. Gerek Türkiye'deki şehit olayları ve uluslararası Corona endişesiyle düşen endexten elbette etkinlemiştir fakat bu etkilenme diğer hisse senetlerine ve Endexin yukarı yönlü hareketine bakıldığında çok mantıksız ve treknik anlamda uyumsuzluk içerisindedir.

19 şubatt 2020 Den sonra TrabzoSpor şampiyonluğuda daha emin adımlarla ilerlemekte ve bütün maçları hatta ezeli rakibini bile mallup etmiştir. Bu durumda Hisse senedinin Yukarı yönlü hareket etmesi gerekirken Aşağı yönlü hareketi söz konusudr.

Elbette spekülatif hareketler yapılmış olabilir Fakat bu hareketlerde Borsa istanbul 21.2.2020 - 6.3.2020 ta6.3.2020 tarihleri arasında Bürüt Takas uygulamasını devreye sokmuştur.  Bürüt Takkas  uygulamadan çıkan hisse birazcık rahatlama göstermiş olabilir fakat halen spekülatif hareketler yapılmaya çalışmakta. 19.02.2020 tarihinden sonra Trabzonspor galibiyetler almıştır ve Bir tane Futbolcusnu göndermiştir. Ekonımik olarak birazdaha rahatlamıştır hatta Ağaoğlu yeni projelerinin olduğunu belirtmiştir.

Bunların hepsini bir arada düşündüğümüzde Trabzonspora Gönül vermiş ve Trabzonspor şampiyonluğa gidiyor diyerek TSPOR hisse senedi satın alan yatırımcılar özellikle ufak yatırımcılar şuanki durumdan aşırı şekilde madur olmaktadırlar.

9,02 değerlerine çıkan hisse senedinin şuan 5-6 bantında seyredilmesi şampiyonluğa giden bir takım için mantıksızdır. Ufak yatırımcılar bu durumdan madur olmaktadır. Trabzonspor'a güvenen ve gönül veren insanlar için bu durum takıma olan güveni de zedelemktedir. Şampiyonluk yolunda koşarak ezeli rakibini her iki kupa maçlarında malup eden bir tarkimın hisse senedinin Bariz %50 ye yakın düşmesi ve Rakibi Fenerbahçe'nin Fener Hisse senedinin 40.69  düşüşte olması hatta yine şampiyonluk yolunda koşan Galatasarayın GSRAY hisse senedinin % 15 e yakın düşmesi büyük bir uyumsuzluktur. Beşiktaş hisse senedi BJKAS da  %30 lara yakın aşağı yönlü düşmüştür.

Spor hisse senetlerindeki bu durudaki şampiyonluğa en yakın isim olan Trabzonsporun yatırımcısını üzmekte ve hisseye verilen güveni zedelemektedir. TSPOR hisse senedi 2011 deki değerinin yarısında bir fiyata sahiptir. 

Trabzonspor'un bütün olumlu koşullara rağmen borsadaki hisselerinin değerlerinin düşmesinden kuşku duyan bir vatandaşın CİMER'e yazdığı şikayet dilekçesi adete dudak uçuklatan cisten...

işte söz konusu dilekçe; 

Merhabalar; Son zamanlarda Hisse senetlerinde %50 ve yukarısı zararlar olmuştur. %20 de devre kesiciler uygulanarak hisseler tabana veya tavana %20 oynatılmaktaydı. Yatırımcılar %50 üzeri zarar ettikten sonra tabanın %10 a düşürüldü fakat yetersiz kaldığını düşünmekteyim. Yatırımcı halen zarar etmektedir.

Bizler hisse senedimizi alırken örneğin Tspor yani Trabzonspor hisse senedi aldık çünkü şampiyonluğa oynayan bir takım ve bir çok kişi özellikle ufak yatırımcılar bu durumu dikkate alarak yatırım yaptı. Aynı hisse senedi her seansta %20 ye yakın düşüşle %70 üzeri zarar etmiştir. Eğer bir futbol takımı şampiyon olurken hisse senedi aşağıya gidiyorsa bu durumda bir yanlışlık yok mudur?

TSPOR hisse senedinin incelenmeye alınmasını talep ediyorum. Şampiyonluğa giden bir takımın hisse senedinin bu derece düşmesinin hisse üzerinde birilerinin etki ettiğini düşünmekteyim. Şuan dünya genelinde elbette piyasalar düşmekte fakat ufakta olsa yükselmeler olmaktadır fakat TSPOR hisse senedi şuan Futbol anlamında 1. sırada olan bir takım için her seansta aşağıya %10 gitmesinin incelenmesini talep ediyorum.

Metni yazarken istemeden yanlış cümleler kurduysam kusura bakmayınız. Amacım herhangi bir kurumu yargılamak değildir sadece vatandaş olarak maduriyetimizi dile getirmek istedim.Lütfen belirttiğim hisse senedini detaylı incelermisiniz. Şuan TSPOR hissesine güven kalmamıştır. Hisselerin daha fazla aşağıya düşmemesi için önlem alınmasını talep ediyorum.
 

 


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakırköy Adliyesi’nde korona virüs temizliği
Bakırköy Adalet Sarayı korona virüsten korunmak için dezenfekte edildi. Duruşma salonlarından hakim ve savcı odalarına kadar binanın her yerinde dezenfekte çalışması yapıldı.
13.03.2020
Perakendecilerden ortak uyarı:
Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç, haksız yere fiyat artışının kabul edilemez olduğunu belirterek, halk sağlığını yakından ilgilendiren böyle bir ortamda suistimallere kesinlikle göz yumulmaması gerektiğini kaydetti.
13.03.2020
AK Parti kongreleri ileri bir tarihe ertelendi
AK Parti, bu hafta sonu yapılması planlanan kongresini korona virüs önlemleri çerçevesinde ileri bir tarihe ertelendi. AK Parti Trabzon İl Teşkilatı Genel Merkezden gelen talimat üzerine pazar günü gerçekleştirilecek olan Araklı İlçe Başkanlığı kongresi dahil planlanan bütün kongreleri iptal etti.
13.03.2020
Büyükşehir Meclisi Mart ayı toplantıları sona erdi
Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı son toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında yapıldı.
13.03.2020
Koronavirüs önlemleri kapsamında Ankara’da sessiz maç
Süper Lig’de 26. haftanın açılış maçlarından MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçında koronavirüs sebebi ile alınan önlemler kapsamında tribünler boş kaldı.
13.03.2020
Ülke genelinde 46 bin 127 personelin katılımıyla dev uygulama
İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet ve Jandarma birimleri tarafından, 81 ilde eş zamanlı olarak “Güvenli Eğitim Uygulaması” gerçekleştirdi. Okullar ve öğrenci yurtları çevresindeki kafe, internet kafe ve oyun salonları gibi umuma açık yerler ve öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlama amacıyla gerçekleştirilen uygulamada umama açık yerler, park-bahçeler ve oyun salonları ve çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan şahısları yakalamak ile suç unsurlarının ele geçirilmesi hedeflendi. Ayrıca uygulama kapsamında okul servis araçları ve personeli de denetlendi.
14.03.2020
KADİM SANATLAR ARTIK ONLINE
’’COVID- 19 BELİRTİLERİNDE KBB HEKİMLERİNİ İLGİLENDİREN ŞİKAYETLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKİR’’
DÜZENLİ CEVİZ TÜKETİMİNİN KADINLARIN SAĞLIĞINA VE UZUN ÖMRE ETKİSİ
’’HER YAŞ İÇİN GÜNLÜK EGZERSİZ ŞART’’
AKCİĞER KAPASİTESİ SOLUNUM EGZERSİZLERİYLE ARTTIRILIYOR
TÜRKİYE’DAN BALKAN ÜLKELERİNE COVİD-19 DESTEĞİ
KORONA VİRÜSÜN GÖZDEN BULAŞMA RİSKİNİ UNUTMAYIN!
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE EVDE SAĞLIKLI BESLENME
YAŞLI ÇİFT, ÇİN İLACIYLA TABURCU OLDU
OP. DR. ADNAN KAYA’DAN GEBELERE ’COVİD-19’ UYARISI
TIBBI ONKOLOJİ UZMANI PROF. DR. UĞUR COŞKUN:
SALGIN DÖNEMİNDE VATANDAŞLARA TELEFONLA PSİKOLOJİK DESTEK

EN ÇOK OKUNANLAR